Реклама












Заняття з дошкільнятами


Автор: Зюркалова Наталія Геннадіївна, МАДОУ д\с №166 р. Тюмень.

Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у старшій групі

Тема: Кам'яне вугілля.
Цілі:
1. Ознайомити дітей з властивостями кам'яного вугілля.
2. Закріплювати вміння обстежувати предмети за допомогою різних органів чуття, називати їх властивості та особливості.
3. Розвивати сенсорні відчуття.
4. Виховувати інтерес до опытнической роботі, до явищ неживої природи.
5. Дати уявлення про те, як видобувають кам'яне вугілля, як він використовується людиною.
6. Познайомити з найбільшими родовищами кам'яного вугілля.
Попередня робота:
Бесіда про професії шахтаря, про його працю, розглядання ілюстрацій за темою, бесіда на тему «Корисні копалини», читання художньої літератури про неживої природі.
Обладнання:

Посилка з кам'яним вугіллям, загадка про кам'яне вугілля, підноси з кам'яним вугіллям на кожну дитину, баночки з водою, палички, фізична карта, червоні прапорці, схема видобутку кам'яного вугілля, серветки, лупа, сигнальні картки - схеми, картинки по темі, шапочки на кожну дитину.
Хід заняття.
Введення.
-хлопці, скажіть, що нас оточує? (предмети)
-а ще що? (природа)
-яка буває природа? (жива і нежива)
-назвіть ознаки живої природи. (дихає, розмножується, росте, рухається, вмирає, харчується)
-пропоную вам пограти в гру: «Живе - неживе»
-я буду називати предмети, а ви піднімати картку потрібного кольору, зелену, якщо предмет живої природи, червону, якщо предмет неживої природи. (сонце, камінь, дерево, небо, квіти, вода)
-молодці, впоралися.
-діти, ви всі знаєте мультфільм «Простоквашино» , так от Кульці листоноша Пєчкін, приніс посилку від дядька Федора, і він просить допомогти нас йому розібратися.
-ну як допоможемо?
-давайте подивимося, що в цій посилці? Хлопці, та тут лист, треба його прочитати.
Лист: «здрастуй Кульку, я знаю, що у вас скінчилися дрова і тобі нічим топити піч, і тобі шкода рубати дерева, ось я вирішив послати тобі цю посилку - сюрприз, сподіваюся, ти все зрозумієш, що до чого. Твій друг дядько Федір.»
-ну що хлопці, допоможемо Кульці розібратися, що до чого?
-так тут ще й загадка: на вигляд непривабливий камінь
Він у землі лежить пластами
Щоб наверх його дістати
Треба побувати в шахті
Під землею вогники
Це в шахті гірники
Молотками відбивають
Цей дуже потрібний камінь.
-що це?
-правильно, це кам'яне вугілля. (показ кам'яного вугілля)
-скажіть, а кам'яне вугілля, до якої природи відноситься? (неживої)
-ми з вами багато говорили про кам'яне вугілля, і сьогодні ми продовжимо роботу, і вивчимо властивості кам'яного вугілля, дізнаємося, як його видобувають, як і де використовує людина.
-хлопці, а як називаються люди, які все вивчають?
-так, вчені.
-ось я вам сьогодні пропоную трохи побути вченими, давайте одягнемо шапочки, як знак мудрості.
-я вас запрошую в нашу лабораторію для роботи. (діти проходять за столи)
-перед вами шановні колеги, все необхідне для роботи, подивіться.
-ось кам'яне вугілля, що ви можете про нього сказати?
-якого він кольору? (чорний)
-я як ваш помічник, буду вам допомагати, і всі знайдені властивості буду фіксувати на дошці у вигляді сигнальних карток.
-вугілля твердий чи м'який?
-як ви дізналися? (так, потрібно на неї натиснути пальцем)
-гладкий або шорсткий?
-блискучий або матовий?
-візьміть його в руки, помацайте, а тепер подивіться на руки, що ви помітили?
-так, він брудниться. Витріть руки серветкою.
-колеги, як ви думаєте, а він міцний? Давайте перевіримо.
