Реклама












Тренінгове заняття з профілактики емоційного вигорання "Запрошення в хороше самопочуття


ренинговое заняття з профілактики емоційного вигорання "Запрошення в хороше самопочуття"
________________________________________

Мета:
- формування навичок самопізнання і саморозвитку особистості в цілому;
- сприяти визначенню, якими якостями повинен володіти вчитель, який працює в умовах сучасної школи;
- розвиток навичок управління своїм станом;
- створення сприятливих умов для роботи групи;
- накопичення психологічних знань про синдром емоційного вигорання, його причини, симптоми та способи подолання;
- самодіагностика.
Матеріали та обладнання:
- презентація «Особистісні особливості педагога»;
- кольорові олівці, фломастери;
- поле для складання таблиці «РЕВ»;
- картки з симптомами;
- набір якостей «Листя», «Коріння»;
- роздатковий матеріал;
- магнітофон
Хід заняття
Ведучий: Сьогодні ми:
- продовжимо знайомство з таким явищем, як професійне вигорання в учительській середовищі;
- згадаймо симптоми його прояву;
- розберемося в собі, зрозуміємо, наскільки великий наш запас міцності у відношенні стресових факторів;
- знайдемо способи протистояти цим факторам;
- наведемо приклади вправ по підвищенню емоційного тонусу.
Давайте почнемо заняття як зазвичай з привітання.
1. Вправа «Привітання по колу».
Ведучий: Я пропоную Вам закрити очі і подумки сформулювати позитивне послання. Зараз я доторкнуся до того, хто сидить ліворуч від мене. Він прийме моє вітання і з закритими очима точно таким же чином доторкнеться до свого сусіда, передаючи привіт йому, і так далі, поки моє вітання знову до мене не повернеться, тільки вже з іншого боку.
Ведучий: Кожен з вас отримав заряд позитивної енергії і я пропоную перейти до виконання наступного завдання.
2. Вправа «Баланс реальний та бажаний».
Ведучий: Наступне вправу змусить нас замислитися ось над чим, - яке місце у вашому житті займають робота, будинок і особисте життя.
Учасникам роздаються аркуші, на яких намальовані два кола. У першому - пропонується, орієнтуючись на внутрішні психологічні відчуття, секторами зазначити, в якому співвідношенні в даний час знаходяться робота (професійна життя), робота по дому і особисте життя (подорожі, відпочинок, захоплення). В іншому колі - їх бажане співвідношення.
Питання: чи Є відмінності? У чому вони полягають? Чи ви задоволені станом справ? «Напружує» чи вас це? Є внутрішні суперечності з цього приводу?
3. Робота з симптомами емоційного вигорання.
Ведучий: Порушення пропорцій між секторами може спричинити розвиток симптомів професійного вигорання, з якими ми з вами знайомилися і зараз я пропоную вам актуалізувати ці знання і розподілити симптоми на 4 сфери їх прояву.
Зараз ми перевіримо, як ви вмієте розрізняти симптоми.
Назви симптомів (віддруковані на листочках) роздаються учасникам, і вони повинні визначити, до якої з чотирьох сфер належить кожен із симптомів.
Перевірка завдання і обговорення.
Питання:чи Всі згодні? Давайте зачитаємо.
Ведучий: Систематизувавши, таким чином, прояви вигорання, нам буде простіше аналізувати свій стан у напруженій ситуації, розрізняти симптоми якої сфери сигналізують нам про те, що потрібно зупинитися на якийсь час, відпочити і відповідно симптомам підбирати способи само - регуляції свого стану.
І зараз, давайте влаштуємо паузу, я пропоную вам трохи розслабитися і зняти напругу, зробивши вправа «Сніговик».
4. Физминутка «Сніговик».
Ведучий: Давайте встанемо і перетворимося на сніговика - «замерзнемо». Пропонується «замерзнути» так сильно, як це тільки можливо. Психолог доторкається до деяких учасників, перевіряючи, наскільки твердими стали м'язи рук. Потім повідомляється, що виглянуло сонце, і наш сніговик розтанув. Перевіряється ступінь «відтавання»: рука учасника, піднята вгору провідним, вільно падає без жодної напруги. Учасникам пропонується повторити вправу один з одним.
