Корекційно - розвиваюче заняття для дітей
Мета: розвиток навчальної мотивації і навчально-пізнавальних мотивів учнів першого класу.
Завдання:
1) формування в учнів певного рівня понять, правил, знань;
2) розширення знань, що дозволяє побачити загальне і приватне в предметах, явищах, діях;
3) знайомство учнів зі знаннями про прогнозування, про відповідність причини і наслідки, про можливі рішення однієї і тієї ж задачі;
4) формування знань про різних знакових системах;
5) формування вміння ставити перед собою мету або утримувати запропоновану вчителем;
6) формування вміння прогнозувати результат діяльності.
Адресат корекції: учні 1 класу, які мають низький рівень навчальної мотивації.
Предмет корекції: інтелектуальний, емоційний, вольовий компоненти навчальної діяльності учнів.
Засоби корекції:
1) вербально - комунікативні;
2) орудийно - маніпулятивні;
3) зображувально - графічні;
4) експресивно - мімічні.
Форма корекції: групова.
Умови організації занять: тривалість заняття 30 хвилин.
Структура занять:
1) організаційна частина. Привітання;
2) основна частина. Ігровий блок;
3) заключна частина. Рефлексія.
Обладнання: комп'ютер, проектор, інтерактивна дошка, слайди, створені у програмі PowerPoint, картки для індивідуальної роботи, перед-метные картинки, конверти з піктограмами емоційних станів, аркуші паперу формату А-4, кольорові олівці.
Хід заняття
I. Оргмомент.
Привітання.
Діти стають у коло, передають один одному м'яч і вимовляють ім'я наступного дитини з прикметником («Ім'я дитини», ти самий добрий і т. д.)
1.1. Вправа «Настрій в образах».
Педагог-психолог: Діти виберіть піктограму з вираженням будь - якої емоції, на початок заняття (образу, що виражає той чи інший емоційний стан).
1.2. Повторення емоційних станів.
Педагог-психолог: Послухайте мене уважно і дивіться презентацію.
Презентація «Емоції».
II. Основна частина
2.1. Гра «Малювання на задану тему».
Дітям пропонується намалювати протилежні поняття (добро і зло, красиве і потворне, веселе і сумне тощо).
Мета: формування вміння порівнювати протилежні поняття і передавати свій емоційний стан.
Бесіда - обговорення дитячих малюнків.
2.2. Фізкультхвилинка. Гра «Чотири стихії». Психолог вимовляє слова: «земля» - діти опускають руки вниз; «вода» - діти витягають руки вперед; «повітря» - піднімають руки вгору; «вогонь» - обертають руками в ліктях.
Мета: розвиток уваги, пов'язаний із координацією слухового апарату і рухового аналізатора.
2.3. Вправа «Четвертий зайвий».
Робота учнів з презентацією. Дітям роздаються завдання на листочках. Психолог називає ряд предметів, один з яких за своїми ознаками є «зайвим». Потім діти грають один з одним.
Мета: розвиток вміння узагальнювати предмети за істотними ознаками, розвиток уміння диференціювати ознаки суттєві і несуттєві, розвиток комунікативних навичок.
1. син, вчитель, бабуся, тато.
2. стілець, крісло, стіл, диван.
3. сир, м'ясо, кефір, масло.
4. береза, сосна, клен, тополя.
5. трамвай, автобус, трактор, тролейбус.
6. пічка, мама, вагон, ворота.
7. добрий, ласкавий, веселий, злий.
8. бачити, чути, одягатися, нюхати.
9. хвилина, секунда, година, вечір.
10. Василь, Федір, Іванов, Семен.
III. Заключна частина. Рефлексія.
Вправа «Настрій в образах». Діти вибирають одну піктограму з вираженням будь - якої емоції, на кінець заняття.
Рефлексія. Відповіді учнів. Словесне оцінювання роботи учнів.
- Які знання ви отримали на занятті?
- Для чого потрібні ці знання?
- Що для вас було важко?
- Яке завдання викликало інтерес?
- Спасибі за роботу.
Діти прощаються з психологом і один з одним.
Використані джерела
1. Божович Л.І. Особистість і її формування в дитячому віці. - М: Просвітництво, 1968
2. Ільїн О.П. Мотивація і мотиви. - СПб.: Пітер, 2006
3. Маркова А.К., Матіс Т.А., Орлов А.Б. Формування мотивації вчення. - М: Просвітництво, 1990
4. Маркова А.К., МатисТ.А., Фрідман Л.М. Мотивація навчання і її виховання у школярів. - М: Педагогіка, 1983.
5. Маркова А.К. Формування мотивації навчальної діяльності у шкільному віці. Посібник для вчителів - М: Педагогіка, 1983.
6. Матюхіна М.В., Михальчик Т.С., Патріна К.П. Психологія молодшого школяра - М: Просвітництво, 1976.
7. Матюхіна М.В. Мотивація навчання молодших школярів. - М: Педагогіка, 1984. -
8. Овчарова Р.В. Практична психологія в початковій школі. - М: ТЦ "Сфера", 1996.
9.
http://festival.1september.ru