Навчальне тренінгове заняття для учнів 11-х класів щодо стабілізації психоемоційного стану при підготовці до іспитів
Мета заняття: ознайомлення учнів 11-х класів з особливостями колірного сприйняття і колірного впливу на людський організм, сприяють стабілізації емоційного стану.
Час заняття: 45 хвилин (навчальний урок).
Форма заняття: навчальний урок з елементами тренінгу.
Категорія учасників: шкільний психолог; учні 11-х класів.
Використовуваний матеріал: апельсин; кольорові картки; текстової теоретичний матеріал.
Хід заняття.
Ритуал вітання.
Час проведення: 2 хвилини.
Психолог: «Добрий день, хлопці! Як відомо, людина володіє п'ятьма органами чуття: зором, слухом, нюхом, смаком і дотиком. Зараз, спираючись на наявні аналізатори, ми з вами отримаємо максимально повну інформацію про конкретному предметі».
Вправа «Апельсин».
Час проведення: 3 хвилини.
Психолог демонструє учням апельсин і роз'яснює, що завдання учасників, передаючи даний предмет в довільному порядку, називати по одному його конкретного ознакою. Психолог починає вправу, по завершенню роботи апельсин повинен опинитися знову в його руках. Важливою умовою цієї вправи є те, що апельсин повинен побувати в руках у кожного учасника. Наприклад: «Апельсин - помаранчевий; круглий; пахучий; шорсткий і т.д.».
Вправа «Навколишній простір».
Час проведення: 4 хвилини.
Психолог: «Хоча у людини і є п'ять каналів сприйняття, але домінуючим є робота зорового аналізатора. 90 % навколишньої інформації ми сприймаємо візуально. Зараз я прошу вас уважно оглянути аудиторію, в якій ви знаходитеся і назвати всі побачені вами предмети:
- круглої форми (наприклад: «настінні годинники; підставка під ручки; пенал і т.д.»);
- металеві (наприклад: «ніжки парт; ручки; магніти і т.д.»);
- білого кольору (наприклад: «крейда; підвіконня; стеля тощо).
Дискусія.
Час проведення: 3 хвилини.
Психолог: «Хлопці! Якщо проаналізувати два попередні вправи, можна сформулювати тему нашого сьогоднішнього заняття. Які у вас є припущення з цього приводу?».
Приблизні висловлювання учнів: «Довільна увага»; «Сприйняття навколишнього інформації»; «Візуалізація»; «Колір у нашому житті».
Психолог: «Хлопці, всі ваші припущення мають безпосереднє відношення до теми нашого заняття. І сьогодні я познайомлю вас з особливостями колірного сприйняття і колірного впливу на людський організм».
Вправа «Асоціативний ряд».
Час проведення: 5 хвилин.
Психолог просить двох учнів вийти до дошки, на якій вже зафіксовано два ключових слова: «Навчальний процес» і «Підготовка до іспитів». Завдання присутніх за принципом «мозкового штурму» висловлювати власні асоціації, пов'язані з навчанням в одинадцятому класі і поточної підготовкою до іспитів. Один учень фіксує на дошці всі запропоновані варіанти, що мають відношення до навчання (наприклад: «Навчальний процес - постійна праця; напруга сил і мізків; постійна втома і т.д.»). Після того, як завершить роботу перший учень, на дошці продовжує працювати другий учень, фіксуючий асоціації, пов'язані з екзаменаційним періодом (наприклад: «Підготовка до іспитів - брак часу; депресія; апатія; втома і т.д.»).
Введення в теорію.
Час проведення: 5 хвилин.
Психолог: «Спираючись на всі ваші висловлювання, можна зробити висновок про нестабільність на даний момент часу вашої емоційної сфери, про наявність негативних почуттів і переживань. Але виявляється, що фарби, які забарвлений світ, справляють на нас не тільки чисто психологічний, або емоційний вплив: вони глибоко впливають на наш характер і наше здоров'я.
Як відомо, колір - це хвиля. Червоний колір має найбільш довжиною хвилею, а фіолетовий має самий короткий спектр.
Кольори діляться на основні - червоний, синій і жовтий, і на додаткові - зелений, оранжевий і фіолетовий.
Лікувальний вплив кольору пов'язано з впливом вагається хвиль визначеної довжини на наші органи і психічні центри. На думку фахівців, механізм багатьох хвороб обумовлений дефіцитом певного кольору, необхідного для життєдіяльності органів. Якщо повернути відсутній колір, можна відновити рівновагу в організмі.
Вивченням впливу кольору на людський організм займається кольоротерапія. Кожна людина реагує на певні кольори по-різному. Кожний колір впливає на різних людей по-різному, залежно від темпераменту і стану здоров'я. Є кольори, яких ми інстинктивно уникаємо, - вони нас дратують, викликають почуття дискомфорту і занепокоєння, інші кольори радують наше око. Зазвичай ми інтуїтивно шукаємо той колір, якого потребуємо. Якщо вранці відчуваємо втому, мимоволі вибираємо одяг «теплих» та «живих» кольорів - оранжевого, жовтого або червоного. Зараз вже доведено, що колір впливає на ритм серцевих скорочень, частоту дихання, артеріальний тиск і напругу в м'язах. Так, у жовтій кімнаті у людини пульс є нормальним, блакитний - уповільненим, а в червоній - помітно прискореним. Найпростіший досвід допоможе зрозуміти, як на вас діють різні кольори.
Треба повісити на вікно різнокольорові прозорі смужки і дивитися
крізь кожну по кілька хвилин. Незабаром ви зрозумієте, який саме колір вам особливо приємний в даний момент часу, а який - неприємний".
Робота в групах.
Час проведення: 10 хвилин.