Ведучий: Зверніть увагу на те, як приємно бути талим сніговиком, запам'ятайте ці відчуття розслаблення, спокою і вдавайтеся до цього досвіду в напружених ситуаціях.
5. Вправа «Дерево якостей».
Ведучий: Всі ми знаємо, що робочий день вчителя насичений ситуаціями, які несуть в собі потенційну можливість підвищеного емоційного реагування. Однак, слід зауважити, що умови діяльності набувають обрисів напруженої ситуації тільки в тому випадку, якщо вони сприймаються, розуміються і оцінюються вчителем як важкі, складні, небезпечні. А те, як сприймається ситуація багато в чому залежить від особистісних особливостей. Серед особистісних особливостей педагога, «попався на гачок» професійного вигорання, виділяють наступні. Для знайомства з ними звернемося до презентації.
Ведучий: У свою чергу, ви з набору якостей у вигляді листочків будете вибирати ті якості, які з'являтися на екрані і викладати перед собою.
Учасники працюють індивідуально.
Ведучий: Звичайно, що вчитель, який володіє цим «набором» якостей, не тільки сам відчуває негативні емоції, але і робить згубний вплив на тих, хто поруч. Але ми знаємо, що на кожну дію завжди є протидія. Тому пропоную до кожного розглянутого якості підібрати таке, яке є його протилежністю. Ці якості ви можете взяти з другого набору у формі коренів. Таким чином, ви до кожного «листочку» підберете «корінь». Таким чином, пара «аркуш» - «корінь» являє собою пару антонімів.
Проходить обговорення, педагоги обґрунтовують свій вибір.
По завершенні цієї роботи психолог пропонує звірити свій варіант з «ключем» (продовження презентації, починаючи з 12 слайдів).
Ведучий: А тепер вам пропонується з кожної пари антонімів вибрати одне з двох (або «лист», або «корінь») в залежності від того, що на даний момент домінує в вас. Кожен педагог оформляє своє «дерево», додаючи «листя» і «коріння».
Ведучий: Вийшло дерево. Давайте оцінимо стійкість нашого дерева. Бурю, якої сили за шкалою від 0 до 10 балів зможе вона витримати? Поставте бал (підраховується за кількістю якостей в корені).
- Здається Вам необхідним і можливим посилити дерево. Подивіться на ваше дерево. Зверніть увагу на ваші якості - помічники, які вас підтримують. А тепер, подумайте про те, чого не вистачає, але ви хотіли б, щоб ця якість у вас було, ви знаєте, що воно вам буде корисно для зміцнення вашого дерева якостей. Для цього ми виконаємо вправу.
6. Вправа «Чарівний магазин».
Ведучий: Давайте ми зіграємо в чарівний магазин. Точніше це буде біржа, кожен може виставити на продаж свій товар, а натомість замовити собі що-небудь інше. Наприклад, я кажу: міняю 500 грамів врівноваженості на 100 грамів товариськості». Якщо у когось з присутніх є бажання віддати 100 грамів своєї товариськості і отримати за це 500 грамів моєї врівноваженості, то це, значить, що угода відбулася. При цьому ви можете зробити рекламу, пропонованого якості: чим воно чудово, корисно, чим може допомогти. Важливо, щоб кожен учасник запропонував на ринок свій товар.
Вправа закінчується або після того, як кожен учасник групи по крайней мере один раз виступить на біржі зі своїм товаром, або після того, як усі учасники групи задовольнять свої потреби в отриманні потрібних їм особистісних якостей.
Питання:
- «Які почуття викликала у вас ця вправа?» (часто це відчуття загубленості в момент, коли не знаходиться людина, який міг би зробити з вами обмін, і почуття підтримки, теплоти, що виходить від групи наприкінці вправи)
- «Яке нове знання про себе ви отримали в результаті вправи?» (допомагає сконцентруватися на проблемах ієрархію внутрішніх цінностей, прийняття самого себе, самокритичності і здібності ставиться до себе з гумором).
Ведучий: Тепер давайте посилимо дерево. Подивіться, з яким «листочком» вам тепер представляється реальним розпрощатися? Позбавтеся від нього, приберіть його з крони. Підсильте своє дерево «коренем», замініть їм відірваний «лист».
