Реклама












Конспект уроку російської мови для 3 класу за темою «Узагальнення знань про правопис розділових ъ і ь знаків


Автор: Корячихина Світлана Олександрівна, вчитель початкових класів Муніципального бюджетного освітньої установи середньої загальноосвітньої школи № 62 р. Нижнього Новгорода

Програма: традиційна

Автор підручника: Т. Р. Рамзаева

Опис матеріалу: Пропоную вашій увазі конспект уроку російської мови для дітей 3 класу з теми «Узагальнення знань про правопис розділових ъ і ь знаків». Даний матеріал може бути корисним вчителям початкових класів. Цей конспект можна використовувати не тільки в традиційній системі, але і працюючи з іншими навчально-методичним комплектам.

Мета: Узагальнити і систематизувати накопичені знання про правопис розділових твердого і м'якого знаків.

Завдання:

Освітні:

1. Продовжити роботу по формуванню вміння розрізняти на слух необхідність написання ъ і ь розділових знаків.

2. Продовжити роботу по формуванню вміння визначати місце розташування ъ і ь розділових знаків по відношенню до кореня.

3. Продовжити роботу по формуванню вміння правопису слів з ъ і ь розділовими знаками.

4. Продовжити роботу з формування каліграфічного навички учнів.

Розвиваючі:

1. Продовжити роботу щодо формування перспективного самоконтролю при порівнянні написання літер із зразком.

2. Створити умови для розвитку мовлення учнів при роботі зі словосполученням, реченням і текстом, збагачення словникового запасу.

3. Продовжити роботу з розвитку логічного мислення учнів.

3. Продовжити роботу з розвитку сенсорної сфери під час хвилинки чистописання.

4. Продовжити роботу з розвитку рухової сфери, моторики дрібних м'язів, домірністю рухів.

Виховні:

Продовжити роботу по вихованню художнього смаку учнів.

Обладнання уроку: мультимедійний проектор; комп'ютер; екран; запис музики а. вівальді «Пори року»; альбомний аркуш з написаними на ньому воском ъ і ь, синя фарба, картини «Зима» і «Лижні змагання», «світлофори», віяло з цифрами - засоби зворотного зв'язку, зображення полозів, картки з деформованим текстом для 1 групи, картки зі словосполученнями для 2 групи, картки з першим реченням тексту для 3 групи..

Хід уроку:

1.Организационный етап. Мотивація.

(Діти розподілені на 3 групи за рівнем розвитку і сформованості у них навчальних навичок.

Вчитель: Відкрийте зошити. Запишіть число, класна робота. Сьогодні на урок до нас прийшла незвичайна гостя. А ось хто вона, вам належить відгадати. Допоможе вам в цьому твір відомого італійського композитора Антоніо Вівальді, яке називається «Пори року». Закрийте очі, дайте волю своїй фантазії.

(Звучить уривок музичного твору.)

Учитель: Як ви думаєте, до якого часу року була присвячена ця музика?

Учні: Я думаю, що ця музика була написана про зиму.

Вчитель: Які картини природи ви представили, які звуки зими почули?

Учні: Я почув, як завиває завірюха за вікном. Я представив засніжений ліс і самотнього вовка, що виє на Місяць.

Вчитель: Ви абсолютно праві. Саме Зима буде сьогодні гостею нашого уроку.

(На екрані з'являється зображення Зими.)

Вчитель: Вона принесла з собою цей альбомний аркуш. На ньому була записана тема сьогоднішнього уроку, але, на жаль, весь аркуш занесло снігом, і він став абсолютно білим. Хто хоче допомогти мені відновити тему уроку?

(Один учень виходить до дошки, зафарбовує лист синьою фарбою і з'являється запис «ъ і ь»)

Вчитель: Прочитайте тему уроку. Яку мету ми поставимо перед собою?

Учні: Повторити вивчене про ъ і ь розділових знаках.

2.Чистописание.

Вчитель: Зима часто прикрашає вікна витіюватими візерунками. Зараз ми ненадовго перетворимося на помічників зими і прикрасимо наші зошити літерами ъ та ь. Приступайте до виконання завдання, слідкуйте за висотою букв, за відстанню між літерами. Підкресліть букви, які найбільше схожі на зразок. Розкажіть, що ви знаєте про цих літерах.

Учні: Вони не позначають звуків.

Вчитель: Подивіться на буквосполучення, які записані на наступному рядку. Чи всі з них можна зустріти в словах російської мови?

(На дошці буквосполучення: бъ, ъя, оъ, въ, ъе, ъп, съ, ъе, ъю)

Учні: Ні, два буквосполучення не можуть нам зустрітися.

Вчитель: Об'єднавшись у пари, покажіть порядкові номери цих буквосполучень.

(Діти показують номери 3 і 6)

Учитель: Яка пара зможе пояснити свій вибір.