Психолог розкладає шість кольорових карток (кольоровою стороною вниз) по одній на дві парти. Таким чином в кожній групі виявляється по 4-5 чоловік. Після чого психолог просить учасників подивитися на картки і озвучити представниками якого кольору вони є («червоного-синього, жовтого, зеленого, оранжевого-фіолетового»). Знайомлячи учнів з колірної класифікації, психолог просить представників «конкретного кольору» спочатку самим інтерпретувати «наявний» колір. Після чого озвучується заздалегідь заготовлена інформація з даного кольору спектра. Наприклад: «З чим асоціюється червоний колір? Який вплив робить на людину червоний колір? - А ось послухайте, як впливає колір на людський організм...».
Інтерпретація кольорів спектра:
червоний колір - колір життя, сонця, вогню. Він використовується для короткочасної активізації діяльності. Тривалий вплив, навпаки, призводить до стомлення і зниження працездатності. Червоний - колір серця, легенів і м'язів; він збуджує і посилює емоції. Цей колір збуджує нервову систему, активізує всі функції організму, на короткий час збільшує м'язову напругу, викликає почастішання дихання і пульсу.
синій колір - привносить відчуття світу і нескінченності, розслаблює людину. Створює сприятливу обстановку для спокійного, але не інтенсивної розумової роботи і знижує відчуття втоми від неї. Цей холодний колір впливає на ендокринну систему, на релаксацію (розслаблення), а також на систему захисту організму від інфекцій. Надає позитивний вплив на органи дихання, сприяє зупинці кровотеч, швидкому загоєнню ран і послаблення болів.
жовтий колір - символізує сонце і надає стимулюючу дію. Це колір надії та оптимізму, допомагає продовжити гарний настрій. Більшою мірою він сприймається лівою півкулею мозку, його «інтелектуальної» половиною, і може надавати позитивний вплив на навчання і придбання професійних навичок. Благотворно впливає на творчу діяльність. Жовтий колір впливає на органи травлення і печінку.
зелений колір - самий звичний колір для людського органа зору. Він здатний протягом тривалого часу підвищити рухово-м'язову активність, зменшити кров'яний тиск, заспокоїти м'язові і головні болі. Зелений колір знімає розумове та фізичне перенапруження, дає відчуття спокою й умиротворення.
помаранчевий колір - уособлює радість і щастя. Він благотворно впливає на людину, що знаходиться в депресивному стані. Це колір здоров'я. Стимулює товариськість і доброзичливість, створює бадьорий, веселий настрій, дарує радість сприйняття життя. Цей колір збільшує працездатність менше, ніж червоний, але на більш тривалий термін. Помаранчевий колір використовується, коли за невеликий термін треба виконати великий обсяг важкої роботи і в моменти значних емоційних і інтелектуальних навантажень. Він сприяє засвоєнню і запам'ятовуванню інформації.
фіолетовий колір - завжди асоціюється з духовністю. Він діє на подсоз-нание і допомагає людині пізнавати себе, підсилюючи ефект від медитації. Послаблює життєві процеси, знижує працездатність, заспокоює, його надмірне вплив призводить до зайвої сонливість і відчуття втоми. Цей колір полегшує болі при артритах, викликає приємні сновидіння.
Вправа-розминка «Доторкнись».
Час перегляду: 2 хвилини.
Психолог просить учасників бути максимально уважними і виконувати запропоновані команди. «Хлопці, доторкніться до чого-небудь:
- гладкому;
- дерев'яного;
- синього;
- холодного;
- шорсткому;
- різнобарвному;
- пухнастому;
- теплого».
Вправа «Моя кімната».
Час проведення: 6 хвилин.
Психолог просить вийти до дошки по одному представнику від кожної групи. Психолог: «Хлопці! Уявіть, що в даний момент часу, ви займаєтеся дизайном інтер'єрів. Ваше завдання, обговоривши колективно (групою з 6 чоловік) розробити оптимальний варіант колірного оформлення кімнати учня випускного класу. На обговорення вам дається три хвилини, після чого ми ознайомимося з вашим «дизайнерським дебютом».
*Поки представники ініціативної групи «працюють», психолог проводить з іншими учасниками вправа «Взаємозв'язок».
Психолог називає ключове словесне поєднання (наприклад - «синій кіт») і пропонується учасникам групи по «ланцюжку» назвати власну асоціацію до другого поняття і додати ще одне визначення, яке підходить за змістом так, щоб вийшло знову поєднання слів. Наприклад: «яблуко кругле - м'яч гумовий - болотні чоботи і т.д.
Рефлексивна методика «П'ять пальців».
Час проведення: 3 хвилини.
Учасникам демонструється розкрита долоня та роз'яснюється, що кожен палець уособлює собою певний показник, що характеризує підсумок виконаної роботи. Члени групи в довільному порядку озвучують інформацію про себе, виходячи із запропонованої інтерпретації.
мізинець - показник фізичного стану на даний момент часу (стабільний, адекватне, «поганий» тощо);
безіменний палець - показник емоційного стану на даний момент часу (радісне, втомлене, байдужість тощо);
середній палець - показник міжособистісної взаємодії, вміння працювати в колективі (бажання/небажання контактувати з оточуючими; вийшла робота в групі?);
вказівний палець - показник набутого досвіду (набула щось нове для себе, не отримала ніякої цінної інформації, дізналася дещо цінне тощо);
великий палець - показник розумової діяльності (яким чином вплинули отримані сьогодні знання на мою мозкову активність? розвитку чого сприяла отримана мною інформація?).
По завершенню вправи робиться висновок про результативність проведеної роботи (уроку).
Ритуал прощання.
Час проведення: 2 хвилини.