Конспект заняття "Самовдосконалення особистості". Тема: "Товариська людина"
Метою вивчення цього розділу є: подальший розвиток у школярів навичок спілкування, формування у них уявлень про особливості різних видів спілкування.
Вміння, які розвиваються в ході уроку:
1. Уміння слухати.
2. Вміння оцінювати себе та інших.
3. Уміння говорити.
4. Розвиток здібностей до творчості.
5. Уміння передавати інформацію в усній формі, з логічною послідовністю, доступно для розуміння.
Мета уроку: підвищити комунікативний рівень учнів.
Завдання: практично випробувати вправи, що підвищують рівень комунікативної компетенції;
Хід заняття
Презентація
1. Розминка "Викид пальців"
Ведучий: В лицарські часи в обіг між людьми було введено рукостискання. Цей жест вказував на те, що лицар беззбройний і відкритий для спілкування з партнером. Зараз цей жест грає ту ж роль: коли ми потискуємо руку партнера, ми без слів говоримо йому, що вважаємо його своїм другом.
Думаю, ми маємо всі підстави для того, щоб обмінятися рукостисканням. Тільки зробимо це незвично. Зараз на рахунок "три" ми, стоячи в колі, викинемо будь-яку кількість пальців правої руки. Наше завдання - не домовляючись, намагатися викинути однакову кількість пальців. У кого у колі виявиться однакову кількість пальців, потискують один одному руки.
2. Повторення пройденого матеріалу.
Вчитель:
Наш час - час активних, підприємливих ділових людей. Проблема спілкування є однією з найбільш важливих для досягнення успіху в житті: це мистецтво подобатися людям, мистецтво слухати і розуміти мистецтво людські емоції.
І цьому мистецтву сьогодні на уроці ми повинні навчитися.
Мета нашого уроку: з'ясувати: хто такий комунікативний людина і підвищити свій рівень розвитку комунікативних якостей.
Опитування учнів:
- Дайте визначення поняття спілкування? (спілкування - це передача інформації) (Слайд 1)
- Які види спілкування існують? (вербальне і невербальне). (Слайд 2)
Вчитель: Товариська людина відчуває себе впевнено в самих різних ситуаціях побутового, соціального, ділового і професійного спілкування. Товариську людину називають комунікативними (тобто це людина, яка легко вступає в контакт, вміє подобатися людям, легко знаходить спільну мову з іншими людьми). (Слово комунікативний поміщається на дошці).
Вчитель: назвіть 6 правил, які допомагають подобатися людям, легко вступати в контакт. (Повторення вивченого матеріалу)
Правила, які допомагають подобатися людям:
Враження про людину складається за перші 10-15 сек. (Слайд 3)
- Щоб розташувати до себе співрозмовника потрібно зробити 4 "психологічних подарунка": комплімент, посмішка, ім'я співбесідника, підняття його значущості: (Слайд 4)
- Зробити людині комплімент. Компліменти бувають трьох видів: непрямий комплімент, "мінус - плюс", комплімент - порівняння. (наведіть приклади).
- Почуття гумору і щира усмішка можуть зіграти вирішальну роль у скрутній ситуації.
- Людина ставиться більш доброзичливо до тих співрозмовників, які називають його по імені (по батькові).
- Співрозмовнику необхідно вселяти свідомість його значущості і робити це щиро. (“Я хотів би з вами порадитися).
(Демонстрація слайдів).
3. Робота над поняттям "комунікативний людина".
Кожен з нас, я думаю, хотів би бути товариським "комунікативним" людиною або людиною, яка вміє спілкуватися? Давайте замислимося - а хто ж це такий, і які якості йому притаманні?
Наше з вами завдання - створити портрет товариського (комунікативного) людини.
Для цього ви розділені на 3 групи. Зараз кожній групі я роздам пакети з усім необхідним для того, щоб група могла створити свій портрет людини.
У кожному пакеті знаходиться "не товариська людина" (ведучий показує шаблон фігури людини. (Слайд 5) - у нього немає нічого, навіть одягу. Також в пакеті ви знайдете кольоровий папір, клей, ножиці, фломастери. На окремих аркушах необхідно написати риси характеру, які притаманні товариської людини.
Протягом 10 хвилин подумайте і обговоріть у групі, ті якості і властивості, які визначають товариську людину. Обговоріть, як ви ці якості і властивості відобразіть на портреті. Ваше завдання - показати не тільки зовнішні риси (колір очей, форму носа тощо), але і внутрішні - його характер, здібності.
Якщо під час виконання завдання у вас виникнуть питання - звертайтесь до мене. Якщо є питання зараз - запитуйте.
Учитель віддає пакети кожній групі. Хлопці приступають до роботи. Під час виконання завдання вчитель підходить до кожного столу, відповідає на запитання, при необхідності уточнює завдання, цікавиться ходом роботи, направляє тих, хто зайшов у глухий кут, підбадьорює тих, хто сумнівається, нагадує про ліміт часу.
Через 10 хвилин нагадують, що час підходить до кінця і завершити завдання через кілька хвилин (не більше 5).
Від кожної групи по черзі виступають представники, демонструючи класу портрет і розповідають про ті якості та властивості, які, на думку їх групи, притаманні освіченій людині. По закінченню міні-розповідей ведучий пропонує закріпити портрети на магнітній дошці, щоб вони були видні всьому класу.
Провідний. Спасибі всім, ви відмінно попрацювали. Подивіться, перед нами цілих 3 людини, що володіють комунікативними якостями,... (називає 5-6 якостей, присутніх в роботах хлопців). При цьому я думаю, всі погодяться, що поки ніхто з нас не є по-справжньому товариською людиною, всі ми тільки прагнемо до цього ідеалу.
