Самоменеджмент - умова особистого і професійного успіху
(1 слайд)
Мета: ознайомлення студентів з методом роботи над собою і своїм часом - самоменеджмент ; розвиток навичок раціонального використання свого часу, розстановка пріоритетів; вивчення правил постановки цілей; усвідомлення студентами своїх можливостей щодо досягнення мети; вміння працювати в команді, формування відповідальності за свої рішення.
Методи і прийоми: словесний (розповідь - пояснення педагога); наочно-ілюстративний (демонстрація малюнків); ігрової (використання ігор); практичний (виконання вправ).
Навички
ХІД ЗАНЯТТЯ
Знайомство. Вправа «Кросворд» або «Хто Я».
«Час - самий обмежений капітал, і якщо не можеш
їм розпоряджатися, не зможеш розпоряджатися нічим іншим».
Друкер П.
(2 слайд)
Самоменеджмент - це методи, навички і стратегії, за допомогою яких людина може ефективно спрямовувати власну діяльність на досягнення цілей. ( 3 слайд)
Самоменеджмент (або таймменеджмент) - техніка правильного використання часу. Самоменеджмент допомагає виконувати роботу з меншими витратами, краще організувати працю (отже, одержати кращі результати), зменшити завантаженість роботою і, як результат, зменшити поспіх і стреси. Відомий фахівець в області менеджменту Ален Маккензі стверджував: «Немає нічого більш легкого, ніж бути зайнятим. І немає нічого більш важкого, ніж бути результативним».
Самоменеджмент дозволяє ефективно пройти всі етапи успішного шляху до мети, а саме: (слайд 4)
- вирішити, чого ви хочете досягти;
- створити власне бачення успіху;
- використовувати метод «великих стрибків»;
- вірити, що успіх прийде;
- зосередитися на цілях, які ведуть до успіху;
- не падати духом при невдачах.
У самоменеджменту є певне коло правил і функцій.
Зазначимо основні з них. ( 5 слайд)
1. Постановка мети. Це тимчасовий процес, оскільки протягом діяльності може з'ясуватися, що ті або інші параметри змінилися, а це призводить до необхідності перегляду мети. Одне з правил ефективного менеджменту свідчить: «Випадкові успіхи гарні, але не гарантовані. Заплановані успіхи краще, оскільки вони керовані і трапляються частіше».
Варто встановлювати короткострокову мету, погоджену з досягненням глобальної довгострокової цілі.
2. Планування. Покликане забезпечити раціональне використання найціннішого ресурсу - часу. Чим краще сплановано час, тим краще він може бути використаний в особистих і професійних інтересах лідера. Планування як складова частина завдань і правил самоменеджменту означає підготовку до реалізації мети. Планування щоденної роботи, середньо - і довгострокових завдань означає також виграш у часі, досягнення успіху і більшу впевненість у собі.
Головна перевага, що досягається шляхом планування роботи, полягає в тому, що планування часу приносить виграш у часі. Загальний практичний досвід показує, що збільшення витрат часу на планування приводить у кінцевому рахунку до економії часу в цілому.
3. Основні правила планування часу:
3.1. Співвідношення (60:40). Краще всього складати план лише на певну частину робочого часу (па 60 %). Приблизно половину свого дня Ви проводите в коледжі, навчання вимагає зусиль, взаємодії з людьми, обміну інформацією. Завжди потрібно залишати певний відсоток часу як резерв для екстрених випадків або в результаті недооцінки тривалості якихось справ.
3.2. Регулярність - системність - послідовність. Над планами часу потрібно працювати регулярно і системно, послідовно доводячи до кінця розпочату справу.
3.3. Реалістичне планування. Планувати потрібно тільки такий обсяг завдань з которії Ви реально можете впоратися.
3.4. Заповнення втрат часу. Заповнювати втрату часу краще але можливості відразу, наприклад краще один раз довше попрацювати ввечері, ніж протягом наступного цілого дня надолужувати втрачене напередодні.
3.5. Фіксація результатів замість дій. Фіксувати в планах потрібно результати або мета, а не просто які-небудь дії, щоб зусилля були початково спрямовані безпосередньо на досягнення мети. Це допоможе уникнути позапланової діяльності.
