Реклама












Сценарій позакласного заняття з ПРАВИЛ дорожнього руху для учнів 1-2 класу


Методична розробка позакласного заняття з правил дорожнього руху.

Автор: Рудакова Ірина Олександрівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 62 р. Нижнього Новгорода

Тема позакласного заняття: Регулювальники дорожнього руху

Вік дітей: учні 1-2 класу

Мета: Сформувати у дітей поняття про регулювальниках дорожнього руху, формувати навички безпечної поведінки на дорозі.

Обладнання: репродукція картини Ст. Васнецова «Витязь на роздоріжжі», зображення дорожніх знаків, ілюстрації із зображенням різних видів світлофорів, зображення постового.

Хід заняття:

1. Організаційний момент. Мотивація.

Ми продовжимо вивчати азбуку безпечної поведінки на дорозі. Вивчати і знати правила дорожнього руху необхідно для того, щоб не піддавати своє життя і життя інших людей на небезпеку і не заважати руху транспорту на дорогах.

Пішохід на вулиці повинен бути дуже уважним. Він повинен помічати все навколо себе і швидко реагувати на ситуацію, інакше не уникнути біди. Для того, щоб наше заняття пройшло з користю для кожного, ви повинні бути зараз теж дуже уважні.

Проведемо гру-тест «Так - ні» на увагу і швидкість реакції.

Я буду швидко задавати питання, а ви так само швидко повинні відповісти «так» або «ні».

- Що хочете кажіть, в морі солона вода? (Немає)

- Що хочете кажіть, червоний світло - проїзду немає? (Так)

- Що хочете кажіть, щоразу, йдучи додому, граємо ми на бруківці? (Немає)

- Що хочете кажіть, але якщо ви дуже поспішаєте, то перед транспортом біжите? (Немає)

- Що хочете кажіть, ми завжди йдемо вперед тільки там, де перехід? (Так)

- Що хочете кажіть, ми біжимо завжди так скоро, що не бачимо світлофора? (Немає)

- Що хочете кажіть, на знаку «Тут проїзду немає» намальований людина? (Немає)

- Що хочете кажіть, на круглих знаках - червоний колір означає «тут заборона»? (Так)

2. Повідомлення теми заняття

Тепер я бачу, що ви готові до нашого заняття. Сьогодні ми згадаємо, хто допомагає пішоходам і водіям на дорозі, регулює дорожній рух, стежить за дотриманням правил дорожнього руху. А також ми повчимося вести себе на дорозі. Тема нашого заняття: Регулювальники дорожнього руху.

3. Актуалізація знань та повідомлення нових відомостей про регулювальниках дорожнього руху.

Вправи на знання ПДР.

а) Повідомлення нових відомостей про постовом - інспектора дорожнього руху.

Відгадайте загадку:

Встаю я разом з сонечком

І пізніше всіх лягаю.

Я на відповідальному посту

Весь час перебуваю.

Намагайся бути уважним,

Поспішай, не кваплячись,

Щоб нещасного випадку

Не було у нас.

Йдуть спокійно громадяни,

Тече потік машин.

І якщо все за правилами,

Не чути мій свисток.

Про кого іде мова у загадці?

Це - Регулювальник, постовий, інспектор дорожнього руху.

(Демонстрація ілюстрації).

Хто бачив, як працює регулювальник.

Яке пристосування є у нього? (жезл)

Регулювальник керує машинами на дорозі, змінюючи положення тіла і виконуючи певні жести руками, руху жезлом. Це мова регулювальника, за допомогою якого він вказує водіям можна їхати чи ні, і в якому напрямку можна рухатися.

Розглянемо деякі команди регулювальника:

Показує один з учнів.

- Регулювальник звернений до учасників руху грудьми або спиною, руки витягнуті в сторони або опущені - рух заборонено, водій - стій!

- Регулювальник здійняв жезл угору - увага, водій, приготуйся до руху.

- Регулювальник звернений до учасників руху боком, руки витягнуті або опущені - дозволяється рух.

Регулювальник працює там, де немає інших засобів керування дорожнім рухом.

б) Повідомлення нових відомостей про дорожніх знаках.

Подивіться на картину Ст. Васнецова «Витязь на роздоріжжі». На розвилці доріг зупинився в роздумах перед каменем билинний богатир. На камені вирізьблено:

«Прямо поїдеш - голодувати, холоднішати тобі;

наліво звернеш - сам залишишся живий, а коня втратиш;

направо звернеш - сам будеш мертвий, а твій кінь залишиться живий».

Звичайно, сюжет картини казковий, але в кожній казці є частка правди. Виявляється, що ці написи на чарівному камені не що інше, як дорожні знаки, які вказують герою казки на напрямок руху.

