Тема: «Весна»
Мета: уточнити характерні ознаки Весни, виявити найпростіші причинно - наслідкові зв'язки.
Завдання:
Освітні:
- вчити встановлювати причинно - наслідкові зв'язки.
- продовжувати вчити складати речення на основі картинок - символів.
- збагачувати словниковий запас.
- вчити сприймати красу природи, помічати виразність образу, настрою.
- закріплювати вміння сприймати образ весни в музиці, віршах, малюнках
- збагачувати мовлення дітей іменниками, прикметниками
Розвиваючі:
- розвивати спостережливість, інтерес до навколишньої природи, активність, увагу
- розвивати зорове сприйняття, слухове і зорове увагу, дрібну моторику
- розвивати зстетическое сприйняття краси природи.
- розширювати і збагачувати знання дітей про весняні зміни в природі
- сприяти формуванню інтересу дітей до природи.
Виховні:
- виховувати у дітей почуття любові і дбайливого ставлення до природи
- виховувати вміння уважно слухати розповіді своїх товаришів, доповнювати відповіді.
- доставити дітям радість і задоволення від заняття.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Пухкий сніг
На сонці тане,
Вітерець в гілках грає,
Дзвінкіше пташині голоси
Значить,
До нас прийшла ...- весна -
(Входить Весна - вихователь.)
ВИХОВАТЕЛЬ: діти, зараз я побачила, що до вікна прилетіла сорока, постукала у вікно, радісно і дзвінко затріщала. Цікаво, що вона хотіла повідомити нам? Вона залишила нам записку: «зима ніяк не хоче йти на північ, хоче і далі володарювати у нас. Але це не можна допустити, адже тварини, люди, рослини чекають весну.»
Восп: Хлопці, як би перемогти зиму? Треба щось придумати......
Восп: А я знаю, що боїться зима! Сонячного тепла, краси і ніжних весняних фарб.
І ще я знаю, хто не боїться зими, холодного снігу та вітру. Відгадайте загадку.
На снігову галявину,
Зігріту навесні,
Впав шматочок неба-
Розквітла квітка лісової!
Восп: найсміливіший і правда пролісок. Він з'являється з сонячним теплом, він красивий і самого ніжного кольору.
Швидше збирайтеся
В незвичайний похід.
Чекають нас таємниці лісові,
В ліс стежина кличе.
Безречевые діти:
• відгадують загадки, відповідь дають з допомогою
картинок
• зафарбовують названий вчителем ознака весни у
себе на малюнку
• знаходять на трафареті заданий об'єкт
• обводять по трафарету заданий об'єкт
• зіставляють з кольоровою картинкою обведений
силует за трафаретом
• розкладають за ознаками на дві лінії об'єкти
взимку і навесні.
Безречевые діти: Закінчують фразу вчителя за допомогою слів картинок.
Безречевые діти:
• складають речення за допомогою слів картинок і картинок
дій
• складають речення за схемою з допомогою слів - картинок
• підбирають картинки до двох сюжетних картин «Зима» і
«Весна».
А зараз ми з вами пограємо в гру «Підбери картинку до слова». Перше завдання - треба підібрати картинку до слова «весняний» (струмок, дощ, сад), чітко назвати що вийшло і прикріпити її під аналогічною поєднанням слів. (дає приклад.) До слова «весняна» (вода, калюжа, крапель, проталинка). До слова «весняне» (хмара, сонце, небо, настрій). давайте ще раз скажемо, що буває весняну, весняна? Про що можна сказати «весняний»? Зараз ми продовжимо свою прогулянку.
Але перш ніж відправитися в ліс, вам треба відповісти на мої запитання пропозицією, починаючи зі слів «Весна або навесні».
- Після якого часу року починається весна? (Весна настає після зими.)
- З якого місяця починається весна? (Весна починається з березня місяця)
- Що відбувається навесні в природі? (Навесні яскраво світить сонце, день стає довшим, біжать струмки, тане сніг, небо стало вище і блакитніше і т. д.)
