Реклама












Конспект уроку української мови в 9 класі. Складні пропозиції


Конспект уроку української мови в 9 класі по темі: Систематизація відомостей про види складного речення. Пунктуація в них».

Автор: Хабібулліна Ірина Миколаївна, вчитель російської мови та літератури Муніципального Бюджетного Навчального Закладу «Гімназія № 125» р. Казань, Республіка Татарстан.

Анонс: конспект уроку російської мови в 9 класі 3 чверть з теми « Систематизація відомостей про види складного речення. Пунктуація в них» заснований на матеріалі про таких народних святах, як Масляна і Науруза. Даний урок буде цікавим практикуючим вчителям , так як несе великий виховний момент при формуванні культурологічної компетенції школярів на основі народних свят, формує толерантність.

Конспект уроку української мови в 9 класі.

Тема: « Систематизація відомостей про види складного речення. Пунктуація в них».

Дата: 21. 03. 2013

Мета: повторення та узагальнення всіх видів складних речень

Завдання:

1) удосконалювати знання про складнопідрядних реченнях;

2) узагальнити знання учнів про класифікації складних речень;

3) розвивати вміння відрізняти одні складні пропозиції від інших видів складних речень;

4) виховувати самостійність, комунікабельність, любов до історії рідної землі

Обладнання: підручник, комп'ютер, картки для самостійної роботи

Форма уроку: інтегрований урок.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Хід уроку.

1. Орг. момент

2. Словниково-орфографічна робота.

- вставте пропущені букви.

Шум пер..вона, дізнатися про в..кансии, сильне чу..ство, срібла..ий браслет, пр..екти робіт, шляховий оминути..чик, п..ссимизм, затишна гості..а, ра..витрачати кошти, активний про..дих, випікати в духо..ке, легке пр..косновение, ст..реть пляма.

- прочитайте слово, що вийшло з вставлених букв.

РІВНОДЕННЯ

- що таке рівнодення?

3. Лексична робота

Рівнодення - час в році, коли тривалість дня і ночі однакова.

День весняного рівнодення -

Дивовижне явище.

Гарні для природи умови -

Відбувається її пробудження.

Перший грім прогримів так стрімко,

Зелені почалося проростання.

Все навколо сліпучої краси,

Чистотою дихає промінь світобудови!

- Чому ми сьогодні говоримо про рівнодення, хто здогадався? (Сьогодні,21 березня - день весняного рівнодення)

- Так, сьогодні день весняного рівнодення.

4. Оголошення теми уроку.

- запишіть число класну роботу

- Сьогодні на уроці ми повторимо види складного речення.

5. Робота над епіграфом до уроку.

- У цей день на Русі говорили:

Якщо хмари високо і пливуть по небу швидко, погода буде доброю.

Коли ж у березневу заметіль, сніг ляже на поля хвилями та буграми, це обіцяє хороший врожай овочів в городі і ярових хлібів.

- визначити тип речень(складні)

- як визначили? (2 граматичні основи)

6. Актуалізація опорних знань.

- Перевіримо, чи готові ми до роботи.

Які речення називаються складними?

Які речення називаються простими?

Які речення називаються бессоюзными?

Які речення називаються союзними?

На які групи поділяються союзні пропозиції?

Які речення називаються сложносочиненными?

Які речення називаються сложноподчиненными?

Назвіть союзи, які служать для зв'язку простих речень у складі ССП, СПП

Назвіть союзні слова, які служать для зв'язку простих речень у складі СПП.

Які слова вживаються і як союзи, і як союзні слова?

Як розрізняти підрядні сполучники і союзні слова?

Які сполучники використовуються в ССП?

Які групи складнопідрядних речень знаєте?

7. Робота над текстом

а) прочитайте текст, назвіть його.

(1) З незапам'ятних часів люди виділяли Сонце і Місяць серед всіх інших світил, тому що життя людини завжди була пов'язана з сонцем. (2) І тоді, коли наші далекі предки ховалися від своїх численних ворогів у печерах і виходили з них тільки при світлі сонця. (3) І багато пізніше, коли для землеробів і скотарів весняне сонце будило природу. (4) А разом з нею і мрії про новий врожай. (5)З давніх часів у всіх народів день весняного рівнодення шанувався за головний свято бога-Сонця.