Дорожні знаки - це теж регулювальники дорожнього руху. Їх використання дуже зручно.

Адже не скрізь на дорозі можна поставити постового, а знак можна повісити де завгодно.

З казкового сюжету ви вже зрозуміли, що знаки на дорогах з'явилися давно, в стародавньому світі. Тільки вони виглядали не так, як зараз. Це були камені, прості або з різними зображеннями (наприклад, тварин), зарубки на деревах, особливим способом надламані гілки. Але всі вони виконували однакову роботу: вказати, попередити, заборонити, звернути увагу. В Стародавньому Римі за часів імператора Августа теж застосовувалися дорожні знаки. Вчені знайшли там дорожній знак «Поступися дорогою», схожий на сучасний. В тій же Італії, на крутому повороті однієї з доріг, знайшли стародавній камінь з попереджувальним написом: «Це місце є небезпечним». Наші предки - слов'яни теж застосовували камені для різних позначень на дорогах, користувалися гілками і сучками, робили зарубки на деревах. У Росії офіційні дорожні знаки з'явилися в 1909 році, коли в країні вже були автомобілі.

Познайомимося з деякими дорожніми знаками.

(Читання віршів супроводжується показом ілюстрацій знаків дорожнього руху):

За ремінь чорно-білим

Людина крокує сміливо.

Знає: там, де він йде-

Пішохідний перехід! (Пішохідний перехід - знак для пішоходів)

 

Погляди скоріше, водій:

Тут для піших перехід.

Значить, щоб не нашкодити їм,

Ти зобов'язаний зменшити хід! (Пішохідний перехід - знак для водіїв)

 

Я знавець дорожніх правил,

Я машину тут поставив.

На стоянці біля огорожі

У тиху годину стояти їй треба. (Місце стоянки)

 

Каже мені мій сусід:

- Якщо є велосипед,

Де захочеш, там каті,

Знай педалями крути!

- Ні, друже, все не так!

Я скажу тобі, дивак!

Коротко і ясно!

Тільки там, де цей знак,

Їздити безпечно! (Дозволяється їздити велосипедистам)

 

Цей знак досить простий -

Пішохід йде на міст.

Тут піднявся - там зійшов, (Наземний пішохідний перехід)

 

Тут дорожні роботи -

Ні проїхати, ні пройти,

Це місце пішоходу

Краще просто обійти! ( Йдуть ремонтні роботи)

 

Де побачу знак такий,

Поверну-но краще я,

Щоб не скоїлося зі мною

Жодного випадку! (Рух пішоходів заборонено).

 

Знак запам'ятайте, друзі,

І батьки, і діти:

Там, де він висить, не можна,

Їздити на велосипеді! (Їздити на велосипеді заборонено)

 

Дітвора, будинки, газони,

Ігри, сміх, кругом народ.

Тут же знак - "житлова зона",

Тут господар пішохід.

А водій будь, дивись,

Акуратніше рази в три. (Водій, увага! Діти!)

Зараз ми з вами познайомилися з усіма дорожніми знаками. Їх набагато більше. На наступному занятті ми докладніше поговоримо про них.

в) Закріплення знань і повідомлення нових відомостей про світлофорі.

Не тільки знаки дорожнього руху встановлюють на дорогах, але ще й це пристосування...

Він має по три ока,

По три з кожної сторони.

І хоча ще жодного разу

Не дивився він усіма відразу -

Всі очі йому потрібні.

Він висить тут з давніх пір.

І на всіх дивиться в упор.

Що ж це? (Світлофор).

Послухайте, яка історія сталася одного разу в лісі:

С. Михалков "Нероба Світлофор".

У лісі, де всі без правил

Ходили досі,

Одного разу з'явився

Дорожній світлофор.

Звідки-то з дороги

Приніс його Ведмідь.

І звірі прибігли

На техніку дивитися.

І першим почав Їжачок:

Яка дурниця!

Потрібні для світлофора

І струм, і дроти.

І якщо він не буде,

Як слід горіти,

То нам на цю штуку

Не варто дивитися!

Я з Їжачком згоден! -

Сказав, позіхаючи Вовк. -

А якщо б він працював.

Який у нього був би толк.

Коли жену я зайця,

Мені просто немає сенсу

Бігти на світло зелений,

Стояти на червоне світло!

- І я, - сказав Зайчик, -

Коли вже біжу,

Стежити за світлофором,

Вибачте, не можу.

У нас, - Лисиця сказала. -

Порядки тут свої,

І нам на перехресті

Не потрібен пост ДАІ!

Мені теж він не потрібен!

Сказав з норки Кріт.

