Реклама












Конспект інтегрованого заняття для дітей молодшого шкільного віку з важким ступенем розумової відсталості


Заняття активизирующего спілкування для дітей з важкою розумовою відсталістю
Конспект інтегрованого заняття для дітей молодшого шкільного віку з важким ступенем розумової відсталості
Човник і пароплав
Мета: спонукати підтримувати діалог з дорослим, вступати в ігрову взаємодію з однолітками. Активізувати в мові вживання прикметників; розвивати мовленнєвий увагу, мовне дихання, фонематичний слух.

Матеріал: іграшки: собака, кішка, мишеня; човен; паперові човни, пароплави - для кожної дитини; чотири відра, наповнені водою.

Хід заняття.
1 частина.
Діти розсаджуються півколом біля столу, в центрі якого розставлені іграшки.

Вихователь. Подивіться на ці іграшки. А тепер голосно, всі разом назвемо їх. Це кіт, це пес, собака, це мишеня, це човен, човен. (Звертаючись по черзі до кого-небудь).
Скажи голосно слово «кіт». І ми всі разом це слово за тобою голосно повторимо. А ти повільно скажи слово «човник». Ми його теж разом скажемо. Тепер ти скажи лагідно слово «мишеня». А хто опише мишеняти? Правильно, мишеня маленький, сіренький, швидкий, в'юнкий, спритний.
Зараз ми з вами зобразимо слова «мишеня» і «маленький». Один з вас, кого я попрошу, візьме іграшку і буде грати роль слова «мишеня», інший зіграє роль слова «маленький». Будь ласка, встаньте поруч. Роль якогось слова ти граєш? А ти якого? Скажіть, що вийде, що ми почуємо, якщо ці слова вимовив одне за іншим? Звичайно, «маленький мишеня». А якщо я переставлю слова, що вийде? Правильно, «маленьке мишеня». Приберемо слово «маленький». Яке «слово» залишиться? Правильно, «мишеня».

Вихователь. Подивіться на стіл, де лежать іграшки, що зображують тварин. Одне з них я назву коротким словом «кіт». Але нашу іграшку можна назвати іншим словом, ласкавим, - «котик». Ось інші іграшки. Як ми їх назвемо? Правильно, собака, човен. А якщо ласкаво? Хто скаже? (Відповіді). Що можна сказати про цю човен? Яка вона? Маленька чи велика? Легка? Зручна? (Відповіді.)
Про цих іграшках поет М.Карем розповів у вірші «На човнику». Я вам його прочитаю.

На човні по річці катався пес і ось
Дивиться: неподалік у вогнище звалився кіт.
Тут крикнув пес мишеняті біля води:
«Стривай! Ми вызволим з тобою бідолаху з біди!»

«Ти, видно, не поспішаєш, - мишеня відповідав,-
А я поспішаю в Париж, а я біжу на бал.
До жабі на бугор скачи щодуху -
Нехай накличе дощ жаба на вогнище.

А я вирушу в дорогу. Я, знаєш, не готовий
З полум'я тягнути підсмажених котів!..»

Як ви думаєте, чому мишеня не захотів рятувати кота? (Відповіді.)

2 частина.
Вихователь. Коли по річці пливе лодчка, то чути сплески, що нагадують звуки «шух, шух, шух», а коли пливе пароплав, розносяться інші звуки мотора: «тшух, тшух, тшух». Будь ласка, повторіть ці звуки і покажіть, як гребе веслами човняр.

А тепер розіб'ємося на групи. Одна буде виконувати роль човників, інша - пароплавів. За моїм сигналом «човники Пливуть», гребучи веслами, відправляється в шлях перша група, вимовляючи тихо «Шух, шух, шух». За сигналом - «Пливуть пароплави» - в дорогу вирушає друга група, відтворюючи звук мотора і дії рульового. Потім ви міняєтеся ролями.

Коли педагог почуває, що інтерес до гри втрачається, він може запропонувати інше заняття. Розставивши на столах тази, наповнені водою, пускає паперові човники і пароплави.

Вихователь. Вітер жене човники, пароплави і тихо «підспівує» ось так: «Фууу». Тепер ви покажіть.

Заняття поступово переходить у вільну діяльність.