Весна, да, хлопці, від добрих сонячних променів тане сніг, біжать струмки, чути веселі голоси птахів. Пробуджується природа.
Ст.: Скажіть, будь ласка, яка зараз пора року?
Д.: Весна! (Хоровий відповідь)
Ст.: Правильно мої хороші, на зміну зими прийшла весна. Весело дзвенять капелі, біжать струмки. Все навколо радіє весняному сонечку. Давайте ми з вами навмисно відправимося в весняний ліс.
Д.: Давайте!
Ст.: В ліс швидше збирайтеся
Швидко-швидко наряжайтесь.
Та вирушайте в дорогу.
Ось ми і готові!
Як би нам добратися до лісу?
Може ось на цих повітряних кульках?
Які вони? Якого кольору?
Д.: Різнокольорові (Індивідуальні та хорові відповіді).
Ст.: Що діти можна сказати про кульках?
Д.: Великі і маленькі (Індивідуальні та хорові відповіді).
Ст.: А якого кольору великі кулі? Якого кольору маленькі? (Індивідуальні та хорові відповіді).
Ст.: Дівчатка візьміть маленькі кульки, а хлопчики - великі. (Діти розбирають кулі)
Ст.: Всі готові, тоді в дорогу! (Звучить музика Шаїнського «Хмари», діти навшпиньки біжать по колу, імітуючи політ на кулях).
Ст.: Ось ми у весняному лісі. Ставте свої повітряні кульки у вазочку
(Збирає кульки і ставить у вазу).
Ст.: Діти, відчуваєте, як легко дихається в весняному лісі. Глибоко зітхніть і видихніть. Відчуваєте, який чисте повітря у весняному лісі. Природа прокидається після зимового сну. А ось і перші проліски. Вони так називаються, бо першими визирають з-під снігу. Ось вони, подивіться, які ніжні і зворушливі. (Звертає увагу на проліски).
Ст.: Дивіться на галявині проліски. Чому вони радіють?
Д.: Сонечка, тепла, весни!
Ст.: Правильно, вони раді ласкавому сонечку, весни, тепла. Давайте їх розглянемо, якого вони кольору?
Д.: Сині і жовті?
Ст.: Молодці вони жовті і сині. Хочете пограти?
Д.: Так!!!
Ст.: Тоді надіньте шапочки - квіточки на голову.
Вліво - вправо поверніться,
І в пролісок перетворитеся.
(Діти сідають навпочіпки. Вірші супроводжують рухами, які діти виконують разом з вихователем).
Ст.: Ось проліски прокинулися (встають, протирають очі), посміхнулися (посміхаються), потягнулися (тягнуться), раз - росою вони вмилися (вмиваються), два - витончено покружляли (кружляють), три - нагнулися і присіли (нахиляються і присідають), а чотири полетіли (бігають), п'ять вони зупинилися (зупиняються) і тихенько опустилися (присідають).
Ст.: Молодці, ви були справжніми квіточками-пролісками. Тепер нам треба назад перетворитися в діток. Вліво - вправо поверніться, і хлоп'ят перетворитеся (діти повертають квіти - шапочки під дерево).
Здрастуй ліс, дрімучий ліс,
Повний казок і чудес!
Хто в глушині твоєї таїться?
Що за звір? Яка птиця?
Всі відкрий, не утаи,
Ти ж бачиш, ми свої!
Ось ми з вами в лісі. Сідайте, хлопці, на деревинку.
ВИХОВАТЕЛЬ: Всі радіють сонечку і наші пальчики теж. Ми пограємо з ними.
(Пальчикова гімнастика )
Дівчатка і хлопчики, де ж ваші пальчики ( сховали за спину )
Пішли пальчики з ранку ( поворушити )
В гості до тітки разыгра (плескати в долоні )
На лавочці сиділи ((по черзі посидіти на великому пальці)
Напились чаю чаю розіграю (чергувати хлопки і показ великого пальця)
Сонечку долоньку підставили трошки
Пальчики підняли, промінчиками сталі.
