Реклама












Конспект уроку літературного читання в 4 класі по темі: Сатира і гумор. Микола Носов «Федіна завдання»


Автор: Пашина Світлана Володимирівна, вчитель початкових класів МБОУ «Середня загальноосвітня школа №2 з поглибленим вивченням англійської мови» р. Сосновий Бор Ленінградської області

Опис матеріалу: Пропоную Вам конспект уроку літературного читання в 4 класі по темі «Сатира і гумор. Микола Носов «Федіна завдання»». Даний матеріал буде корисним вчителям початкової школи, які працюють за програмою «Школа 2100». Основна мета даного уроку: вчити дітей читати художню літературу, викликати інтерес до читання, формувати грамотного читача.

Конспект уроку по темі: «Сатира і гумор. Микола Носов «Федіна завдання»»

Мета уроку: вчити дітей читати художню літературу, викликати інтерес до читання, формувати грамотного читача.

Завдання уроку:

1. Познайомити учнів з новими літературознавчими поняттями: сатира і гумор. Розширити знання учнів про Миколу Носова і його літературної діяльності.

2. Удосконалювати техніку читання.

3. Продовжувати формувати вміння самостійно здобувати нові знання.

Структура уроку.

I. Організаційний момент (1 хв).

II. Робота до читання тексту (17 хв.).

1. Визначення теми та завдань уроку.

2. Читання матеріалів «Мандри...» та робота з ними.

3. Постановка завдання на найближчі уроки.

4. Прогнозування змісту.

Фізкультхвилинка (3 хв).

III. Робота з текстом під час і після читання (17 хв.).

1. Читання тексту.

2. Бесіда по прочитаному.

3. Розповідь про письменника.

IV. Підведення підсумків уроку (2 хв).

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Вчитель. Доброго дня. Сідайте, будь ласка. Перевірте свою посадку. Ми починаємо урок літературного читання. Від душі бажаю вам дізнатися багато нового і цікавого.

II. Робота до читання тексту.

1. Визначення теми та завдань уроку.

Вчитель. Хлопці, сьогодні ми з вами вирушаємо у чергову подорож. Прочитайте заголовок. (Підручники у учнів закриті, а заголовок винесено на дошку.)

(Подорож тринадцяте.

Смішні книжки. Таємниця гумору і сатири.)

Вчитель. Визначте, будь ласка, на якій питання потрібно знайти відповідь сьогодні на уроці?

Учень. Потрібно розгадати таємницю гумору і сатири. Дізнатися, що це таке.

Вчитель. Так, ми повинні визначити, що ж таке «гумор», а що «сатира». А допоможе нам «чистокровний дитячий гуморист». Так цього людини називав вже знайомий нам Сергій Сивоконь. Хто ж це? Спробуйте здогадатися.

(Вчитель по черзі дістає з чорного ящика предмети. Учні висловлюють свої припущення.)

• Іграшковий песик. (Учитель каже: «Його звуть Дружок.»)

• Капелюх.

• Огірки.

• Автомобіль (іграшковий).

• Каша (в упаковці).

• Телефон. (Вчитель цитує: «Алло! Алло! Чутно? Чути! Добре? Добре!»)

• (Потім стукає по парті: «Тук - тук - тук!»)

Вчитель. Ви вже здогадалися, про яке письменника йде мова?

Учень. Це Носів!

Вчитель. Вчитель. Звичайно, це Микола Миколайович Носов. (На дошці відкривається портрет письменника і підпис під ним.)

2. Читання матеріалів «Мандри...» та робота з ними.

Вчитель. Відкрийте підручники на сторінці 152. Прочитайте самостійно матеріали «Подорожі...» і спробуйте знайти відповіді на питання: «Що таке гумор? І що таке сатира?» (Учні читають самостійно.)

Вчитель. Прочитайте, як відповісти на питання.

Учень. «Сатира і гумор - різні форми смішного в літературі. Гумор - осмеивание з відтінком співчуття, а сатира - осмеивание з відтінком обурення, гнівний сміх».

Вчитель. Хто дав такі визначення сатири та гумору?

Учень. Микола Миколайович Носов.

Вчитель. Давайте прочитаємо визначення цих понять у тлумачному словнику. (Відкривається запис на дошці і одночасно двоє заздалегідь підготовлених учнів показують іншим тлумачний словник і читають визначення звідти. Запис на дошці дублює текст словника.)

Учень. «Гумор (англ. humour) - особливий вид комічного, що поєднує насмішку і співчуття, зовні комічне трактування і внутрішню причетність до того, що видається смішним. На відміну від сатири таїться серйозне ставлення до предмета сміху і навіть виправдання «дивака»».

Учень. «Сатира (лат. satira) - спосіб прояву комічного в мистецтві, що складається в уничтожающем осмеянии явищ, які представляються автору хибними».

Вчитель. Ви змогли відчути, в чому ж відмінність цих двох понять?

Учень. Гумор співчуває, виправдовує, а сатира - обурюється над чим-то хибним .

Вчитель. Чи завжди легко розмежувати їх?

Учень. Немає.

Вчитель. Прочитайте, як про це говорить Носов.

Учень. «...важко буває провести межу між сатирою і гумором, тобто відповісти на питання: та чи інша риса характеру шкідлива тільки для самої людини (героя твору) або починає бути небезпечна для інших? Якщо тільки для нього - автор і засуджує, і співчуває героєві одночасно (адже в іншому - хороший чоловік!). А можливий випадок, коли співчуття і зовсім зникає. За цією межею починається сатира».

Вчитель. Спробуйте самі пояснити, хто такі сатирики.

Учень. Сатирики - це люди, які у своїх творах висміюють недоліки інших.

Вчитель. Для чого потрібні «сатира» та «сатирики»? Прочитайте, як про це говорить Носов.