(6) В день весняного рівнодення Сонце на всій Землі сходить точно на сході, а заходить на заході. (7) На полюсах в цей день Сонце рухається точно по горизонту протягом доби, при перетині точки небесної сфери настає астрономічна весна в північній півкулі Землі. (8) Це - день весняного рівнодення, а в південній півкулі настане осінь. (9) У цей день на всій Землі тривалість дня і ночі однакові, але насправді, в день весняного рівнодення день все-таки трохи довші ночі. (10) Коли в північній півкулі Землі в день весняного рівнодення настає астрономічна весна, у південному настає астрономічна осінь. (11) Із збільшенням довжини світлового дня оживає вся природа, а земля немов прокидається після довгого важкого зимового сну. (12) Недарма в різні часи у різних народів північного півкулі цей день вважався не тільки початком весни, але й початком нового життя, воскресінням. (13) Існує безліч стародавніх міфів і різних свят, які приурочені до дня весняного рівнодення.
б) Визначте види складних речень.

(1,2,3, 10,13 - СПП, 7 - БСП, 8,9,11 - ССП)

в) Поясніть розділові знаки в першому і шостому пропозиціях.

г) Складіть схему будь-якого сложноподчиненного пропозиції.(на дошці)

д) Випишіть 6 слів з різними орфограмами.(зошит). Прочитайте.

е) Визначте спосіб утворення слова « астрономічна» (суффиксальный)

ж) випишіть номер сложноподчиненного пропозиції з придаткових причини(1)

8. Слово вчителя:

-Багато народів зберегли день весняного рівнодення як свято в календарі. Наприклад, на фарсі він називається Навруз, що означає «новий день». Йдучи своїм корінням в традиції стародавніх землеробів Близького Сходу і Центральної Азії, свято стало невід'ємною частиною культури багатьох народів, що сповідують іслам. У СНД його відзначають як національний татари, казахи, башкири, киргизи, таджики, узбеки і багато інші народи. У ряді країн Навруз оголошений державним святом, а 21 березня - вихідним днем. В Японії відзначають день весняного рівнодення - Сюмбун але хі. Тижневий період, що починається за три дні до весняного рівнодення, називають Хіган. У цей час японці відвідують могили предків, а в садах зацвітає сакура. Але крім Навруза, святкували в цей день ще одне свято - -Комоєдіцу або Масляну.

Комоєдіца, Масляна

У Стародавній Русі В день весняного рівнодення святкували Масляну або Комоєдіцу. Так-так, Масниця! І не кажіть мені, що млинці в цьому році ви вже їли. Це зараз.

Стародавня масляна виявилася зрушеної зі свого календарного терміну християнським великим постом, який був несумісний з оліїстим розгулом. Пост підпорядковувався рухомого великоднього календарем, тому терміни язичницької масляної мінливі. Тепер цей знаковий для російських слов'ян свято іноді переміщається практично на зиму і пекти млинці, які символізують прихід весни і справжнього Сонця-Ярила, доводиться практично взимку. Початковий же термін непотревоженной масляної - весняне рівнодення - 21 березня.

9. Самостійна робота (за методичками)

А) робота з текстом

(1) На число сорок і назва цього свята вказує язичницька традиція в якій згадується що саме така кількість темних сил сковує землю протягом всієї Зими. (2) У цей день з самого ранку наші предки повинні були зламати 40 дощечок розірвати 40 шнурків символізують собою сили які заморозили Матінку-Землю. (3)Такими діями чоловік показував що він сильніший злих Духів що Весна його повністю підтримує.