Я сам собі пророю

Підземний перехід!

Почувши над собою

Розумні слова,

Я взагалі літаю!

Прогукала Сова.

Лишилося все, як було.

Шумить дрімучий бір...

Гойдається на гілці

Нероба світлофор...

Чому автор так назвав свій вірш?

Чи можуть відмовитися від світлофора люди?

Чому? Для чого потрібен світлофор людям?

Вірно: Світлофор - це ще один регулювальник дорожнього руху, пристрій, який своїми світловими сигналами регулює дорожній рух: дозволяє або забороняє рух транспорту і пішоходів.

Послухайте, як про це сказав автор, закінчуючи вірш.

Але ми з тобою не зайці,

Не вовки, не кроти

Ходжу я на роботу,

А в школу ходиш ти.

А повз мчать машини,

Включивши свої вогні,

І нам на перехрестях

Потрібні пости ДАІ!

Вони нам допомагають,

Нас вчать з малих років

Крокувати на світло зелений,

Стояти на червоне світло.

Перший світлофор з'явився в 1868 р. в Лондоні перед будівлею парламенту. Називався він «семафор» і мав тільки два світлових сигналу: зелений і червоний, жовтого сигналу не було. Світлофор був схожий на годинник з круглим циферблатом, розділеним на сектори червоного, жовтого і зеленого кольорів. На циферблаті встановлювалася стрілка, яку регулювальник повертав вручну. Якщо стрілка потрапляла на червоний колір, то рух заборонялося, на жовтий - треба було почекати, а зелений колір означав, що шлях вільний.

Пізніше з'явилися електричні світлофори.

Розкажіть, як діє сучасний світлофор, як ви будете переходити дорогу на світлофор?

Прочитайте, що про це записано у правилах дорожнього руху.

Зверніть увагу на те, про що ви не сказали.

Правила переходу дороги у місці, де встановлено світлофор.

1. Зупинись на краю тротуару, (не наступаючи на бордюр), щоб уважно оглянути проїжджу частину.

2. Дочекайся зеленого сигналу світлофора.

3. Переконайся, що всі транспортні засоби ліворуч і праворуч зупинилися і пропускають пішоходів.

4. Зверни увагу на повертає транспорт, якщо ти переходиш дорогу на повороті.

5. Переходь під прямим кутом до тротуару, а не навскоси.

6. Якщо при підході до середини проїжджої частини загорівся жовтий сигнал, зупинись. Стояти на середині проїзної частини треба, не роблячи кроків ні вперед, ні назад. Стеж за проїжджаючими транспортними засобами праворуч і ліворуч.

7. Закінчуй перехід, тільки переконавшись, що знову горить зелений сигнал, і транспортні засоби праворуч стоять.

8. Якщо загорівся жовтий сигнал на другій половині шляху, то треба закінчити перехід, уважно спостерігаючи за транспортними засобами праворуч.

Основні сигнали світлофора : зелений і червоний горять приблизно хвилину. За цей час пішохід повинен встигнути перейти дорогу. На дуже широкій дорозі є спеціальна розмітка - острівець безпеки.

Хто знає, що це таке?

В якому місці дороги він розташовується? (Показ ілюстрації)

Кому і навіщо він потрібен?

Згадайте правила переходу вулиці. Якщо ні острівця безпеки, а ти не встиг перейти вулицю на дозволяючий сигнал світлофора, де можна почекати, поки знову не загориться зелений сигнал світлофора?

А зараз ми потренуємося виконувати команди світлофора.

Гра «Світлофор». Кожен з вас на дорозі є пішоходом, тому, ви зобразіть за допомогою пантоміми, що пішоходи роблять, коли бачать сигнали світлофора: йдуть (діти зображують ходьбу на місці), стоять (діти стоять), або готуються йти (діти піднімають ногу).

Сигнали світлофора показує вчитель.

Світлофори бувають різні, але роботу вони виконують одну і ту ж.

Розкажіть, які світлофори ви бачили на проїжджій частині?

Світлофори бувають односторонні, дво-, трьох-, чотиристоронні. Трьох - і чотирибічні світлофори встановлюються на перехрестях, там, де перетинаються три або чотири дороги, щоб усім було добре видно сигнали світлофора. Для регулювання руху пішоходів застосовуються світлофори двокольорового сигналізації, мають вгорі червоний, внизу зелений сигнали з нанесеними на них силуетами пішохода.

Розповідь вчитель супроводжує показом ілюстрацій.

4. Підсумок. Рефлексія.

Напиши про свої враження у вас залишилися від заняття. Використовуй тільки три-чотири слова, які виражають твої почуття, думки про сьогоднішньому занятті.