Реклама












Конспект заняття з математики в старшій групі


Автор: Сучкова С. Н., вихователь МКДОУ д/с №40 «Калинка» р. Лесосибирска

Тема заняття: «Подорож до Африки»

Програмовий зміст: Закріпити порядковий рахунок в межах десяти; вчити дітей працювати зі схемами в компаніях з площинними фігурами; повторити: назви геометричних форм; продовжувати вчити визначати кількість рідини в порівнянні.

Матеріал: Географічна карта - схема із зображенням шляху до Африки; площинні геометричні фігури - 2 комплекти, схеми побудови автобусів; схематичне зображення тижні у вигляді кола; схеми для побудови корабля з використанням цифр і точок; логічна гра «Лабіринт», олівці, мішечок з вітамінами для гри «Чарівний мішечок».

Хід заняття

Діти заходять в групу, вітаються.

Вихователь: Хлопці візьміться за руки і зробіть коло. Давайте згадаємо нашу математичну розминку. Діти промовляють слова і одночасно виконують пальчикову гімнастику.

Ось завдання для хлоп'ят:

Як нам порахувати десяток?

Один, два, три,

А за ним, подивися,

Йдуть чотири, п'ять, шість -

Їх нам треба швидко злічити.

Далі буде сім і вісім,

До них і дев'ять ми підкинемо.

Одиницю лише додамо

І десяток вмить складемо.

Лунає стукіт у двері. «Заходить» іграшка собака.

- Хлопці, до нас прийшов Барбос, якого курка клюнула в ніс з казки «Доктор Айболить». Барбос просить допомогти йому зібрати дві аптечки для доктора і доставити їх в Африку для лікування хворих звірів. Допоможемо Барбосу?

- Як нам можна розділитися, щоб швидко зібрати дві аптечки. Дівчатка будуть збирати одну аптечку, а хлопчики іншу (стоять два столи з наборами для аптечки).

- Підійдіть до столів. Розгляньте, що на них лежить. А зараз в аптечку ви покладете лише ті предмети, які я назву:

1. Покладіть в аптечку бинт найдовший.

2. Покладіть вату в коробочці, яка схожа на циліндр і конус.

3. Покладіть мікстуру від кашлю. Візьміть ту пляшечку, в якій не найбільша кількість рідини і не найменша кількість рідини.

4. Покладіть коробочку з вітамінами. Кількість вітамінів повинна бути більше 6 на 1.

5. Покладіть 5 шприців. 3 - найбільших, 2 - самих маленьких.

Перевіряю, по ходу виконання завдань візуально.

- Хлопці тепер нам треба доставити аптечку в Африку. Давайте подивимося на карту.

Розгортаю карту і вішаю на дошку. Задаю питання:

- Розкажіть, що ви бачите на карті?

- Розкажи, який шлях належить здолати того, хто зважиться доставити посилку. (Спочатку треба добратися по суші до моря. Потім перетнути море, і ми доберемося до Африки - Розповідає один чоловік).

- Як на карті позначений морський шлях. (прямою лінією)

- Як на карті позначений шлях по суші? (ламаною лінією).

- Як ви думаєте, який шлях буде довшим морської або шлях по суші? (Шлях по суші, бо він позначений ламаною лінією, а значить дорога звивиста, на ній багато поворотів, об'їздів).

- На чому ми зможемо дістатися до моря?

- В допомогу вам, з визначенням транспорту, Барбос приніс схеми.

- Що це за транспорт? (Автобус)

- Скільки схем? (4)

- Що нам можна зробити, щоб швидко побудувати автобуси?

Для цього нам треба розділитися по парах (діти діляться за бажанням). На столах лежать схеми побудови автобусів (2 види) і матеріал. Кожна пара підійде до окремого столу (4 столи).

- Розкажіть, з чого ви будували свої автобуси?

- Які геометричні фігури ви використовували в будівництві?

- З транспортом ми визначилися.

- Хлопці, підійдіть до мене. Давайте з вами порахуємо, скільки днів нам знадобиться, щоб дістатися до моря.

- Який сьогодні день тижня?

- Нам на дорогу знадобиться три дні, в який день тижня ми приїдемо до моря, якщо виїдемо сьогодні?

Дістаю коло-схему тижня і розміщую на дошку, якщо діти не зможуть відповісти.

- Тоді в дорогу. Віталя і Аріна будуть відповідати за аптечки.

- А ось і автобус, сідаєте в автобус, їдемо (діти, зображуючи пасажирів, що їдуть).

- Скільки у нас сьогодні дітей? Давайте порахуємо всіх ми взяли з собою. Дитина-кондуктор перевіряє кількість дітей.

- А ось і море. Хлопці виходьте з автобуса.

На підлозі лежить смужка синього кольору, що позначає море, пляшка зі схемами всередині обліплена олівцями великими і маленькими за кількістю дітей - це водорості.

- Хлопці, а що ж це таке викинуло хвилею на берег? (пляшка)

- Давайте подивимося, що у ній.

Розглядаємо листи з точками позначеними цифрами:

- Як же нам дізнатися, що це? (потрібно з'єднати точки за порядком).

- А чим ми будемо з'єднувати точки, адже ми не взяли з собою олівці?

Діти кажуть, що треба взяти олівці, налепленные на пляшку: олівці 2-х розмірів - довгі і короткі. На кожній схемі у нижньому правому куті намальований олівець: або довгий або короткий.

- Кожен з вас візьме тільки один олівець.

- Хлопці, а на схемах позначено і довжина олівців, якими ви повинні з'єднати точки.

Ставлю схеми на мольберти, і діти шукають свою схему по довжині олівця.

- Діти, визначитеся з якою схемою ви будите працювати.

- Що вийшло? (корабель)

- А навіщо нам кораблі? (плисти в Африку).

- А ось і Африка. Як тут жарко, густі зарості дерев, де ж нам шукати Айболита.

- А хто це нас зустрічає? (жираф-іграшка)

Жираф: «Здрастуйте хлопці, я знаю, що ви приїхали в Африку і привезли аптечки з ліками Айболіта. Але без цієї схеми його не знайти в цьому густому лісі. Я віддаю її вам. Щасливої дороги».

- Розгляньте карту. Що ви бачите на ній? Ось тут написано. Шлях до Айболиту йде по колам. Початок і кінець шляху позначено стрілками.

- Хлопці підійдіть до столу, спробуйте знайти шлях до Айболиту, який йде тільки по колам. Викладіть його колами.

Після виконання завдання виходить Айболить (іграшка):

- Здрастуйте хлопці, спасибі вам за допомогу. Ви сміливі і розумні. А за вашу доброту я вам віддячу.

Дістає маленький біленький мішечок і питає:

- Як ви думаєте, що там? Визначте на дотик, на які геометричні форми схожі предмети які тут знаходяться? (це маленькі кульки)

- Чим можуть бути маленькі кульки? Це вітаміни. Айболить дає дітям вітаміни, але вже в пляшечці.

- А зараз закрийте очі, я порахую до трьох, і ви опинитеся у себе в групі.

Підведення підсумків заняття.