Розробка уроку по темі: "Агрегатні стани речовини"
Мета: Розглянути фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах.
Завдання:
Освітня
• сформувати уявлення про деяких механічних властивостей твердих тіл, рідин, газів,
• пояснити ці властивості на основі знань про відмінності в розташуванні, русі і притягання молекул.
Розвиваюча
• розвиток мовленнєвих навичок учнів, умінь аналізувати, умінь робити висновки з вивченого матеріалу.
Виховна
• сприяти прищеплювання розумової праці,
• продовжити формування пізнавального інтересу до предмета Дидактичний тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедіа-проектор, картки з завданнями, комп'ютерна презентація; вода,
Хід уроку
1.Организационный момент
II. Повторення
Пояснити ситуацію взаємодією молекул.
1. Розтягнута гумка «прагне» повернутися у вихідне стан.
2. Стислий м'ячик розпрямляється, якщо припинити стиснення.
3. Для того, щоб зламати палицю, треба докласти зусилля.
4. Якщо розрізати яблуко навпіл, а потім з'єднати половинки, вони розпадуться не відразу.
5. Скельця, притиснуті один до одного, важко роз'єднати.
6. Клей розтікається по папері.
7. Вода збирається в кульки на жирній сковороді.
8. На дошці пишуть крейдою, а не шматком білого мармуру.
III. Актуалізація знань
Нас оточують різні тіла. Тіла складаються з різних речовин. Слайд 1.
Питання:
1. Яка речовина ви бачите на слайді? Слайд 2.
2. Коли вода замерзає утворюється... Слайд 3.
3. Лід, яке це стан води?
4. А на цьому слайді вода в атмосфері утворює хмари. слайд 4
Висновок: вода може перебувати в тверде, рідке, газоподібне станах
Ці стани речовини називаються агрегатними. Це і буде темою сьогоднішнього уроку "Агрегатні стани речовини". Слайд 5.
Отже, всі речовини в природі перебувають у трьох станах - твердому, рідкому, газоподібному. Слайд 6.
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, якими властивостями володіють речовини в різних агрегатних станах, а також пояснимо ці властивості.
IV. Засвоєння нових знань.
Властивості твердих тел.
Питання:
1. В якому стані знаходяться оточують нас тіла - парти, книги, зошити?
2. У вас на партах кілька твердих тел. Яку форму вони мають?
3. Спробуйте змінити їх форму, стиснути або розтягнути. Легко це зробити?
Висновок 1: Тверді тіла зберігають форму і мають обсяг. Слайд 7.
Приклад: графіт. Кам'яна сіль, алмаз. Слайд 8-10.
Тепер визначимо властивості рідин. Ми можемо перелити її в різні посудини.
Питання:
1. Що відбувається з формою рідини?
2. Яку форму приймає кожен раз рідина?
3. Змінився при цьому обсяг рідини?
Висновок 2: рідина легко змінює форму, але зберігає об'єм. Слайд 11.
Ці властивості рідини застосовують при виготовленні виробів з скла. Слайд 12.
З'ясуємо, якими властивостями володіють гази. (досвід з гумовою кулькою. Перев'язують кулька посередині ниткою, надувають одну половину повітрям, потім розрізають нитка. Повітря займає весь кулька).
Питання:
1. Що можемо сказати про властивості газів?
Висновок 3: Газ займає весь наданий йому об'єм і легко стискаємо. Слайд 13.
2. Давайте ще раз назвемо властивості твердих тіл, рідин і газів.
3. Як же можна пояснити ці властивості?
Вода, лід, водяна пара - це стану одного і того ж речовини, а значить, молекули не відрізняються один від одного. Отже, нам треба з'ясувати, як ці молекули розташовані і як вони рухаються.
Робота з підручником. Учні читають абзац, виділяють потрібну інформацію і вносять її в листок-інструкцію завдання № 2. Далі разом з учителем підводять підсумок. Слайд 14.
V. Вправи на розуміння.
Фізичний диктант «Віриш - не віриш»
1. У газах молекули рухаються хаотично (так).
2. При однакових умовах молекули газу взаємодіють слабкіше, ніж молекули рідини (так).
3. Тверді тіла зберігають свій об'єм при будь-яких умовах (немає)
4. При 0оС вода може знаходитися як в рідкому, так і в твердому стані (так)
5. При нагріванні до певної температури рідини переходять в газоподібний стан (так).
6. Спирт - це рідина при будь-яких умовах (немає).
7. Будь-яка речовина може перебувати в твердому, рідкому і газоподібному стані (так).
8. Газ не зберігає ні форму, ні об'єму в звичайних умовах (так)
9. Рідини в звичайних умовах зберігають обсяг форму(немає).
VI. Домашнє завдання.
VII. Рефлексія.
Закінчіть речення: "Сьогодні на уроці я дізнався ..."