Реклама












Урок - гра для учнів 9 класу корекційної школи VIII виду


Урок - гра для учнів 9 класу корекційної школи VIII виду за поемою О.С. Пушкіна «Руслан і Людмила»

Автор: Политова Валентина Євгенівна, вчитель російської мови і читання та розвитку мовлення ГБС(К)ОУ СКОШ-і №8 VIII виду с. Кослан Удорського району Республіки Комі

Опис матеріалу: Даний урок є узагальнюючим. Його можна використовувати як позакласний захід в рамках предметних тижнів і як урок позакласного читання. Він корисний вчителям читання і розвитку мовлення корекційних шкіл VIII виду і вчителям літератури загальноосвітніх шкіл.

Мета уроку: узагальнення і систематизація знань учнів по поемі А. С. Пушкіна «Руслан і Людмила».

Завдання уроку:

Навчальні:

Виявлення глибини знань учнів за поемою.

Корекційно-розвиваючі:

Розвиток творчих здібностей учнів.

Розвиток пам'яті, уваги, уяви учнів.

Виховують:

Вдосконалення необхідності уважного ставлення до слова. Виховання інтересу до читання.

Попереднє домашнє завдання: зробити малюнки за сюжетом поеми.

Обладнання: виставка книг і малюнків дітей, «ковпак» з питаннями, картки з завданнями, медалі «найактивніший гравець», «Переможець гри».

Хід уроку:

1. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми з вами проведемо заключний урок за поемою О.С. Пушкіна «Руслан і Людмила». Згадайте, адже Пушкіну було всього 20 років, коли він написав цю поему. Поема мала надзвичайний успіх. Ми з вами зараз з таким же азартом пограємо в гру «Щасливий випадок». Клас ділиться на 2 команди (за бажанням учнів). Команди вибирають капітана. Гра складається з 6 геймів. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Гейм «Розминка»

1. Який жанр твору А.С. Пушкіна «Руслан і Людмила»? (поема)

2. Як сам автор визначає жанр свого твору? («... цю казку розповім тепер я світла»)

3.Назовите всіх казкових персонажів, яких зібрав поет у вступі. (кіт учений, лісовик, русалка, 30 витязів, царівна і бурий вовк, Кощей, богатир, баба Яга)

4. Які історичні особи діють у поемі? (Князь Володимир, «Ясне Сонечко» - батько Людмили; співак часів князя Володимира - Баян)

Гейм «Хто є хто?» для капітанів команд.

На запитання відповідають тільки капітани команд. По 1 балу за кожну правильну відповідь на користь команди.

Завдання: дізнайтеся з рисами характеру ім'я героя.

1. Хоробрість, прямодушність, чесність, вірність в любові і слові. (Руслан)

2. Чутливість, привабливість, скромність, трохи легковажність. (Людмила)

3. Мудрість, доброта, спокій, здатність на сильні почуття. (Фін)

4. «Воїн сміливий», ревнивість, «похмурий залицяльник». (Рогдай)

5. «Крикун гордовитий», боягуз, хвалькуватість, самовпевненість, ненажера. (Фарлаф)

6. «Страшний чарівник», «немічний мучитель». (Чорномор)

7. Колишня краса, гордість, байдужість, злостивість. (Наїна)

8. Одержимість пристрастю до Людмилі (Ратмір)

Гейм «Витівки чаклуна»

Команди по черзі тягнуть питання з «ковпака». Дається 30 секунд на роздуми. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

1. Хто і чому сидів не весел на весільному бенкеті? (Суперники Руслан Рогдай, Ратмир, Фарлаф, закохані у Людмилу)

2. У чому був «не переможений» Фарлаф? («в бенкетах ніким не переможений...»)

3. Що сталося після весільного бенкету? (Людмилу викрадає невідома сила)

4. Що обіцяв князь Володимир тому, хто поверне дочка? (Людмилу в дружини і півцарства)

5. Як роз'їжджалися суперники, коли виїхали на пошуки Людмили? (Коні їх самі розійшлися)

6. Як Руслан дізнався про долю Людмили? (від Фіна, старця в печері)

7. Чому Фін став чарівником? (хотів домогтися любові Наїни)

8. Чому Фін відкинув Наину, коли та закохалася в нього? (Вона постаріла, а любов старої йому не потрібна)

9. У чому таємниця Чорномора? (Чарівна сила в бороді)

10. Яким чарами володів ковпак Чорномора? (Це була шапка-невидимка)

11. Як Людмила виявила чари шапки? (приміряла перед дзеркалом)

12. Кого з суперників змушений вбити Руслан? (Рогдая)

13. Ким була раніше Голова? (Велетнем-богатирем, братом Чорномора)

14. З яким проханням звернувся до Руслана Голова? (помститися Черномору)

Гейм «Ох, вже це слово...»

Завдання: пояснити значення застарілих слів, які використав автор у поемі.

1. Гридниця (кімната для бенкетів княжих воїнів)

2. Десниця (права рука)

3. Лукомор'я (берег, вигнутий у формі лука; бухта)

4. Яхонти (червоні рубіни)

5. Карла (карлик)

6. Персі (груди)

7. Арап (негр)

8. Риза (багата одяг)

9. Лобзать (цілувати)

10. Пальці (пальці)

Гейм «Далі, далі...»

На картках епізоди поеми переплутані. Команди розставляють картки, відновлюючи сюжет по порядку. За кожен правильно відновлений сюжет команди отримують по балу.

Бенкет з нагоди весілля.

Викрадення Людмили.

У пошуки Людмили.

Руслан в печері Фінна.

Рогдай замишляє вбивство Руслана.

Людмила у володіннях Чорномора.

Перемога Руслана над Рогдаем.

Руслан перемагає Голову і знаходить «богатирський меч».

Поєдинок Руслана і Чорномора.

Зрада Фарлафа.

Старець оживляє Руслана.

Перемога Руслана над ворогами Києва.

Руслан оживляє Людмилу.

Гейм «Гонка за лідером»

Програвача команді дається останній шанс наздогнати лідера, відповівши на питання. Якщо команда відповідає неправильно, то можливість відповісти дається іншій команді.

1. Яким чином Людмилу зловив Чорномор? (прикинувся пораненим Русланом, Людмила його обняла і шапка впала з її голови)

2. Як Руслану вдалося перемогти чаклуна? (відрізав йому бороду)

3. Чому Фарлаф повертає Людмилу додому батькові? (Фарлаф вбив Руслана і забрав сплячу Людмилу)

4. Хто і як оживив Руслана? (Фін мертвою і живою водою)

5. Що стало з Чорномором? (Він став блазнем у князя)

6. Хто і як повернув до життя Людмилу? (Руслан з допомогою кільця, яке дав йому Фін)

7. З ким ішов бій під Києвом? (з печенігами)

8. Які казкові образи зустрічаються в поемі? (Змій крилатий, чарівна шапка-невидимка, чаклуни, жива голова)

Підведення підсумків.

Підраховуються командні бали, переможці та активні гравці нагороджуються медальками.

Учасник конкурсу "Краща методична розробка"