А зараз ми намалюємо веселе, ласкаве сонечко. Малювати будемо пальчиками.
(Малювання пальчиковым методом.)
Чудове сонечко у вас вийшло.
Физминутка.
Ми трошки відпочинемо,
Встанемо, глибоко зітхнемо.
Руки в сторони, вперед
Діти лісом гуляли,
За природою спостерігали.
Вгору на сонці подивилися -
Відразу всіх промені зігріли
Чудеса у нас на світі:
Стали карликами діти.
А потім всі дружно встали,
Велетнями ми стали.
Дружно ляскаємо, тупотів ногами!
Добре ми погуляв і трішки втомилися!
Творча практична діяльність учнів
Вихователь має лише непрямий вплив на малювання. Стежить за послідовністю виконання роботи. Нагадує, якщо потрібно.
Весна. А зараз продовжимо прогулянку по весняному лісі. (Підходять до «замету».) А що це таке? (діти піднімають тканина, заглядають під неї і виявляють там іграшкового ведмедя, що лежить на боці.) Чи Не пора тобі, мишко, прокидатися? давайте проговоримо чистоговорку спочатку тихо, потім голосно, може ведмедик і прокинеться.
На-на-на - настала весна.
Але-але-але - розкриємо вікно.
Не-не не - ради ми весни.
Восп: Ну а поки мишко прокидається після довгої зимової сплячки, ми з вами пограємо.
Фізкультхвилинка «Ми прийшли в весняний ліс».
Ми прийшли в весняний ліс!
Скільки тут навколо чудес!
Праворуч берізка гілками шумить.
Зліва - ялинка на нас дивиться!
На узліссі зайчик скаче.
Немов білий м'який м'ячик.
Раз стрибок і два стрибок -
От і зник наш дружок!
На галявині сірий нишпорить.
Він собі здобич шукає
Всі ми сховаємося зараз,
Не знайде тоді він нас.
Мишко виліз із барлоги,
Озирнувся на порозі.
Потягнувся він зі сну:
До нас знову прийшла весна.
Нахилився взад - вперед.
Ось він по лісу йде.
Шукає мишка корінці
І трухляві пеньки.
У них їстівні личинки - для ведмедя вітамінки.
Нарешті ведмідь наївся
І на деревинку сів.
Загальна релаксація.
І.П.: стоячи «Сонечко».
Вчитель: Закрийте очі, витягніть руки . Уявіть, що на долонях у вас лежать маленькі сонечка. Через пальчики, як промінчики сонця, йде тепло по всій руці. Опустимо руки, тепер вони у нас відпочинуть. Перемикаємо увагу на ноги. Сонячні промені зігрівають стопи, пальці ніг .Усталость проходить, м'язи відпочивають Посміхніться, скажіть один одному добрі слова.
ПІДСУМОК.
Як стало тепло в лісі! Сніг розтанув, птахи співають. Спасибі вам, хлопці. Нарешті, весна до мене в ліс завітала!
Вихователь: - Весна надіслала вам подарунок. Давайте його відкриємо.
Ст.: Підійдіть, будь ласка, до мене. Сподобалося вам у весняному лісі?
Д.: Сподобалося!
Ст.: Як не сумно, але нам пора прощатися з весняним лісом і повертатися в дитячий сад, розбирайте свої кульки. Хто на якому полети, дівчатка на яких кульках? А хлопчики? (Діти розбирають кульки).
Ст.: Перевірте, чи всі взяли кульки. Дуже добре. Полетіли. (Діти біжать на шкарпетках по колу під музику Шаїнського «Хмари» і сідають на свої стільчики)
Ст.: Наше незвичайне заняття закінчено.
Підведення підсумків. Відзначити активних.