Реклама












Позакласне заняття для учнів початкових класів у шкільному краєзнавчому музеї


Сценарій позакласного заходу в початковій школі

Автор: Бякова Ганна Володимирівна, вчитель російської мови та літератури МОУ Коляновская ЗОШ Іванівського муніципального району Івановської області.

Позакласне заняття для учнів початкових класів у шкільному краєзнавчому музеї на тему: Загадки російської хати

Мета: Формування краєзнавчих знань на матеріалі музейної практики. Створення умов для розвитку особистості шляхом включення її в інтерактивну діяльність на базі шкільного музею.

Завдання:

1) Освітня: ознайомлення учнів з пристроєм російської хати, селянським побутом, предметами побуту, кухонним начинням;

2) Розвиваюча: розвиток логічного і образного мислення, уяви, естетичного сприйняття історичного і культурного минулого, розвиток інтересу до вивчення селянського побуту;

3) Уоспитательная: виховання шанобливого ставлення до історичного минулого, формування досвіду роботи з музейними експонатами, колективне спілкування.

Обладнання: експозиція шкільного музею «Руська хата» (при відсутності такої постійної експозиції в шкільному музеї можливе складання тимчасової експозиції на основі окремих предметів селянського побуту з приватних (домашніх) колекцій учнів, особливо сільських шкіл).

Підготовча робота:

1) Підбір загадок,

2) Підготовка помічників-екскурсоводів з учнів середньої ланки,

3) Підготовка читців,

4) Придбання призів,

5) Музичний супровід.

План заняття:

1. Організаційний момент. Інструктаж по техніці безпеки в шкільному музеї.

2. Поетична сторінка.

3. Конкурсна програма з включенням динамічних пауз.

4. Підведення підсумків. Нагородження найбільш активних учасників.

5. Рефлексія-враження від інсценованої пісні.

Хід заняття:

1. Особливістю цього заняття є форма його проведення - конкурсна програма, складена з російських загадок. Знання про селянському побуті, сільськогосподарському праці, предметах побуту хлопці отримують, знаходячи відповіді на загадки про відповідних предметах. Педагогові допомагають старші екскурсоводи - вони вказують на предмет, після того, як школярі відгадали загадку, коментують його призначення, правильне вживання, при необхідності демонструючи спосіб дії.

Група хлопців повинна бути не більше 12 чоловік, щоб кожен отримав можливість проявити себе, взяти в руки музейний експонат. Школяр може задати питання безпосередньо по ходу програми, уточнити матеріал або спосіб виготовлення конкретного предмета.

Інструктаж з техніки безпеки проводиться в тому випадку, якщо заняття проходить безпосередньо в шкільному краєзнавчому музеї.

2. Вступне слово педагога про те, як буде проходити заняття. Заздалегідь підготовлені учні читають вірш:

Автор: Поперечний А.Г.

1 учень

Здрастуй,

У відсвіті заходу,

Дерев'яна хата!

У великих будинків -

За кадром -

Ти серед них одна

Зі ста.

Спить хата.

Лише танцюють тіні

По кутках,

До стелі.

2 учень

Над хатою Телеантена

Наче хрест

Під хмари.

Кроповий Дух

Від порогу

Прямо душу окропить.

На печі

Сплять ахи-охи,

Кіт муркоче,

Дід хропе...

3 учень

Тихо скрипнут мостини.

У світлиці запалиться світло.,.

Мені би низько вклонитися,

Тихо вимовити:

«Привіт».

І сказати в простір глухо

Не господині, так собі:

«Дуже російським духом пахне

У вашої сонячної хаті»

Розділи конкурсної програми:

1. Своя-то хатинка як мила подружка

2. Красна річка берегами, а обід - пирогами.

3. Майстерні руки - від доброї науки

4. Умій справу робити, умій і побавитися.

Багато тут експонатів відмінних,

Вивчивши їх, ми станемо розумніший,

І знати історію допомагає

Шкільний краєзнавчий..............(МУЗЕЙ)

Своя-то хатинка як мила подружка

1. І сяє і блищить,

Нікому воно не лестить.

А будь правду скаже.

Все, як є, воно покаже (дзеркало)

2. Наша товста Федора

Наїдається не скоро,

А зате, коли сита,

Від Федори - теплота (піч)

3. Дерев'яна дорога

Вгору веде вона отлого,

Що не крок - то яр (сходи)

4. У бабусі сейф,

Він давно вже не новий.

І до того ж зовсім не сталевий,

А дубовий.

Він скромно стоїть у неї в куточку

У ньому бабуся тримає халати, шкарпетки,

Відріз на плаття, трішечки пряжі

Пуховий хусточка

І пенсію навіть (скриня)

5. Багато пуху, але не птах,

День і ніч у мішку таїться.