3.6. Термін виконання. Щоб уникнути зволікання і відкладання справ, потрібно встановлювати точні терміни виконання для всіх видів діяльності.
3.7. Узгодження різних планів у часі. Щоб більш успішно впроваджувати свої плани в життя, Вам необхідно узгоджувати їх з планами інших людей ( викладачі, одногрупники, батьки).
4. Прийняття рішень. Прийняття рішень припускає вибір першочергових завдань і справ. Прийняти рішення - значить встановити пріоритетність. Основна проблема керівників полягає в тому, що вони намагаються відразу виконати дуже великий обсяг роботи і розпорошують свої сили на окремі, часто несуттєві, але здаються необхідними, справи.
Черговість виконання завдань можна визначати, користуючись наступними критеріями і методами:
- принцип Парето (співвідношення 80:20). Виходячи з цієї закономірності, можна зробити висновок щодо робочої ситуації керівника: в процесі роботи витрачається 20 % часу для досягнення 80 % результатів. Це означає, що не слідують відразу братися за найлегші, цікаві або потребують мінімальних витратах часу справи. Необхідно приступати до питань у відповідності з їх значенням і важливістю;
- встановлення пріоритетів за допомогою аналізу АБВ. Техніка цього аналізу грунтується на тому, що частки у відсотках більш важливих і менш важливих справ у сумі залишаються незмінними. За допомогою літери «А», «Б» і «В» всі роботи поділяються на три групи згідно з їх значущістю (найважливіші, важливі і несуттєві (менш важливі)).
5. Реалізація й організація. Допускає складання розпорядку дня і організацію трудового процесу з метою досягнення поставленої мети. Організація свого робочого дня повинна відповідати основному принципу: «Робота повинна підкорятися мені, а не навпаки».
6. Контроль. Контроль за результатами служить поліпшенню, а в ідеальному випадку - оптимізації трудового процесу. Всі перераховані вище функції самоменеджменту будуть не настільки ефективними, якщо не буде проводитися відповідний контроль. Контроль охоплює три завдання:
- осмислення фізичного стану;
- порівняння запланованого з досягнутим;
- коригування але встановленими відхиленнями.
Необхідно регулярно, через однакові проміжки часу перевіряти свої плани й організацію праці, аналізувати свою діяльність і свій час і складати листок денних перешкод. Контроль над результатами праці повинен у будь-якому випадку провадитися після виконання завдання. Той, хто хоче себе по-справжньому розвантажити не може відмовитися від самоконтролю.
7. Інформація і комунікація. Це найважливіша фаза, тому що всі інші фази потребу в ній. На керівника щодня обрушується потік інформації з яким йому доводиться розбиратися. В житті Ви обробляєте набагато більше інформації, ніж це необхідно для ефективної роботи. Для того, щоб заощаджувати свій час, Вам необхідно розробити раціональний підхід до отримання, обробки і використання інформації.
Зараз пропоную пройти тест, який дозволить визначити, чи потрібно вносити зміни в робочий стиль. ( 6 слайд)
Управління часом - це система підвищення особистої ефективності шляхом раціонального використання часу. Багато хто подумає: "Як це нудно - жити по системі, чітким розкладом". Але ж мова йде не тільки про підвищення ефективності на роботі; методика управління часом застосовна в будь-якій сфері людського життя. (слайд 17)
«Поглиначі» і «пастки» часу (18слайд)
1. Нечітка постановка мети.
2. Відсутність пріоритетів у справах.
3. Спроба занадто багато зробити за один раз.
4. Відсутність повного уявлення про майбутні завдання і шляхи їх вирішення.
5. Погане планування дня.
6. Особиста неорганізованість, «завалений» письмовий стіл.
7. Надмірне читання.
8. Погана система досьє.
9. Брак мотивації.
10. Пошук записів, пам'ятних записок, адрес, телефонних номерів.
11. Недоліки кооперації або поділу праці.
12. Відривають від справ телефонні дзвінки.
13. Незаплановані гості.
