Конспект корекційно-логопедичного заняття з теми "Рання весна" у підготовчій до школи групі
Конспект логопедичного подгруппового заняття в підготовчій групі
Тема заняття: «Рання весна»
Цілі заняття:
Корекційно-освітні цілі. Узагальнення уявлень про ранньої весни і типових весняних проявах в природі. Розширення, уточнення, актуалізація словника за темою «рання весна» (весна, льодохід, крапель, проталини, первоцвіти, пролісок, нирка, бурулька, танути, пахнути, розпускатися). Удосконалення навички розглядання картини, формування цілісного уявлення про зображеному на ній. Удосконалення навичок звукового аналізу.
Корекційно-розвиваючі цілі. Розвиток зв'язного мовлення, фонематических процесів, мовного слуху, мислення, всіх видів сприйняття, творчої уяви, тонкої моторики, виразності рухів.
Виховні цілі: Виховання емоційного відгуку на зображене на картині, ініціативності, самостійності.
Обладнання. Муз програвач, запис з співом птахів, підсніжник Чайковського, мольберт, предметні картинки по темі, піднос тающим снігом, землею і травою, картина Грабаря «Березень», схеми слова, фішки для складання звукового аналізу.
Хід заняття:
1.Ритуал привітання
Логопед: Зібралися всі діти в коло,
Я твій друг і ти мій друг,
Міцно за руки візьмемося
І посміхнемося один одному.
(давайте подаруємо посмішки один одному та нашим гостям)
2. «Повідомлення теми заняття»
Логопед: Хлопці, сьогодні я пропоную відправитися в подорож, а до кого ви зараз отгадаете самі.
(На мольберті картинки Рукавиці, єнот, слон, шкарпетки, лелека і магнітні букви В,Е,С,Н,А). Складіть слово тільки з перших звуків кожної картинки, а тепер складіть це слово з магнітних букв.
Логопед: Ми вирушаємо на зустріч весни. І навіть сьогодні ми побачимо як виглядає весна. Згодні зі мною відправиться до весни?
3. Слухання п'єси «Пролісок»
Логопед: Запрошую вас пройти за столи і послухати п'єсу П.І. Чайковського про найперший весняний квітка «Пролісок»
Логопед: Що ви уявляли собі, коли слухали музику?
Діти: Ми уявляли собі пролісок,
Логопед: Який пролісок вам представлявся?
Діти: Ніжний, красивий, крихкий і пр.
Логопед: Прикметою, якого часу року є підсніжник
Діти: Прикметою весни.
Логопед:: А які прикмети весни ви ще знаєте, що відбувається навесні в природі? давайте складемо розповідь про весну, кожне речення має починатися зі слова Навесні, а допоможуть нам в цьому картинки підказки.
Навесні біжать струмки, навесні прилітають птахи, навесні дзвенить крапель, навесні з'являються квіти-первоцвіти і т.д.
Логопед: Правильно, хлопці, сьогодні ми з вами в гостях у Весни і сьогодні ми будемо говорити про весну та її прикмети
4.Розглядання картини «Березень»
Логопед: Подивіться на екран перед вами картина видатного російського художника Ігоря Еммануїловича Грабаря «Березень» розгляньте її і розкажіть, який час року зобразив художник, чому ви так думаєте.
Діти: Художник намалював час року весну.
Логопед:: Опишіть все, що ви бачите на картині. Давайте спочатку опишемо небо? Яке небо?
Діти: Ми бачимо високе блакитне небо.
Логопед: Далі постарайтеся описати який день намалював художник?
Діти: День на картині сонячний, на снігу ми бачимо тіні від дерев.
Логопед: опишіть, будь ласка сніг?
Діти: Сніг тане. Він пухкий і вологий, з'явилися проталини.
Логопед: що ми бачимо в центрі картини?
Діти: сліди від коліс.
Логопед: Так це колія і ми бачимо воду від розталого снігу в коліях.
Логопед: Подивіться на берези, якого кольору гілки у беріз? І чому
Діти: Вони рожеві, тому що дерева вже прокинулися після зимового сну і по них рухається сік.
Логопед: Який настрій викликає картина?
Діти: Картина викликає радісний, веселий настрій.
Логопед: Уявіть, якби картина могла б пахнути, які запахи ми могли б відчути? А хочете дізнатися?
Логопед пропонує дітям закрити очі, дістає і підносить до обличчя кожної дитини піднос з тающим снігом, мокрою землею, і зеленої пророслою травою. А тепер відкрийте очі і розкажіть про свої відчуття, що ви відчували.
Логопед: Хлопці, ви відчули, що пахне рання весна. А тепер скажіть, щоб ми почули на галявині в лісі?