Учні: Ми знаємо, що розділовий ъ пишеться після префіксів, що закінчуються на приголосну букву. Значить буквосполучення оъ не може бути. Ще ми знаємо, що розділовий ъ пишеться перед йотированными гласними. Значить і буквосполучення ъп нам зустрітися не може.

(Відмічені буквосполучення стираються)

Вчитель: Запишіть залишилися буквосполучення.

3. Вправа в розрізненні слів з розділовими ъ і ь знаками.

Вчитель: Прочитайте слова, записані на дошці.

(Про пояснення, обез яна, півдня, з едобный, під ем, полоз я.

Вчитель: чи Зрозумілі вам ці слова, чи знаєте ви їх значення.

(Можуть викликати утруднення слова зіщулився і полози, вчитель пояснює значення слів, демонструє на екрані зображення полозів)

Вчитель: Зима запорошила деякі букви. Давайте спробуємо відновити слова та розподілити їх у 2 стовпчики. Працювати ви будете по групах.

Діти 1 групи працюють разом зі мною, коментуючи свої дії.

Діти 2 групи виконують завдання самостійно.

Діти 3 групи виконують завдання самостійно, а після виконання доповнюють кожний стовпчик трьома своїми словами.

(Перевірка виконується наступним чином: діти 2 і 3 груп порівнюють свою роботу з тим, що написано на дошці, учні з 3 групи зачитують слова, які придумали самі, а решта «світлофорами» зазначають свою згоду або незгоду.)

4. Робота зі словосполученнями.

(На екрані слова: мавпа, який?, підйом, полози, яка?, які?, їстівний, хуртовина, пояснення, що?)

Вчитель: Завірюха розкидала слова і питання словосполучень, а деякі замела зовсім. Використовуючи слова з розділовим ь, придумайте такі словосполучення, щоб ці слова були головними.

мавпа (яка?) кмітлива

завірюха (яка?) сніжна

полози (які?) скрипучі

Вчитель: А тепер придумайте словосполучення, використовуючи слова з розділовим ъ, але так, щоб ці слова були залежними.

придумав (що?) пояснення

розчистив (що?) підйом

гриб (який?) їстівний

5. Творча робота на рівні пропозиції.

Вчитель: Складіть речення з кожним з цих словосполучень.

(Запис найбільш вдалого пропозиції. Розбір за членів речення і частин мови)

6. Фізкультхвилинка.

Вчитель: Ви добре попрацювали, а зараз трішки відпочинемо. Я буду вимовляти різні слова. Якщо в слові потрібно писати розділовий ъ, то встають хлопчики і зображують спуск на лижах з гори. Якщо в слові потрібно писати розділовий ь, то встають дівчинки і зображують підйом на лижах в гору.

Оголошення (хлопчики)

Горобці (дівчатка)

під'їзд (хлопчики)

зйомка (хлопчики)

родина (дівчатка)

кілки (дівчатка)

з'їхав (хлопчики)

7. Закріплення вивченого про розділові ъ і ь знаки на рівні тексту.

Вчитель: Подивіться на екран. Перед вами картина, на якій зображені змагання з лижних гонок. Давайте спробуємо скласти текст, використовуючи слова з розділовими ъ і ь знаками. Ви будете працювати в групах. Кожна група отримує своє завдання на картці.

1 група відновлює деформований текст.

Лижні змагання.

Вчитель ......дітям про лижних змаганнях. ..... зачитав учасникам правила. Попереду їх чекав крутий ...... Подолавши його, лижники один за одним ..... з гори. Незабаром всі діти ...... до фінішу.

Слова для довідок: з'їхали, оголосив, підйом, суддя, під'їхали.

(Можливе додаткове завдання: яке слово зайве і чому.)

2 група складає текст, використовуючи словосполучення:

оголосив про змагання

пояснив правила

почалася гонка

підйом попереду

під'їхали до фінішу

3 група складає текст самостійно, скориставшись лише першим реченням: Вчитель оголосив дітям про лижних змаганнях.

(Можливе додаткове завдання: звуко-буквений розбір одного з слів тексту.)

Перевірка: один учень від групи зачитує отриманий текст, грамотність роботи 3 групи оцінює вчитель, грамотність робіт 2 і 1 групи можна доручити перевірити учням 3 групи.

8. Підсумок уроку.

Учитель: Яку мету ми ставили перед собою? Чи досягли ми її? Коли пишеться ъ? В яких словах пишеться ь?

Прокоментуйте свою роботу на уроці, продовживши речення:

У мене вийшло.....

Найбільше мені сподобалося....

Я зміг правильно....

Було важко....

9. Домашнє завдання.

Вчитель: Закінчити наш урок мені знову хотілося б музикою Антоніо Вівальді. Послухайте її і вдома постарайтеся описати свої враження. Може бути, це буде лише кілька слів, а хтось, можливо, напише невеликий розповідь чи вірш. Все буде залежати від вашого бажання.