14. Нездатність сказати «ні».
15. Неповна, запізніла інформація.
16. Відсутність самодисципліни.
17. Невміння довести справу до кінця.
18. Відволікання (шум).
19. Затяжні наради.
20. Недостатня підготовка до бесід та обговорень.
21. Відсутність зв'язку (комунікації) або неточна зворотний зв'язок.
22. Балаканина на приватні теми.
23. Зайва комунікабельність.
24. Надмірність ділових записів.
25. Синдром «відкладання».
26. Бажання знати всі факти.
27. Тривалі очікування (наприклад, обумовленій зустрічі).
28. Квапливість, нетерпіння.
29. Занадто рідкісне делегування (передоручення) справ.
30. Недостатній контроль за перепорученными справами.
Визначте п'ять ваших основних «поглиначів» і «пасток» часу
ЗАПОВНІТЬ ТАБЛИЦЮ:
Ваш «Поглинач» часу
Можливі причини втрат часу
Заходи по усуненню
(стовпці по діагоналі)
1. Робота індивідуальна.
2. Об'єднання у 3 групи загальне обговорення
(вправа котик, собака, півень, вимовляючи звуки цих тварин об'єднатися у три групи з закритими очима) .
Всі обговорюють кожну таблицю в групах з метою визначення можливих помилок при заповненні таблиць і надання допомоги. ( слайд 19), 20
Техніка "Мета-Засіб-Результат-Пусте" (21слайд)
Ця техніка призначена для впорядкування ваших життєвих дій за категоріями: "мета", "засіб", "результат", "пусте". Разове або - що краще - систематичне проведення даної техніки допоможе визначити причинно-наслідкові зв'язки свого життя, стати більш цілеспрямованим і зібраним, налаштованим на досягнення основних життєвих завдань.
Зміст
У вас є таблиця з чотирьох стовпців. Зміст стовпців: "Мета", "Засіб", "Результат", "Пусте".(21 слайд) Тепер настав час почати заповнювати таблицю. Намагайтеся відразу заповнювати її дрібним, убористим почерком. Цей лист може довго послужити вам у вашій напруженою життєдіяльності.
У графу "Мета" записуєте ті явища життя, які представляють для вас найбільшу цінність, те, до чого наполегливо прагнете. Зверніть увагу, що мета це деякий кінцевий стан, до якого ви прагнете. Намагайтеся максимально точно і десь навіть з допомогою чисел формулювати цілі свого життя. Можна, наприклад, написати: "Матеріальне благополуччя". А можна і точніше: "Домогтися щомісячного особистого доходу [стільки-то рублів]". Можна, звичайно, поставити перед собою мету: "Бути самим крутим хлопцем мікрорайону". Але краще уточнити для себе; наприклад: "Зайняти перше місце на районних змаганнях з настільного тенісу".
У графі "Засіб" пишете те, що є засобом досягнення тієї чи іншої мети. Не пишіть сюди те, що не можна віднести до якоїсь мети. Якщо ви не можете віднести засіб до якоїсь мети, то це означає, що явище зовсім не засіб, а щось інше (мета, результат або порожній). Для досягнення цілей матеріального благополуччя, наприклад, можете написати: "Отримання освіти" або "Підвищення продуктивності праці".
У графу "Результат" заносите явища, які є важливими, але які не можна віднести ні до цілей, ні до засобів. Якщо, скажімо, у вас в цілях варто матеріальне благополуччя, а в коштах - робота, то в результатах може виявитися, наприклад, відпустку або сварки з колегами. Ви могли б працювати зовсім без відпустки, він вам не потрібен навіть для відпочинку, але відпустка є неодмінним атрибутом роботи. Те ж і зі сварками. Вони зовсім не є вашою метою, не потрібні, а швидше за все навіть заважають. Але все одно конфлікти трапляються, і це є неминучою платою за ваше старання. Тому ви сварки заносите в графу "Результат". Може бути і така ситуація: ви вже маєте стабільне джерело доходу, не пов'язаного з роботою, гроші для вас метою не є, але у вас є хобі (наприклад, викладання), за що ви отримуєте гроші; в цьому випадку "Зарплата" може зайняти своє законне місце в графі "Результат".