1) розставте розділові знаки, визначте типи складних речень

____________________________________________

2) напишіть номер пропозиції, ускладненого причетним оборотом

__________________________________________

3) напишіть номер СПП з придаткових определительным

____________________________________________________

4) напишіть номер пропозиції з придаткових изъяснительным

______________________________________________

5) випишіть з 2 пропозиції всі займенники

____________________________________________________________

6) визначте морфологічну характеристику слова СИЛЬНІШЕ 3 пропозиції

______________________________

7) визначте граматичну(ие) основу(и) з 3 пропозиції

_______________________________________________

8) замініть словосполучення ЯЗИЧНИЦЬКА ТРАДИЦІЯ (1 пропозиція), побудоване на основі узгодження, синонимичным словосполученням зі зв'язком керування. Напишіть вийшло словосполучення. __________________________________________________________________________

9) знайдіть речення з однорідними членами, напишіть його номер _________________________________________

10) знайдіть складнопідрядне речення з однорідними підпорядкуванням придаткових. Напишіть номер пропозиції. _____________________________________________________

11) випишіть з 1-3 пропозицій дійсне причастя теперішнього часу. __________________________________________________________________________

Б) Робота за таблицею

Заповнити таблицю

 

ССП

СПП

БСП

Засіб зв'язку

спілки

союзу

Знаки пунктуації

Спілки(приклади)

 

 

 

Види

 

 

 

приклади

 

 

 

Перевірка

(1) На число сорок і назва цього свята вказує язичницька традиція, в якій згадується , що саме така кількість темних сил сковує землю протягом всієї Зими. (2) У цей день з самого ранку наші предки повинні були зламати 40 дощечок, розірвати 40 шнурків, що символізують собою сили, які заморозили Матінку-Землю. (3)Такими діями чоловік показував, що він сильніший злих Духів, що Весна його повністю підтримує.

- розставте розділові знаки, визначте тип складного речення

- напишіть номер пропозиції, ускладненого причетним оборотом (2)

- напишіть номер СПП з придаткових определительным(1, 2)

- напишіть номер пропозиції з придаткових изъяснительным (3)

Таблиця

Творча робота.

- Використовуючи різні види пропозицій, напишіть твір-мініатюру: «Народні свята - частина культури країни».

Підсумок

Домашня робота

• Написати 10 пропозицій на тему «Роль складних речень у мовленні»

• Написати розповідь на тему «Науруза»

• Вправа № 154 с.74

Додатковий матеріал

1) Дорослі зазивали весну на пагорбах, співали веснянки.

2) Діти з «жайворонками» залазили на повітки, дахи, дерева.

3) Там, де не було височин, обряди зустрічі весни зазвичай проходили на першій проталине.

4) Вважали, на щастя, проталинки, «якщо до сорока дорахувати, то по весні горя не знати».

5) Після печених пташок зазвичай з'їдали, а голівки їхні віддавали худобі або віддавали матері зі словами: «Як жайворонок високо літав, так щоб і льон твій високий був. Яка у мого жайворонка голова, так щоб і льон головатий був».

6) Чи печиво роздавали дітям зі словами зі словами «Жайворонки прилетіли, на голівку сіли» - тим самим благославляя дітей.

7) Хлопці це печиво кришили, розкидаючи на 4 сторони птахам на корм.

8) За допомогою подібних пташок вибирався сімейний засівальник. Для цього в жайворонка запікалася монета, і чоловіки, не залежно від віку, витягав собі печену пташку. Кому випадав жереб, той і розкидав перші жмені зерен під час початку посіву.

9) З Сороками в народі пов'язано дуже багато прикмет.

10) Якщо на Сороки був морозний день - казали, що треба чекати попереду сорок морозів.

11) Якщо на дахах будинків до Сорок ще лежав сніг, то і на Добровещенне (кінець березня - початок квітня) буде сніг, а місцями пролежить і до Юрья (кінець квітня - початок травня).

12) Наприклад, ранній паводок пророкує швидку і ранню весну.

13) Також важливе значення мав приліт довгоочікуваних птахів.

14) Якщо вони прилетіли, то і весна скоро прилетить на постійне місце проживання.

15) У народі кажуть, що птахи приносять на своїх крила справжню, теплу весну.

16)У що Сороки, і Петрівки (з 12 липня, сінокісна пора).

17) З 22 березня і до Зосими-пчельника (30 квітня) вважається сорок ранкових морозів.

18) Якщо ранки з цього дня тривають постійно, то літо буде тепле.