- Отже, ви зміцнили своє дерево. Це - ваш потенціал. Ви зрозуміли, що у вас є якості, які допомагають вам у професії, якими ви можете поділитися. Ви усвідомили, чого вам не вистачає і зрозуміли, що над цим потрібно працювати. Таким чином, ви розібралися в собі.
7. Демонстрація практичних навичок.
Ведучий: Сучасний вчитель обов'язково повинен володіти навичками зняття стресової напруги, яке може виникати в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров'я не тільки вчителя, але й учнів. Ми знаємо, що існують різні способи зняття стресу. Давайте звернемося до наших навичкам саморегуляції.
Учасникам пропонується протягом 1 хвилини обговорити і запропонувати свої варіанти виходу із стресових ситуацій (Учасники поділяються на трійки і кожна група пропонує свій вправа - все решта повторюють).
Питання: Що вам сподобалося це вправу? Чи застосовували ви його? В яких ситуаціях воно було вам корисно? Чи важко вам було виконувати?
Ведучий: Мені приємно бачити, що ви користуєтеся знаннями, які отримуєте на заняттях, що це вам допомагає у вирішенні ваших питань, що ви бачите необхідність і користь наших зустрічей. Таким чином, і я бачу значимість подібної роботи зі свого боку.
Мені дуже хочеться, щоб про нашу сьогоднішню зустріч залишилася пам'ять. Нехай це буде дружня долоня. Для цього виконаємо вправу, яке так і називається.
8. Вправа «Дружня долоня».
Учасникам роздаються аркуші паперу.
Ведучий: Обведіть контур своєї долоні тим кольором, який схоже ваш настрій зараз і напишіть на ній своє ім'я. Потім передайте листок з контуром долоньки вашим колегам по групі, і нехай кожен залишить свої побажання або комплімент на одному з пальців долоні. Послання повинно мати позитивний зміст, особистісну спрямованість, яким чином згадувати сильні сторони конкретної людини. І я із задоволенням приєднаюсь до вас.
Виконання завдання учасниками.
Ведучий: Нехай ці долоньки несуть тепло і радість наших зустрічей, нагадують про цих зустрічах, а може бути і допомагають в якийсь складний момент.
9. Рефлексія заняття.
Ведучий: - Як пройшло заняття, що було найважчим (неприємних), що більше всього сподобалося (запам'яталося)? Ваші побажання собі самому, ведучому. Почніть, будь ласка, словами «Мені сьогодні...»
Мета: встановлення зворотного зв'язку, аналіз досвіду, отриманого в групі.
10. Підведення підсумків заняття.
Список літератури
1. Психологічні основи педагогічного спілкування / Целуйко В.М. - М: Владос, 2007.
2. «Шлях до вершини» Бобрикова Л., Щепкова Т., Дулилова Р. - Шкільний психолог, №11, 2007.
3. Анн Л.Ф. Психологічний тренінг з підлітками. - СПб.: Пітер, 2006. (Серія «Ефективний тренінг»).
4. Ст. Леві «Ближче до тіла» (70 запрошень в хороше самопочуття). - Вид - во: Метафора, М, 2003.
Додаток
Сфери прояву симптомів емоційного вигорання
5.
Поведінкові
1. Опір виходу на роботу
6. Часті запізнення
7. Відкладання ділових зустрічей
8. Самота, небажання бачити колег
9. Небажання бачити дітей
10. Небажання заповнювати документацію
11. Формальне виконання обов'язків
Емоційні
12. Втрата почуття гумору
13. Постійне відчуття невдачі, провини, самозвинувачення
14. Підвищена дратівливість
15. Відчуття причіпок з боку інших
16. Байдужість
17. Безсилля, емоційне виснаження
18. Пригнічений настрій
19. Пізнавальні
20. Думки про зміну професії, звільнення з роботи
21. Слабка концентрація уваги, неуважність
22. Ригідність мислення, використання стереотипів
23. Сумніви в корисності роботи
24. Розчарування професією
25. Цинічне ставлення до клієнтам, колегам
26. Заклопотаність власними проблемами
Фізіологічні
27. Порушення сну (безсоння/ догляд в сон)
28. Зміни апетиту (відсутність/ «заїдання»)
29. Довгостроково поточні незначні недуги
30. Сприйнятливість до інфекційних захворювань
31. Втома, швидка фізична стомлюваність
32. Головні болі, проблеми з боку ШКТ
33. Загострення хронічних захворювань