4. Гра "Наскільки я товариський" (самооцінка). Я пропоную зробити наступне.
Нехай кожен з вас стане на тій відстані від ідеалу, на якому він себе відчуває. Постарайтеся оцінити, яку відстань відділяє вас від по-справжньому товариську людину. Я теж разом з вами пошукаю це місце.
Хлопці встають зі своїх місць, ходять по класу, знаходять "своє" місце. Запам'ятайте своє місце, ви на нього повернетеся через якийсь час.
Для тих, хто не може, орієнтиром може служити вчитель, який вибрав місце ближче до протилежній від дошки стіні класу.
Примітка для вчителя. Тут важливо запропонувати підліткам виконати завдання, умовно кажучи, в реальному просторі, що дозволить їм не тільки поміркувати, але й посуватися з класу в пошуках "свого" місця.
Спочатку деякі хлопці (частіше - хлопчики) підходять до самої дошки, кажучи про те, що вони вже освічені і їм нема чому вчитися. Але це лише хлоп'яча жарт, гра. Вчителеві не слід робити хлопців, робити їм зауваження, просити бути серйозніше і т.д. Після виплеску емоцій кожен підліток досить серйозно і відповідально почне шукати своє місце. Цьому багато в чому сприяє включення у виконання завдання вчителя , який служить для підлітків своєрідним орієнтиром ("якщо вже доросла людина, педагог (психолог) вважає себе недостатньо освіченим, то і нам не соромно зізнатися в цьому...").
Вчитель. Як бачите, ми всі знаходимося на різній відстані від нашого ідеалу-товариську людину.
5. Групова оцінка товариськості (самооцінка і оцінка якостей групою)
Учитель: - Які якості потрібні людині для спілкування?
(Після обговорення педагог робить запис на дошці).
• уміння слухати співрозмовника;
• здатність співчувати і співпереживати;
• тактовність;
• делікатність;
• чуйність.
Вчитель: визначте, якою мірою вам самим притаманні ці якості.
Для цього необхідно роздати учням заздалегідь приготовані чисті смужки паперу розміром приблизно 25 х 4 см (оціночні листи).
Підлітки повинні будуть оцінити ступінь розвитку обумовлених якостей, як самих себе, так і у всіх своїх однокласників.
Критерії цих оцінок педагог представлені на дошці.
Оцінки (Слайд 6)
5 - обумовлені якості проявляються завжди, спілкування з цією людиною приносить радість і задоволення;
4 - ці якості проявляються часто;
3 - важко сказати, часто виявляються або рідко;
2 - проявляються рідко, спілкування часто приносить розчарування і незадоволення;
1 - не проявляються ніколи, спілкування загрожує конфліктом..
Отримавши оціночний лист (ту саму смужку паперу), учні повинні написати у верхній його частині своє прізвище, а в нижній частині поставити собі оцінку за наведеними критеріями. Потім нижній край оцінного листа загинається таким чином, щоб проставлена оцінка не була видна.
Далі лист передається сусідові по парті. Він оцінює ступінь розвитку якостей спілкування у того, чиє прізвище написана нагорі. Оцінка знову ставиться внизу, закривається, і лист передається далі.
Потрібно організувати передачу оціночних листів по колу, тобто так, щоб на оцінному листі кожного були проставлені оцінки всіх інших учнів класу.
Після того як всі оціночні листи обійдуть повне коло, вони повертаються до своїх власників.
Вчитель: Розгорніть листи, ви бачите, як вас оцінюють однокласники і колеги. Підрахуйте середню оцінку, виставлену товаришами і порівняйте її зі своєї самооцінкою (вона найперша, найнижча в оцінному листі).
Вчитель: Зверніть увагу, що психологи помітили, людина при оцінці інших схильний приписувати їм свої риси і якості. В даному випадку це означає, що якщо хтось на оціночних листах виставляв в основному "4" або "5", то він сам з великою вірогідністю володіє визначеними якостями.
Вчитель: Поверніться на ті місця - відстані, що відділяють Вас від ідеального товариську людину. А тепер спробуємо всі разом подолати цей шлях між нами і ідеалом. Для цього підійдіть до мене і візьміть по кольоровому "цеглинці" (смужка кольорового картону). З цих цеглинок ми викладемо дорогу до нашого ідеалу.
Але спочатку кожен повинен написати на своєму "кирпичике" якість, то умова, яка необхідна йому для того, щоб стати комунікативним людиною.
Учні виконують завдання - пишуть на смужках кольорового картону якості або умови, які їм необхідні.
Провідний. Кожен з вас по черзі буде класти свою "цеглинку" на підлогу, голосно називати то якість або умова, що він написав, і ми всі разом будемо рухатися по доріжці викладеної до нашого ідеалу - товариському людині. Хлопці по черзі кладуть свої смужки, називають якості, і весь клас робить крок вперед. Коли всі смужки-"цеглинки" викладені, хлопці опиняються біля самої дошки, поруч зі своїми портретами товариську людину
6. Гра "Так" (закінчення занять)
Всі члени заняття стають в коло. Руки розташуйте перед собою, долонями вгору. "Подумки покладіть всі знання, які ти сьогодні приніс з собою, у ліву руку, а все те, що ви дізналися нового - у праву" І коли я скажу: "Готово, давай!", ви з'єднаєте руки одним гучним бавовною, сказавши при цьому: "Так".
Домашнє завдання: протягом тижня користуватися правила, які допомагаю подобатися людям. Спостерігати за реакціями людей. На наступному занятті поділитися своїми враженнями.
Використовувана література:
1. Крижанская Ю.С., Третьяков В.П. Граматика спілкування. Л., 1990.
2. Азовкина О.М., Посібник для учнів "Спілкування" Іркутськ. 2002