Вітер-вітерець (Конспект інтегрованого заняття для дітей молодшого шкільного віку з важким ступенем розумової відсталості)
Мета: спонукати орієнтуватися на партнера, вступати в ігрову взаємодію (змагання); супроводжувати слова виразними рухами; розвивати увагу, мовне дихання дітей.
Матеріал: іграшки: лялька, ведмедик; ляльковий гардероб: штанці, шалик, шапочка; машинка, шоколадка. Дві підставки, між якими натягнута волосінь з трьома підвісними метеликами з гуммированной папери (4 див.). Метелики підвішені на нитці довжиною 8-10 см - на рівні особи дитини.
Хід заняття.
1 частина.
Вихователь. Будь ласка, утворіть коло, стоячи на відстані витягнутої руки. Зараз ми розіграємо гру «Вітер-вітерець». На слово «вітер» ви раскачиваете руками так, як гойдаються гілки дерев від сильного вітру, і голосно промовляти: «Шшшш». На слово»вітерець» ви присідаєте, теж покачиваете руками, але спокійно і тихенько вимовляєте «Шшшш».
По закінченні гри вихователь, розсадивши дітей півколом, може запропонувати інше заняття.
2 частина.
Вихователь.
Вей, вей, вітерець, натягни парусок,
Жени стружок з заходу на схід.
Скажімо разом цю приговорку, щоб вітер проніс нам на повітряній кулі машинку з іграшками. Почекаємо трохи, може, вітер нас почує. І дійсно, почув. (На стіл виставляється машинка з іграшками).
Я вам розкажу смішну історію, яка сталася ось з цими іграшками - лялькою Машенькою і її іншому Михайликом. (Розповідь супроводжується діями з іграшками). Машенька пошила Мишутке штанці, зв'язала шапочку і шарфик. Став Мишко надягати штанці, в одну штанинку дві просунув лапки. А Машенька і каже йому: «Мишко, ти невірно надів штанці». Послухався ведмежа, постарався виправити свою помилку ... і за це Машенька дала йому шоколадку.
У мене до вас прохання: перерахуйте ще раз ті іграшки і предмети, про яких я вам розповіла. Це Машенька, це Мишко, це штанці, це шоколадка. У всіх цих словах чується пісенька вітру. Послухайте мене ще раз і скажіть, яка це пісенька: Машшшенька, Мишшшка, шшштанишшшки, шшшоколадка. (Відповіді.) Може, заспіваємо пісеньку вітру разом? Умова одна: ви будете чітко вимовляти слова, виділяючи звук «ш».
3 частина.
Вихователь. Ось що мені сказали Машенька і Мишко - вони запрошують вас пограти в гру «Чия метелик далі полетить?» Я розставляю підставки з метеликами. Троє гравців, кого я назву, постануть перед метеликами. А ми попросимо метеликів політати. Як? Я прочитаю приговорку, а потім ми її разом повторимо:
Метелик - коробочка, полети на хмарка,
Там твої дітки - на березовій гілці.
Читаємо разом. А тепер за моїм сигналом «Метелику, лети!» ті, кого я викликала, поддувают свою метелика, вимовляючи звук «фууу». Чия метелик вище полетить, той виграв.
У грі повинні брати участь всі діти. В кінці заняття іграшки прощаються. Діти дякують їм за веселу гру.