Досвід: вихователь вдаряє молотком по кам'яному вугіллю.
-що сталося? (так, він розсипався)
-Давайте зробимо висновок: кам'яне вугілля міцний, але не настільки, як наприклад мармур, і від удару він розсипається.
-як називається це властивість? Який він? (тендітний)
-а тепер візьміть лупу і розгляньте його.
- Який він? (горбистий, як дерево)
-а зараз вчений Іван розповість нам, що він сам знає про кам'яне вугілля.
Повідомлення: «кам'яне вугілля - це не просто камінь, це корисна копалина рослинного походження, його основу становлять залишки стародавніх болотистих, загиблих рослин і дерев, які розкладаються, гниють і перетворюються в пухкий торф»
-вчений Ілля доповнить.
Повідомлення: «такий торф лежить багато, багато років і потім перетворюється у вугілля кам'яне»
-шановні колеги, а як ви думаєте, що станеться, якщо ми опустимо кам'яне вугілля в воду? Давайте зробимо це.
Досвід: «опускаємо вугілля у воду»
-що відбувається з водою? (вода помутніла, пішли бульбашки)
-чому пішли бульбашки? Що це таке? (це виходить повітря)
Висновок: правильно, в кожному предметі є повітря, а в пористих більше. При зануренні у воду, він витісняється нею, тому з'являються бульбашки.
-а що сталося з вугіллям? (він потонув)
-який висновок можна зробити? Вугілля важкий.
-а як ви думаєте, вугілля розчиняється?
-давайте перевіримо.
Досвід: візьміть палички і перемішайте. Зробіть висновок.
-вугілля не розчиняється.
-правильно, вугілля не розчиняється ні в однієї з рідин.
-зараз вчений Олександр розповість нам про головне властивості вугілля.
Повідомлення: «кам'яне вугілля добре горить і дає багато тепла, тому він йде для опалення житлових будинків, приміщень, використовується як паливо на заводах і фабриках»
- чи потрібен людині кам'яне вугілля? (з кам'яного вугілля отримують лаки, фарби, використовують для отримання ліки, пластмаси, парфумів, використовують як тверде і рідке паливо)
-а вчений Слава розповість як видобувають кам'яне вугілля.
Повідомлення: «видобуток кам'яного вугілля виробляється як на поверхні, так і глибоко під землею. Для видобування під землею будують шахти - це глибокі та темні колодязі. У стволах шахт встановлюють підйомні машини. Від стовбурів шахт у напрямку до покладів вугілля риють підземний коридор, там прокладають рейки, роблять освітлення»
-Данило, колега продовжите.
Повідомлення: «шахтарі видобувають вугілля з допомогою спеціальних відбійних молотків. Видобуте вугілля завантажують у спеціальні вагонетки і на них перевозять до ствола шахти. Тут підйомні машини піднімають вугілля на поверхню землі. Там вантажать у вагони і везуть туди, де він потрібен»
-праця шахтарів дуже важкий і важкий. Їх нелегку працю полегшують спеціальні машини. (показ картинок)
-давайте подивимося на карту, а Денис нам розкаже, де знаходяться поклади кам'яного вугілля.
Повідомлення « у нас є місця, де є багато кам'яного вугілля, цілі поклади. Недалеко від Москви - тульське родовище, в Новокузнецьку, на річці Печорі, а ще є на Україні, в Донецьку»
-давайте прапорцями відзначимо ці місця.
-а тепер шановні колеги, давайте ще раз повторимо всі властивості кам'яного вугілля, а я запишу, і зробимо висновок, навіщо дядько Федір прислав Кульці кам'яне вугілля. І цей лист і посилку відправимо назад в Простоквашино.
-хлопці, а Кулька заздалегідь знав, що ми з вами в усьому розберемося і прислав нам у подарунок шматочки кам'яного вугілля, я вам зараз роздам їх на пам'ять про нашому занятті. А ви вдома поділіться своїми знаннями зі своїми батьками.
-дякую всім за роботу.