Учень. «Письменника не стануть читати, якщо він не буде говорити людям правду. Але оскільки не всяку правду приємно слухати, то краще говорити цю правду, пом'якшивши трішечки жартом. Виходить і смішно, і приємно, і корисно. Це і є сатира. А сатирики - це люди, які пом'якшують життєві удари, щоб нам не було так боляче. Загалом, добрі люди, корисні».

3. Постановка завдання на найближчі уроки.

Вчитель. Ми з вами на найближчих уроках будемо читати оповідання Миколи Носова, Віктора Драгунського, вірші Агнії Барто. Наше завдання: подумати, сатиричні або гумористичні твори включені в цей розділ.

4. Прогнозування змісту.

Вчитель. Сьогодні ми з вами прочитаємо одне з творів Миколи Носова «Федіна завдання». Ваші припущення про характер цього твору.

Учень. Напевно, воно смішне, гумористичне.

Фізкультхвилинка.

III. Робота з текстом під час і після читання.

1.Чтение тексту.

(Спочатку читає оповідання вчитель, а далі самостійно.)

2. Бесіда по прочитаному.

Вчитель. Над ким сміялися?

Учень. Над Федьком.

Вчитель. А чи бували з вами подібні історії?

Учень. Немає.

Учень. А я іноді так роблю уроки.

Вчитель. Чи сподобався вам Федя?

Учень. Так, він на мене схожий.

Учень. А мені його трохи шкода. Ніяк завдання вирішити не може.

Учень. А мені Федя не сподобався. Він поганий учень.

Вчитель. А як ставиться автор до свого героя?

Учень. Йому Федя подобається. Він і його засуджує, і співчуває йому.

Вчитель. Висловлює Носов своє ставлення відкрито або ми «читаємо» його думку між рядків?

Учень. Ми тільки здогадуємося про ставлення автора до героя.

Вчитель. Над якою рисою характеру сміється Микола Носов?

Учень. Невміння зосередитися на чомусь важливому. Наприклад, на вирішенні завдання.

Вчитель. Якими прислів'ями можна визначити головну думку твору?

Учень. Справі - час, потісі - годину.

Учень. Зробив діло - гуляй сміло.

Вчитель. Як ви вважаєте, розповідь про Феде Рибкіна сатиричний або гумористичний?

Учень. Швидше гумористичний. Носов хоч і сміється над хлопчиком, але виправдовує його. Федя ще дитина, він всьому навчиться. До того ж його риса характеру не небезпечна для інших.

3. Розповідь про письменника.

Вчитель. Звернемося знову до Миколи Миколайовича Носова... (Далі розповідає заздалегідь підготовлений учень.)

Учень. Він народився у Києві в 1908 році. Закінчив школу, працював на цегельному заводі. Потім закінчив Московський державний інститут кінематографії і став режисером мультфільмів. Коли йому виповнилося 30 років, видав у журналі «Мурзилка» свій перший розповідь. З тих пір - це відомий дитячий письменник. В цьому році Миколі Носову виповнилося б 100 років.

Вчитель. Послухайте, як він розповідає про себе, і спробуйте відповісти на питання, чому Носов став саме дитячим письменником. (Читає заздалегідь підготовлений учень.)

Учень. «Коли я був маленьким, я дуже любив читати про далеких країнах, дивовижні пригоди і незвичайних людей, тобто про людей дорослих, а не про малюків, з якими нічого цікавого не відбувається. Потім, коли я сам став дорослим, я часто згадував про минуле дитинство і побачив, що і моє життя в ті роки була напрочуд цікавою. І мені захотілося розповісти дітям про них самих: про те, які вони чудові, цікаві люди, як вони живуть, про що думають, які в їх житті бувають труднощі, взагалі про все, що з ними трапляється. І тому я став дитячим письменником».

Вчитель. Чому ж Носов став саме дитячим письменником?

Учень. Він хотів розповісти дітям про них самих.

Вчитель. Які книги Миколи Носова ви читали?

Учень. «Вітя Малєєв в школі і вдома».

Учень. «Пригоди Незнайка та його друзів».

Учень. «Фантазери».

Учень. «Весела сімейка».

Учень. «Щоденник Миколки Синицина» і інші.

Вчитель. А як ви думаєте чи читали його книги ваші мами і тата, бабусі і дідуся, якщо вони видаються з 1938 року?

Учень. Швидше за все читали.

Вчитель. Чому оповідання Носова не старіють і все так само цікаві?

Учень. В них багато гумору.

Учень. Вони захоплюючі.

Учень. Діти - герої творів - наші ровесники. З ними відбувається багато цікавого.

Учень. Часто в оповіданнях ми «бачимо» себе або своїх друзів.

Вчитель. Абсолютно вірно. Носов змушує нас задуматися: а добрий і чесний я, людяний і сміливий? Якщо ні, то треба неодмінно від своїх пороків позбутися.

IV.Подведение підсумків уроку.

Вчитель. Що нового дізналися сьогодні на уроці?

Учень. Дізналися, що таке сатира і гумор. Чим вони відрізняються.

Учень. Познайомилися з ще одним оповіданням Носова.

Учень. Багато нового дізналися про письменника.

Вчитель. Згадали?

Учень. Інші його твори.

Вчитель. Що будемо робити на наступних уроках літературного читання?

Учень. Будемо читати оповідання Віктора Драгунського і вірші Агнії Барто та розмірковувати: сатиричні це твори або гумористичні.

Вчитель. А тепер, будь ласка, оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви вважаєте, що попрацювали добре, дізналися багато нового і цікавого, підніміть сонечко. А якщо урок пройшов даремно або ви незадоволені своєю роботою - хмаринку.

Вчитель. Вдома підготуватися до читання тексту за ролями.