Позаурочні заняття з психології "Протистояти агресії"
Мета:
• попередження і подолання агресивної, конфліктної поведінки підлітків;
• формування почуття емпатії, вміння оцінювати ситуацію і поведінку оточуючих;
• навчання "ненаправленим" способам подолання власних негативних емоцій, станів і прийомам регуляції психічної рівноваги.
Хід заняття
I частина. Учасники сидять у півколі.
- Ми багато говоримо про здоров'я, але часто про фізичну його стороні, а адже важливо і психічне здоров'я. Психічне здоров'я - це основа успішного розвитку особистості.
Сучасний світ дуже активний, швидко змінюється, змінюються життєві цінності, моральні норми. Все частіше зустрічаються люди з підвищеною тривожністю, дратівливістю, агресивністю.
- Сьогодні ми поговоримо про агресії, спробуємо розібратися в цієї серйозної проблеми, визначимо причини і наслідки агресивної поведінки.
Що ж таке агресія?
Агресія - це поведінка або дія, спрямована на нанесення фізичної або психічної шкоди іншим людям. (Відеоролик з ситуаціями агресивного характеру).
Обговорення.
II частина. Психологи виділяють кілька видів агресивних реакцій:
• фізична агресія - використання фізичної сили проти іншої особи;
• вербальна - вираження негативних почуттів через словесний зміст (загрози, прокляття) і через форму (вереск, крик);
• непряма - агресія ні на кого не спрямована;
• роздратування - готовність при щонайменшому збудженні, до прояву негативних почуттів (запальність, брутальність);
• образа - заздрість і ненависть до оточуючих за дійсні або вигадані дії;
• підозрілість - недовіра або переконувати в тому, що інші люди планують і приносять шкоду;
• негативізм - відкритий прояв невдоволення чим-небудь або ким-небудь.
Давайте поміркуємо про те, як людина проявляє свою агресивність?
Які причини провокують вашу агресивність? Що значить захисна реакція на страх?
Пропоную подивитися сценку «Казка про страх», яку підготували хлопці 8 «А» класу. (Показ казки)
Що ви зрозуміли з цієї казки? Що сподобалося? Як знайти вихід із ситуації?
Які на ваш погляд наслідки агресивної поведінки?
III частина. Кожна людина у своєму житті обов'язково повинен задати собі такі питання: «Для чого я прийшов у цей світ? Що я можу зробити для того, щоб змінити його на краще? Добре, комфортно зі мною тим, хто поруч?».
Необхідно зазначити, що агресія не завжди має на меті приносити шкоду оточуючим. Вона може проявлятися як самозахист. Вона буває потрібна для захисту потреб, власності, прав, задоволення особистих бажань, розвиває пізнання, спонукає до необхідної конкуренції.
Але, частіше агресія - це поведінка, що заподіює біль, вона призводить до виникнення емоційних конфліктів, формують грубі риси характеру.
Спробуйте зараз відповісти на запитання «чи Готовий я відмовитися від агресивної поведінки вже зараз?».
Наші відповіді ми помістимо на «Дерево добра». Якщо готові відмовитися від агресивної поведінки - прикріпіть на крону дерева яблука, якщо розумієте, що агресивна поведінка не відповідає дійсності, але ще не зовсім готові від нього відмовитись - прикріпіть квіти (з них обов'язково виростуть яблука), якщо вважаєте, що агресія необхідна, і від неї не треба позбуватися - прикріпіть листя.
- Мені цікавий ваш вибір в будь-якому випадку, так як ви вільні у своїй думці.
(Учасники роблять вибір і аргументують його)
IV частина. А чи пробував хто-небудь з вас малювати агресію? На що вона схожа? Як її можна зобразити?
На столах все, що потрібно для малювання - спробуйте виплеснути агресію на папір.
Малювання (музика)
Що відчували, коли малювали? Розкрийте свої відчуття.
Ви зараз переконалися, що можна вихлюпнути свою агресію, не разряжаясь на оточуючих людей.
V частина. Є різні способи подолання агресії, я вас з ними познайомлю.
Коли вам погано, коли гнів намагається вирватися назовні, як неприборкане чудовисько, коли ви хочете позбутися від страшних впливів образи, підозрілості, роздратування, уявіть свічку, полум'я якої згорає все погане. Прислухайтеся до шуму води, відкривши кран, уявіть, як вода змиває всю злість і агресію, очищаючи вашу душу.
Увімкніть приємну музику, подивіться улюблені фотографії або насолодіться
картинами природи.
Вправи на зняття негативу, агресивності:
• дихання на рахунок 5 - 5 - 5 (вдих - пауза - видих)
• свічка
• клубочок з побажаннями, добрими словами - скажіть щось хороше своєму сусідові, передайте клубочок, тримаючи нитку в руці. Натягніть нитку, закрийте очі, відчуйте себе єдиним цілим, відчуйте тепло надійного дружнього плеча. Кожен з вас важливий і цінний в цьому житті!
- А тепер я вам пропоную позбутися агресії, яку ви виплеснули на папір. Ви порвете свій листок і викиньте його в урну, без жалю попрощавшись зі своєю агресією і злістю.
VI частина. Рефлексія.
Що ви дізналися сьогодні нового? Чого навчилися? Що запам'яталося, сподобалося? Які можете зробити висновки?
На прощання я хочу розповісти вам ще одну притчу.
«Колись давно старий індіанець відкрив своєму онукові одну життєву істину.
- В кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу двох вовків.
Один вовк представляє зло - заздрість, ревнощі, грубість, агресію. Інший вовк представляє добро - мир, любов, вірність, чуйність.
Маленький індіанець, зворушений до глибини душі словами діда, на кілька митей задумався, а потім запитав:
- А який вовк в кінці перемагає?
Старий індіанець посміхнувся і відповів:
- Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш».
Я дуже хочу, щоб після нашого заняття, у вас не було сумніву в тому, якого вовка в собі вам потрібно годувати!
Спасибі вам всім за співпрацю! Удачі та успіхів у подоланні агресії!