Всім іншим життєвим явищам місце, швидше за все, у четвертій графі, "Пусте". Що сюди може відійти? Та все що завгодно! Від порожніх розмов з порожніми друзями і перегляду спортивних передач до ведення безглуздих блогів в інтернеті, політичних домагань і занять псевдонаукою.
Зверніть увагу, що одне і те ж життєве явище може ставитися до різних графами. Це часто буває, коли щось є і метою, і засобом. Наприклад, хороший заробіток може стояти і в цілях, і у свою чергу бути засобом досягнення інших цілей. Не можна тільки заносити явище відразу і в "Порожнє", і в іншу категорію.
Життя тече, і з часом все може змінитися. Не бійтеся змінювати, додавати записи, їх перетусовывать. Можна зберігати записи у файлі комп'ютера, іноді роздруковуючи його на принтері. Намагайтеся, щоб таблиця була завжди під рукою. Якщо вас осяє якась ідея, ви можете відразу занести її в таблицю. З самих перших днів використання цієї таблиці ви не зможете не відчути, що життя ваше стала легше, тому що стала більш зрозумілою.
Вправа «Висновки про час» (слайд 22)
Перегляд ролика «Годинник»
Розмірковуючи про час можна зробити наступні висновки: (23слайд)
1. Життя ніколи не влаштується до тих пір, поки я сам не вирішу, як її влаштувати.
2. Працювати - не значить жити.
3. Час - це насамперед життя, а потім вже гроші.
4. Як правило, чим більше роботи, тим менше життя; чим менше роботи, менше ефективності і продуктивності,
тим більше життя
5. Те, як я використовую свій час, багато в чому визначає моє самоповагу, мою ідентичність і досягнення поставлених мною цілей.
6. Я не можу контролювати час, але я можу контролювати його використання і реакцію на його виклики.
- Чи згодні Ви з такими висновками?
- Які свої висновки про часу Ви готові запропонувати?
Самоменеджмент - це справжнє мистецтво, і управління собою не можна навчитися в одну мить. Але можна починати з малого - з правильної організації свого робочого часу. (слайд 24)
Пропонуємо вам кілька порад з управління собою, своєю діяльністю і часом: (слайд 25)
1. Скоротіть до мінімуму непродуктивне спілкування, яке відволікає вас від справ.
2. Відведіть час для роботи .
3. Заведіть органайзер (паперовий або електронний блокнот) для більш ефективного планування.
4. Не бійтеся братися за нові справи.
5. Слідкуйте за своїй здоров'ям - фізичним і психологічним.
6. Плануйте свій робочий день заздалегідь, розставляючи пріоритети (важливі і термінові справи; важливі, але не термінові; термінові, але не важливі; не важливі і не термінові).
Самоменеджмент - важлива складова успішної кар'єри.
Не бійтеся керувати своїм життям! (слайд 26)
- А зараз підводячи підсумки нашого семінару, Вам необхідно використовуючи матеріали написати, що вам запам'яталося і зробити висновок про те, що отримані знання можуть допомогти вам у вашій діяльності. А розміщувати вашу інформацію ми будемо на «Профспілковому клаксоні» см яким зможуть ознайомитися студенти і почерпнути потрібну і корисну інформацію для себе.
"Профспілковий Клаксон" Це газета, дискусійна панель, форум - загалом, місце, де ВИ можете розміщувати всі результати своєї роботи на семінарі і будь-яку іншу інформацію з діяльності профоргов в коледжі і як набуті знання сьогодні ви можете використовувати у своїй діяльності як лідер.
А закінчити сьогоднішній семінар - тренінг хотілося б так
Стаємо в коло боком один до одного з'єднуємо по центру праві руки, піднімаємо ліву ногу і стрибаючи говоримо
«Хай сьогодні нам щастить, хай нам завтра пощастить, хай нам всім щастить!» Поплескали.
Не стійте на місці, творіть і вдома і на роботі, адже в цьому полягає сенс нашого щасливого життя!!!