Вступне заняття по темі: "Емоційна і вольова саморегуляція"
Цілі заняття:
1. Учні знайомі з основними поняттями даної теми: "емоції", "почуття", "настрій", "емоційний тон".
2. В учнів сформоване уявлення про різні підходи до питання про появу емоцій - історичний ракурс.
Рекомендована література:
1. Востріков А.А. Технологія та методика культури емоцій і почуттів. Курс людинознавства. Книга для вчителя у двох частинах. Частина 2. Видавництво УГЦВ "Психопедагогика", Одеса - Томськ, 1994р. - 243 с.
2. Рогов О.І. Емоції і воля. - М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. - 240 с.: іл. - (Азбука психології).
Хід заняття.
Ймовірно, кожен досить часто чув або сам вживав такі слова як "емоції", "почуття", "переживання", "настрій", "стрес", "пристрасть". Але чи замислювалися ми, що вони означають
Хіба можна стверджувати, що, кажучи "я люблю дині", "я люблю це місто", "я люблю цю людину" і т.д. людина відчуває одні й ті ж почуття
За всіма цими словами стоять цілком певні психічні явища, які люди постійно і багаторазово відчувають протягом життя. В результаті поступово накопичується досвід емоційного відображення навколишнього світу, формуються індивідуальні пристрасті (наприклад, улюблена чашка, крісло і т.д.).
В наших переживаннях відбивається фізичний і психічний стан організму. Здоровий чоловік, який досяг всього, чого прагнув, відчуває задоволення і позитивні емоції, і, навпаки.
Таким чином все, з чим стикається людина, викликає у нього те чи інше відношення, ті чи інші почуття.
Почуття - одна з основних форм переживання людиною свого ставлення до предметів і явищ дійсності.(Одні явища або люди нам подобаються, а інші - ні). Наше життя неможливе без переживань. Людина, що не проявляє почуттів, схожий на машину.
Основні теорії походження емоцій.
У.Джеймс
В 1884 році виходить робота: "Що таке емоція".
Виникнення емоції пов'язане з змінами, що відбуваються як у довільній руховій сфері, так і в сфері, не підкоряється свідомості (серцево-судинної).те, що ми відчуваємо при цих змінах і є емоційне переживання. Наприклад, "ми сумні, тому що плачемо, боїмося, тому що тремтимо і т.д.".
Таким чином, замість "Я побачив велику собаку, перелякався і побіг", треба говорити "побіг і злякався".
Ланге - пов'язував емоції тільки з змінами судинної системи.
Таким чином, периферичного органічні зміни, які зазвичай розглядали як слідства емоції, стали розглядати як причину.
Відомий девіз американців - "Посміхайтеся", тобто, щоб змінилася негативна емоція потрібно всього лише здійснювати дії, характерні для позитивної емоції.
Кеннон звернув увагу на той факт, що тілесні реакції, що виникають при різних емоціях тим не менш дуже схожі (наприклад, людина червоніє і в радості, і в гніві). Отже, зовнішніх змін недостатньо, щоб задовільно пояснити багатогранність людських емоцій.
Потім психолог Ч.Дарвин (1809-1882):
Велика частина емоційних реакцій пояснюється двома типами явищ: або тим, що вони корисні (вираження гніву лякає ворога, а страх дає додаткові ресурси при втечі), або просто тим, що вони є не зниклими ще рухами, які залишилися від попередньої стадії еволюції (рудименти). Наприклад, при страху руки стають вологими - у наших предків така реакція при небезпеці полегшувала хапання за гілки дерев.
Л.Фестингер - теорія когнітивного дисонансу.
Виходячи з цієї теорії, якщо людина має різні, що суперечать один одному відомості, думки про одному і тому ж предметі (наприклад, один), то виникає негативне стан і, навпаки.
Стан дисонансу суб'єктивно переживається як дискомфорт, внутрішню незручність, від якого людина прагне позбутися. Є два виходи:
1. Змінити очікування, щоб вони відповідали реальності;
2. Спробувати отримати нову інформацію.
Таким чином, виникаючі емоційні стани розглядаються як основна причина відповідних дій і вчинків і т.д.
Функції почуттів:
Почуття носять особистісний характер. Це означає, що в них відображається значимість предметів і явищ для даної людини в конкретній ситуації.
1. Почуття допомагають розібратися в навколишньому світі.
Прислухаючись, людина може визначити, що корисно, а що шкідливо, що добре, що погано.
2. Під впливом почуттів змінюється діяльність внутрішніх органів людини:
• Органів кровообігу (якщо людині соромно - червоніє, страшно - блідне). Це пов'язано зі збільшенням або зменшенням діаметра кровоносних судин.
• Органів дихання ( яке буває то швидкий, то глибоке, то зовсім нечутний).
• Органів травлення ( при сильному хвилюванні нерідко спостерігається розлад шлунка).
• Органів внутрішньої і зовнішньої секреції (пересихає в роті або починається посилене потовиділення).