(Запис спів птахів)
Діти: Спів птахів.
Логопед: Скажіть вам сподобалася картина Березень? Чому?
Діти: Красива, весна на картині Ігоря Грабаря красива.
Логопед: Загадка про сонце
Ти весь світ обогреваешь
Ти втоми не знаєш,
Посміхаєшся в віконце,
І звуть тебе все ...
Логопед: Пальчикова гра «Сонечко»
Я малюю жовтий круг
Багато промінчиків навколо
Це сонечко сяє будинок
і сад наш зігріває
Логопед: Хлопці подивіться на екран, подивіться якесь у нас сонце сумне, чого то в нього не вистачає, чого ж не вистачає у сонця,
Діти:Променів,
Логопед: Звичайно, хлопці, давайте повернемо сонця промені, варто придивнути до себе аркуші паперу з намальованим сонечком , обведіть сонце по контуру, з'єднай по крапках його промені і розфарбуйте сонце жовтим олівцем.
Логопед: Давайте станемо в коло і пограємо з сонечком очима.
(Закрийте оченята)
Сонечко вставало,(відкрили очі) сонечко хмаринки вважало.
Подивилися вгору (очі вгору підняли), дивилося вниз(униз очі опустили),
Вправо, вліво, оченятами поморгало
І закрила очі, не хочеться сонечка прокидатися!
Логопед: Хлопці, а тепер давайте пограємо в м'яч. Я буду називати предмет і кидати м'яч вам, а ви ловіть м'яч і називаєте його ласкаво і обов'язково так, щоб у слові було поєднання - інк-
Проталина-проталинка,
Крижина-крижинка,
Дощ-дождинка,
Трава-травинка,
Сніг-сніжинка,
Стежка-стежечка,
Хвоя-хвоинка.
Логопед: Молодці, пройдіть за столи. Хлопці, а весна приготувала для вас цікаве завдання. Весна зашифрувала вам слово, яке ви повинні розгадати У вас на столах наклейки і смужки схеми, які допоможуть вам розгадати зашифроване слово. Знайдіть картинку, назва якої починається зі звуку М і наклейте її на цифру 1 на смужці схемою. Запам'ятайте, що першим в зашифрованому слові буде звук М і буква М з'являється на екрані, Знайдіть картинку, в назві якої другим буде звук А, і наклейте її на цифру 2 на смужці. Запам'ятайте, що другим буде А звук і буква А з'являється на екрані. знайдіть картинку, в назві якої третім буде звук Р і наклейте її на схему. Третій звук в слові буде Р і літера Р з'являється на екрані. І нарешті, потрібно знайти картинку, четвертим в назві якої звук Т. І на екрані з'являється буква Т. Яке слово зашифровано
Діти: березень.
Логопед: А тепер візьміть фішки і складіть схему слова березень.
Скільки звуків у слові березень
Діти:чотири звуку в слові.
Логопед: скільки приголосних звуків у слові березень?
Діти: 3 згодних звуку.
Логопед: назвіть їх і скажіть які вони.
Діти: М,Р,Т, - приголосні тверді звуки.
Логопед: Скільки голосних звуків в слові березень
Діти: один голосний звук.
Логопед: скільки складів у цьому слові, чому?
Діти: в цьому слові один склад. Тому що один голосний звук.
Логопед: скільки голосних звуків, стільки і складів.
Логопед: Давайте покличемо весну, може бути вона з'явиться. Стаємо в коло.
Логопед: Весна, весна красна! (йдуть по колу)
Прийди весно з радістю,
З радістю, з радістю,
З великою милістю: зупиняються, роблять вдих, тягнуться на шкарпетках , руки вгору)
З льоном високим,
З коренем глибоким, (присіли, видих)
З хлібами щедрими.
Логопед: подивіться хлопці, а здається до нас прийшла весна, подивіться на екран, хто ж це?
Діти: весна.
Логопед: але вона принесла вам подарунок. (В конверті)
Подивись що там?
Сядемо на килим. Ой це розрізана картинка - пазл, зберемо її?
Логопед: що ж це за картинка у нас вийшло? Хто на ній намальовано.
Діти:це весна.
Логопед: Так хлопці, це подарунок від весни, залишиться у вас в групі, і ви не раз ще зможете пограти.
Логопед: На початку заняття я вам обіцяла, що ми побачимо весну, я стримала свою обіцянку е, ви бачили весну? А чим ми з вами ще сьогодні займалися?
Діти: відповіді дітей.
Логопед: Ви сьогодні молодці, мені було з вами цікаво. І я вам дарую весняне сонце, але воно не тільки тепле і ласкаве, воно ще й смачне.