Реклама












Конспект уроку біології у 8 класі


Урок біології у 8 класі з теми «Будова і функції шкіри»

Автор: Преснякова Ольга Валентинівна, вчитель біології МБОУ «Беломестненская ЗОШ» село Беломестних Novooskolsky район Бєлгородської області

Дана розробка уроку з теми «Будова і функції шкіри» складена для УМК Пасічника В.В. Для проведення уроку використаний диск: «Біологія. Анатомія і фізіологія людини. Мультимедійний посібник нового зразка. Електронна бібліотека Просвіта». Урок розроблений для учнів 8 класу. Мультимедійний посібник забезпечує демонстрацію будови шкіри та її похідних. На уроці використовується комп'ютерне тестування, самостійна робота учнів з текстом підручника, малюнками. До уроку передбачена підготовка учнями повідомлень за похідним шкіри, що сприяє розвитку пізнавального інтересу до предмету, формує вміння учнів логічно викладати вивчений матеріал.

Тема уроку: «Будова і функції шкіри».

Мета уроку: формування в учнів знань про будову та функції шкіри.

Завдання уроку:

Освітні: з'ясувати взаємозв'язок будови і виконуваної функції шкірою;

Розвиваючі: формування вміння учнів самостійно працювати з текстом підручника, малюнками; розвиток монологічною промови учнів; формування навичок роботи з тестовим матеріалом, додатковою літературою з предмета;

Обладнання:

1. ПК

2. Діапроектор, екран.

3. CD: Біологія. Анатомія і фізіологія людини. Мультимедійний посібник нового зразка. Електронна бібліотека Просвітництво.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Активізація пізнавальної діяльності.

Сьогодні ми познайомимося з органом, а яким вам належить дізнатися завдяки підказкам:

· Маса цього органа у дорослої людини в середньому досягає 2,7 кг.

· Це найважчий орган.

· Його називають «дзеркалом здоров'я і хвороби».

· Цей орган постійно відмирає і народжується знову.

· Цей орган тісно пов'язаний з нервовою системою.

3. Вивчення нової теми:

3. Вивчення нового матеріалу:

3.1. Будова шкіри.

Розповідь вчителя: шкіра спеціальна освіта служить кордоном між живим організмом і навколишнім середовищем. Площа поверхні шкіри в середньому 1,5-2 м2.

Самостійна робота з малюнком 83 стр.201 підручника.

Розгляньте малюнок, дайте відповідь на питання:

1. Скільки шарів можна виділити в будові шкіри?

2. Визначте, яким верствам належать ці другі назви: гиподерма (підшкірна жирова клітковина), надкожица (епідерміс), дерма (власне шкіра).

3. До складу шкіри входять різні типи тканин. Як ви вважаєте, в якому шарі розташований: багатошаровий епітелій ( епідермісі), пухка сполучна тканина (гиподерма), щільна волокниста сполучна тканина (дерма).

4. В епідермісі можна виділити мертві (ороговілі) клітини та живі. Як вам здається, де розташовані живі клітини?

5. Використовуючи малюнок назвіть, чим утворена власне шкіра(дерма)?

6. Ця частина шкіри виконує функцію амортизатора, є енергетичним резервом. Як вона називається? (гиподерма).

Перегляд фільму - епідерміс (3 етап уроку з диска). Фронтальна бесіда після перегляду з питань:

· Де розташовується паростковий шар епітелію?

· Перелічіть функції паросткового шару епітелію? (оновлення клітин)

· Через скільки днів паросткові клітини досягають ороговілого шару? (30 днів).

Перегляд фільму - дерма (5 етап уроку). Що таке регенерація тканин епідермісу?

Самоспостереження.

1. Стисніть руку в кулак. Що відбувається зі складками шкіри в області суглоба? Яке значення цих складок шкіри?

