Конспект безпосередньо-освітньої діяльності для дітей 6-7 років з лексичної теми «Риби. Диференціація звуків Л\Л'"
Інтеграція освітніх галузей: «Комунікація», «Пізнання»
Мета: Продовжувати формувати знання про риб і вчити розрізняти твердий звук Л і м'який звук Л'
Завдання:
Освітні: Закріплювати навик чіткого вимови звуків [Л\Л'] у словах і фразах. Формувати уміння диференціювати ці звуки, визначати позицію звуку в словах.
Розвиваючі: Розвиток фонематичного слуху.
Розвиток м'язів артикуляційного апарату.
Формування мовного дихання.
Розвиток навичок звукового та складового аналізу і синтезу.
Розвиток тонкої моторики пальців рук.
Профілактика порушень письмовій промови.
Розвиток загальних мовленнєвих навичок.
Мовленнєві: Удосконалення навички читання.
Обладнання: дзеркала, предметні картинки із зображенням річкових риб, ігри на дихання «карасі», черепашки з літерами, зашумлені літери.
Хід заняття
[/h2]
Логопед:
- сяде на своє місце той, хто назве мені річкового або морського мешканця, в назві якого є звук твердий Л Л'(акула, лящ, минь і т.д.)
Де знаходиться звук? (відповіді дітей)
Логопед:
- як ви думаєте риби розмовляють? (немає)
- А ми на відміну від риб розмовляємо і щоб говорити красиво виконаємо гімнастику язика.
Вірші для гімнастики:
1. Мова лопаткою поклади і під рахунок його тримай
один, два, три, чотири, п'ять - мову потрібно розслабляти.
2. мова в голку перетворюю, напружую і сужаю
Гострий кінчик потягну, голку я можу тримати.
3. Свої губи прямо до вушках
Растяну я, як жаба
А тепер слоненя я,
Бачиш хобот у мене.
4. Фарбувати стіни нам пора запросили маляра
Щелепу нижче опускаємо
язик до піднебіння піднімаємо
поведемо вперед, назад
наш маляр роботі радий
5. На гойдалки я качаюся
Вгору - вниз, вгору-вниз,
Я до неба піднімаюся,
А потім спускаюся вниз.
6. Чищу зуби,
Чищу зуби
і зовні
І всередині.
Не хворіли,
не темніли,
Не жовтіли щоб вони.
Логопед:
- А тепер зловимо карасиков.Подуем на рибок, вдих через ніс, видих губи трубочкою, щоки надувати, плечі не піднімаємо.
Логопед: (звертає увагу дітей на черепашки)
- Подивіться, що це? черепашки. Виберете черепашки з буквами і складіть слова. у вас різні слова. будьте уважні.
- Які слова вийшли (СЛІДКУЙТЕ ЗА ЗВУКАМИ) МИНЬ, ПЛІТКА - а хто це?. Вірно, це річкові риби.
Логопед:
- А зараз, ми зберемо пазл «рибка»
- Ми з вами весь тиждень розмовляємо про річкових та морських мешканців. (а хотілося б вам побачити казкову золоту рибку)
- Дивіться, перед вами частини риби, складіть з цих частин ось таку казкову рибку. не забувайте коментувати дії словами.
- Риба у нас казкова і вона припливла до нас з подарунками, а щоб отримати подарунки потрібно виконати завдання:
- Вона попросила вас прочитати які слова написані (слідкуйте за звуками) Замість точки потрібно поставити букву Л і прочитати, яке слово вийшло.
Сто., бе.ка, бу.ка, мА.ина, .имон, .ев.
- А тепер назвіть мені слова із запропонованих з твердим звуком Л, а тепер з м'яким звуком Ль.
Логопед:
- Хлопці молодці! впоралися із завданням.
- А тепер наступне завдання. Визначте яка риба зайва і чому?
АКУЛА, КАМБАЛА, ЛЯЩ.
ПЛОТВА, МИНЬ, ЛЯЩ.
Перед дітьми ЗАШУМЛЕНІ (закреслені в різних напрямках) літери, діти називають букви, які бачать.
І, А, Л, П
У, Л, Н, Д.
Логопед:
- Ви вже достатньо багато знаєте про риб, давайте складемо речення про їх життя. Так щоб в реченні було 4 слова
Діти складають речення про риб. (риба плаває у воді і т.д.)
- Порахуйте скільки слів у реченні (відповіді дітей)
- І останнє завдання - Виконаємо звуковий аналіз слова (минь)
- Скільки звуків у цьому слові (п'ять)
- Який перший звук? (звук н - приголосний, твердий, позначається синім кольором)
- Який другий звук ? (а звук - голосний, позначається червоним)
- Який третій звук? (звук Л' - приголосний, м'який - позначається зеленим кольором)
- Який четвертий звук? (звук і - гласний, позначається червоним)
- Який останній звук? (звук м - приголосний, твердий, позначається синім кольором)
Діти самостійно викладають схему слова фішками.
- Скільки складів у слові Минь (два слова)
Підсумок заняття: Молодці! і казкова рибка задоволена і я теж.
Що сьогодні робили на уроці? ВІД РИБКИ ВАМ НАКЛЕЙКИ, А ВІД МЕНЕ ВІТАМІНКИ.