Реклама












Конспект уроку фізики у 7 класі з теми: Будова речовини


Розробка уроку тема: Будова речовини. Молекула
Мета: створити уявлення в учнів про атомах і молекулах на основі:
наукових фактів, фотографій молекул і атомів, отриманих з допомогою електронного мікроскопа.
Завдання:
Освітня
• Пояснити будову речовини наявністю в ньому окремих дуже маленьких частинок, між якими є проміжки.
• Продемонструвати досліди, які доводять, що між молекулами є порожнечі.
• Дати поняття молекули речовини.
2. Виховна
• виховувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до вченню, комунікативних умінь;
• сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу.
3. Розвиваюча
• формувати вміння класифікувати й узагальнювати знання, уміння грамотно будувати мовленнєвий висловлювання, елементи критичного мислення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.Организация класу.
ІІ.Изучение нового матеріалу.
Ми з вами кожен день спостерігаємо цілий ряд оточуючих нас предметів: столи, стільці, книги, ручки, зошити, автомобілі і т. д.
Питання:
1. Скажіть, вони тільки здаються нам суцільними або вони насправді є такими?
2. Тоді скажіть, з чого вони складаються?
3. А що утримує їх один біля одного?
4. Як ви думаєте, а між частинками є простір, або вони розташовані впритул один до одного?
5. А де на ваш погляд проміжки між цими частинками більше, в твердих тілах або в газах?
6. Чому ви так думаєте?
7. А при стисненні зменшуються самі частинки в обсязі, або проміжки між ними?
Ще 2,5 тис. років тому, обмірковуючи питання про будову речовини, грецький філософ Демокріт висунув гіпотезу про те, чтовсевещества складаються з найдрібніших і неподільних частинок - молекул ( атомів), між молекулами існують проміжки.
III. Етап дослідницької роботи учнів.
Що ж, тепер давайте проведемо невеликі дослідження, щоб відповісти на питання: «Який розмір частинок, з яких складаються всі тіла?» Сьогодні нам з вами належить пройти важкий шлях: від досвідчених фактів через роздуми перейти до наукової гіпотези. Гіпотезою називають будь-яку пропозицію, яка пояснює наявні факти.
Наше завдання сьогодні на уроці, перевірити гіпотезу Демокріта на різних факти та сформувати уявлення про будову речовини
Досвід 1
Обладнання: крейда, пляшечку з кристаликами марганцівки, 3 склянки з чистою водою.
Хід роботи:
Проведіть пальцем по поверхні крейди. Що ви спостерігаєте? Що ви можете сказати про розміри частинок, з яких складається крейда?
Киньте в склянку з чистою водою кілька крупинок марганцівки, розмішайте і вилийте кілька крапель у другу склянку, потім повторіть цю процедуру ще раз. Дайте відповідь на питання:
Збереглися основна властивість речовини - колір?
Згадавши розміри кристалів марганцю, що можна сказати про розміри найдрібніших частинок речовини?
Висновок: Речовини складаються з дрібних частинок (молекул).
Ці частинки зберігають основні властивості речовини: частки марганцівки - рожеві, а крейди білі.
Досвід 2
Обладнання:
Фільтрувальний папір, піпетка, спирт, або одеколон.
Хід роботи:
Капніть з піпетки одеколон або спирт на фільтрувальний папір.
Спостерігайте, що відбувається з утворився плямою.
Дайте відповідь на питання:
Куди зник одеколон або спирт?
Миттєво він зник?
Чи бачили ви, як він зник?
Де зараз одеколон?
Яку гіпотезу про будову речовини можна висунути для пояснення такого поступового зникнення?
Висновок:
Речовини складаються з окремих , найдрібніших часток, розділених проміжками.
Досвід 3
Обладнання: Повітряна кулька.
Хід роботи:
Надуйте повітряна кулька. Змінився об'єм повітря в ньому?
Натисніть на нього руками. Що ви можете сказати про зміну об'єму повітря?
Спробуйте висунути гіпотезу про будову газів.
Обговорення результатів дослідів.
Висновок:
Газ легко змінює свій об'єм, в результаті зовнішніх впливів.
Висновки:
1. всі тіла складаються з окремих частинок. Молекули - це частинки, з яких складаються речовини. Молекули складаються з ще більш дрібних частинок - атомів.
2.Между цими частинками існує тяжіння.
3.Тела змінюють свій об'єм за рахунок зменшення або збільшення проміжків між частинками.
IV. Рішення завдань
• Рука золотої статуї в храмі, яку парафіяни цілували, помітно схудла. Священики в паніці: хто вкрав золото? Або це диво, знамення?
• Ви робите уроки .з кухні доноситься апетитний запах підготовлюваної їжі... Як це могло статися згідно з гіпотезою Демокріта? Що доводить поширення запахів?
• Знос взуття, поглиблення в сходинках сходів давніх, протирання ліктів піджаків... Не наводять ці буденні явища на глибокі наукові роздуми? На які?
V. Домашнє завдання
VI. Рефлексія.
Закінчіть речення: "Сьогодні на уроці я дізнався ..."