Реклама












Конспект уроку фізики у 7 класі по темі: Взаємодії молекул


Розробка уроку по темі: "Взаємодії молекул"
Мета: вивчення взаємодії молекул і явищ, зумовлених взаємодією молекул.
Завдання:
1.Образовательная
• повторити матеріал про явище дифузії;
• розглянути поняття «Взаємодія молекул»;
2. Виховна
• виховувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до вченню, комунікативних умінь;
• сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу.
3. Розвиваюча
• формувати вміння класифікувати й узагальнювати знання, уміння грамотно будувати мовленнєвий висловлювання, елементи критичного мислення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1.організація класу.
2.перевірка домашнього завдання.

Фронтальний опитування.
1. Що таке дифузія?
2. Що є її причиною?
3. Однаково швидко відбувається дифузія в рідинах, газах і твердих тілах? Наведіть приклади.
Фізичний диктант «Віриш - не віриш» по темі: «Дифузія».
1. Дифузія - це явище проникнення молекул однієї речовини між молекулами іншого (так)
2. Швидкість дифузії збільшується при зменшенні температури (немає).
3. Дифузія в твердих тілах не можлива (немає).
4. Дифузія протікає швидше в газах, ніж в рідинах. (так).
5. Щоб огірки швидше засолились , їх заливають холодним розсолом. (ні).
6. В гарячій воді квасолю для варіння супу розбухне швидше (так)
3.Актуализация знань.
Фронтальний опитування
1.що вам відомо про будову речовини?
2.що відбувається всередині речовини при зміні розміру тіла?
3.Какое властивість молекул ви знаєте?
4.Какие явища, що відбуваються з тілами, обумовлені цією властивістю?
5.Чем пояснюється збільшення довжини дроту при її нагріванні?
4.Изучение нового матеріалу
Рідини і тверді тіла не розпадаються на окремі молекули, навіть не звертаючи уваги на те, що їх молекули розподілені рівномірно і постійно перебувають у безладно безперервному русі. Наприклад, швидкість рух молекул води залежить від її температури
Питання:
1. Що змушує їх триматися разом?
Очевидно, все це можна пояснити лише тим, що сусідні молекули взаємодіють між собою. Молекули притягуються одна до одної. Це тяжіння виявляється, якщо молекули дуже близько розташовані. Якщо ця відстань збільшити, то сили тяжіння різко зменшуються.(Зламаний крейду не можна « склеїти» простим стисканням).
При відстані 0,000001 см цих сил практично немає.
Спробуйте пояснити, чому не розпадаються два шматка пластиліну наведені в зіткнення.
Демонстрація дослідів
Обладнання: Пластилін, ластик. скляна пластина, пружина посудину з водою.
1.Прижмите один до одного два шматка пластиліну.
2.Сожмите ластик, а потім відпустіть його.
3.Подвести на тонкій пружині скляну пластину і піднесіть до неї знизу посудину з водою. Коли пластина торкнеться води, підніміть її разом з пружиною вгору. Що ви спостерігаєте. Як можна пояснити це явище?
Питання:
1. При якому умови стають помітні сили притягання між частинками?
2. Коли стають значними сили відштовхування між частинками?
Між молекулами є взаємне тяжіння. Дане тяжіння видно тільки на відстанях, які можна порівняти з розмірами самих молекул. В такому випадку виникає питання: чому ж є проміжки між молекулами? Здається, що вони повинні притягатися одна до іншої і злипнутися.
Не відбувається це, тому що одночасно між молекулами з тяжінням є і відштовхування. Під час зближення молекул до відстані, які можна порівняти з розмірами власне молекул, спочатку починає з'являтися тяжіння, а при подальшому зближенні - відштовхування молекул, яке починає брати верх над тяжінням.
Саме відштовхування молекул обумовлено тим, що більшість стислих предметів розпрямлятися. При стисненні даних тіл ми настільки стискаємо молекули, що відштовхування виявляється більше їх взаємного притягання. Це призводить до розпрямленню пружних тіл (наприклад, пружина).
5.Закрепление вивченого матеріалу:
1. Чи вірно твердження, що молекули газу рухаються, а молекули твердого тіла немає?
2. Що означають слова: молекули взаємодіють?
3. Чи вірно твердження: молекули газу відштовхуються, а молекули твердого тіла і рідини притягуються?
4. Чому після дощу пил на дорозі не піднімається?
5. Чому на класній дошці пишуть крейдою , а не шматком білого мармуру? Що можна сказати про взаємодію між частинками цієї речовини?
6. Молекули речовини притягуються один до одного. Чому ж між ними існують проміжки?
6.Домашнее завдання: §10
7.Рефлексия.

Закінчіть речення: "Сьогодні на уроці я дізнався ..."