2. Відтягніть шкіру на тильній стороні кисті. Які властивості шкіри ви виявили? (еластичність). Назвіть шар шкіри, який дозволив провести такий простий експеримент. (дерма).

3. Розгляньте малюнок на подушечках пальців. Поясніть, чому за відбитками пальців можна встановити особистість людини? Чому подушечки пальців володіють великою чутливістю?

3.2. Похідні шкіри.

Повідомлення учнів про нігтях, волоссі, сальних і потових залозах.

Фронтальна бесіда з питань:

1. Людина захищена від переохолодження і перегрівання завдяки цим похідним шкіри. Їх кількість налічується до 2 млн. назвіть їх? (потові залози).

2. Ці похідні шкіри відсутні тільки на шкірі долонь і підошвах ніг. На 1 см2 шкіри їх налічують кілька десятків, а на шкірі лоба, носа, верхньої губи більше сотні. Що це? (сальні залози).

3. Всі ви бачили сиве волосся. Як вам здається це мертве освіту або живе, чому?

4. Вони здатні рости протягом усього життя людини. (нігті).

5. Функція цих похідних шкіри посилюється особливо при захворюванні нирок. У добу вони утворюють до 500 мл речовини. Назвіть цю речовину? (поту).

Перегляд фільму - сальні залози (7 етап уроку).

Бесіда з питань:

* з якою швидкістю росте людський волосся? (3 мм у день)

* що розташоване на поверхні волосся? (шкірне сало)

3.3. Функції шкіри.

Самостійна робота з текстом стр.202-203 підручника. Прочитайте матеріал, знайдіть відповіді на питання: завдяки яким функцій шкіри можливо:

1. Визначити форму предметів, розмір, щільність? (рецепторної)

2. У чому проявляється взаємозв'язок будови і виконуваної функції?

4. Закріплення вивченого матеріалу:

Фронтальна бесіда з питань:

1. Скільки шарів включає в себе шкіра?

2. Чому утвориться засмага?

3. Якщо подивитися на шкіру вона складається з ромбів і трикутників, поверхня яких здається блискучою, чому?

Комп'ютерне тестування з використанням CD: Біологія. Анатомія і фізіологія людини. Мультимедійний посібник нового зразка. Електронна бібліотека Просвітництво.

5. Домашнє завдання.

В-1. §39, стор 204 ? 1-3, кросворд.

1. Вони знаходяться у волосяних фолікулах.

2. Його шкіра набуває під впливом сонячного світла.

3. Внутрішній шар шкіри.

4. Покриви тіла людини складаються з шкіри та її похідних.

5. Рідина, в якій міститься деяка кількість кухонної солі, сечовини та інших речовин, що додають їй солоний смак і специфічний запах.

6. Процес, коли при високій температурі навколишнього середовища тепловіддача в організмі зростає, а при низькій - зменшується.

7. Нервові закінчення, що сприймають тепло, холод, тиск, біль.

8. Зовнішній шар шкіри.

9. Шкірні рогові освіти «встають дибки» при переляку.

10. Власне шкіра.

11. Функція шкіри.

12. Шкірні рогові освіти.

В-2. §39, стор 204 ? 1-3, таблиця

Будова і функції шкіри.

Шар шкіри

Будова

Функції

 

 

 

Література:

1. Звєрєв І.Д. Книга для читання з анатомії, фізіології і гігієни людини. Посібник для учнів. - М: «радянська школа», 1971.

2. Лікум А. Все про все. Популярна енциклопедія для дітей. - М.: Компанія «Ключ-С», філологічна суспільство «Слово», АСТ, 1995.

3. Пепелева О.А., Сунцова І.В. Універсальні поурочні розробки з біології (людині) 8 (9) клас. - М.: ВАКО, 2007.

4. Резанова Е.А., Антонова І.П., Рєзанов А.А. Біологія людини (анатомія, фізіологія і гігієна людини з основами медичної екології) у таблицях і схемах. - М.: «Видав школа», 2000.