Якщо до неї притулитися щокою,

Кольорові сни присняться (подушка)

6. Встану рано - підійду до Роману

Довгому носі - порожній голові (рукомийник)

7. Вафельний і смугасте,

Гладке й кошлата.

Завжди під рукою.

Що це таке? (рушник)

8. Чорненька собачка,

Згорнувшись, лежить.

Не гавкає, не кусає,

А в будинок не пускає (замок)

9. Будинок - скляний пухирець,

А живе в ньому вогник.

Вдень не спить, а як прокинеться,

Яскравим полум'ям запалиться (гасова лампа)

Красна річка берегами, а обід - пирогами.

1. Ніжок чотири, а шапка одна.

Потрібен, коли сяде обідати сім'я (стіл)

2. Він круглий, але не куля,

Мідний, але не монета

В ньому палає червоний жар,

Їм вода зігріта.

Чай готувати він мастак,

Чайник згадав даром,

Адже звуть його в століттях люди...... (самоваром)

3. Трохи жив,

Багатьох кормив.

Впав, пропав,

Кісток не зібрав (глиняний горщик)

4. Довгохвоста конячка

Принесла нам солодкої каші.

Чекає конячка біля воріт -

Відкривай ширше рот (ложка)

5. Купили новеньке -

Таке кругленьке.

Качають в руках,

А воно все в дірках (решето)

6. З російської печі

Кашу тягни.

Чавунець дуже радий,

Що його схопив......(рогач)

7. Ви в селі не кричіть,

Холодильник не шукайте,

Тому що молоко

І не у відрі в корівнику,

А тут, на підвіконні.

Не купити вже на ринку

Нині глиняну ....(глечик)

Майстерні руки - від доброї науки

1. На річку пішла за водою сестра

І незабаром приносить два повних відра.

Ні крапельки не було її важко.

Скажіть, що відра нести допомогло? (коромисло)

2. Я, не вихваляючись, скажу:

Всіх друзів омоложу.

Йдуть до мене, похмурі -

З зморшками, зі складками,

Йдуть дуже милі -

Красиві і гладкі.

Значить, я надійний друг -

Металевий.......(праска)

3. Наша тітонька голка

Рядок по полю вела.

Рядок в рядок, рядок у рядок,

Буде сукня вашій доньці (швейна машинка)

4. Брехати не звик -

На спині мову.

Що скаже

Люди вірять (ваги)

5. Кручуся. Кручуся - не потію,

Тільки все більше товстію (веретено)

6. Варто свинка -

Вирізана спинка (човник)

7. Хор - хорки,

І знову в штани (брусок для заточування коси)

Умій справу робити, умій і побавитися

1. Каже вона беззвучно,

Але зрозуміло і не нудно.

Ти розмовляй частіше з нею,

Станеш вчетверо розумніший (книга)

2. Три струни, а який звук!

З переливами, живий.

Пізнаю його в момент -

Самий російський інструмент (балалайка)

3. То гладшає,

То худне,

На весь дім голосить (гармонь)

4. З гори - коняшки,

В гору - деревинки (санки)

5. Дерев'яні гінці,

Немов брати-близнюки!

На лижні удвох завжди

Один без одного нікуди.

Підведення підсумків.

Коли закінчиться основна частина заняття або в якості динамічної паузи дітям пропонується подивитися відеокліпи, які можна завантажити з сайту viki.ru:

Російська хата http://viki.rdf.ru/item/2835/download/

Ходики з зозулею http://viki.rdf.ru/item/1111/download/

Диво балалайка http://viki.rdf.ru/item/1948/download/

При підведенні підсумків заняття важливо, щоб хлопці зробили висновок про важливість щоденного праці в житті селянина, Одягнені в українські національні костюми діти інсценують фрагмент народної пісні:

Весело ми, весело

По селу йдемо,

Ми вінки запашні

З піснями несемо.

- А вінки із золота,

Молоді жниці?

- Краще, ніж із золота:

З поля пшениці!

Хлопці обговорюють, як вони зрозуміли сенс цієї пісні, замислюються про те, а як зараз люди ставляться до праці, до свого дому, предметів побуту. Добре, якщо хлопці згадали прислів'я та приказки про працю, народної життя, пояснять їх зміст.

Вдома пропонується намалювати інтер'єр російської хати, зробивши акцент на одному з пам'ятних експонатів. Надалі школярі можуть прокоментувати свій малюнок, пояснити, чим запам'ятався той чи інший експонат, яку роль він виконує в селянському побуті. Педагог оформляє виставку малюнків, наприклад, до Міжнародного дня музеїв (18 травня).