3. Комунікативна функція - передача соціальної інформації.
4. Спонукання до діяльності.
Почуття носять предметний характер, зв'язуються з уявленням або ідеєю про деякий об'єкт. Почуття є проявом емоційної сфери.
Класифікація почуттів:
• Моральні відповідають за категорії "добре" - "погано".
• Естетичні - відповідають за сприйняття категорій "красиво" - "негарно".
• Інтелектуальні - категорії "успіх" - "неуспіх".
• Пристрасті - категорія сильних стійких почуттів, від яких нерідко залежать життєво важливі рішення людини ("бути чи не бути").
• Захоплення - реалізують потреби людини в будь-якій діяльності, але не є життєво необхідними ("може бути, а може і не бути").
Чуттєвий тон - емоційне забарвлення психічного процесу.
Чуттєвий тон як би поєднує в собі відображення найбільш загальних і поширених корисних і шкідливих факторів навколишнього середовища.
Обговорення: слід звернутися до життєвого досвіду учнів - що викликає позитивне почуття (наприклад, хороша музика, запах квітів), а що - від'ємне, негативне почуття (наприклад, скрегіт металу, запах паленої гуми).
Настрій - загальний емоційний стан, фарбувальний протягом тривалого часу всю поведінку людини. Воно говорить про те, що ми налаштовані, щоб реагувати на події певним чином.
Настрій є емоційною реакцією не на наслідки подій, а на їх значення для життя людини, його планів, інтересів і очікувань.
Настрій залежить:
• Від загального стану здоров'я;
• Від роботи залоз внутрішньої секреції;
• Від тонусу нервової системи;
• Від кольору;
• Від оточення.
Емоції - (від латинського emovere - збуджувати, хвилювати) безпосереднє, тимчасове переживання якогось почуття.
З точки зору впливу на діяльність людини емоції ділять на стенічні і астенічні.
Стенічні емоції стимулюють діяльність, збільшують енергію і напруга сил людини, спонукають його до вчинків, висловлювань.
Астенічні емоції: "все валиться з рук".
Парадокс: одні й ті самі емоції можуть бути і стеническими, і астенічними (наприклад, страх).
К.Е.Изард виділив основні ("фундаментальні") емоції:
Інтерес (як емоція) - позитивний емоційний стан, що сприяє розвитку навичок і вмінь, придбання знань.
Радість - позитивний емоційний стан, пов'язаний з можливістю досить повно задовольнити актуальну потребу, ймовірність чого до цього моменту була невелика чи, у всякому разі невизначеною.
Здивування - не додатне і не негативне. Воно гальмує всі попередні емоції, спрямовуючи увагу на об'єкт, його викликав, і може переходити в інтерес.
Страждання - негативний емоційний стан, пов'язаний з отриманою інформацією про неможливість задоволення найважливіших життєвих потреб, яке до цього моменту уявлялося більш або менш можливим.
Гнів - негативне емоційний стан, що викликається раптовим виникненням серйозної перешкоди на шляху задоволення важливої для суб'єкта потреби.
Відраза - негативний емоційний стан, що викликається об'єктивними (предметами, людьми, обставинами), зіткнення з якими вступає в різке протиріччя з идеалогическими, моральними або естетичними принципами і установками суб'єкта. Якщо воно поєднується з гнівом, то формується агресивна поведінка.
Презирство - негативний емоційний стан, що виникає в міжособистісних взаємовідносинах і породжене неузгодженістю життєвих позицій, поглядів і поведінки суб'єкта з життєвими позиціями об'єкта почуття.
Страх - негативний емоційний стан, що з'являється при отриманні суб'єктом інформації про можливу загрозу його життєвого благополуччя, про реальну або уявну небезпеку.
Сором - негативний емоційний стан, що виражається в усвідомленні невідповідності власних помислів, вчинків і зовнішності не тільки очікуванням оточуючих, а й власним уявленням про належному поведінці і зовнішньому вигляді.
Із з'єднання фундаментальних емоцій можуть виникати комплексні емоційні стани. Наприклад, тривожність (страх, гнів, провина, інтерес).
Існує наступна закономірність: якщо людина відчуває негативні емоції, то виникає бажання зробити щось хороше. Був проведений експеримент - магазині жінок переконували, що вони зламали фотоапарат, а потім на очі попадався людина у якого з сумки стирчав гаманець. Звертали на це увагу саме ті, хто відчував себе винуватим - в 4 рази частіше. Таким чином можна зробити висновок, що емоції відіграють важливу роль у формуванні нашої уваги.
Рекомендовані вправи:
1 Емоції та музика..
Мета: актуалізувати процес виникнення емоцій.
Правила: учні закривають очі і педагог-психолог включає музику (бажано, щоб музика була незнайомій). Учні повинні зосередитися на своїх відчуттях і почуттях, які виникали при прослуховуванні..
Обговорення: Які емоції і почуття викликала ця музика? Що ви переживали, слухаючи цю музику? Крім того, слід запропонувати учням придумати назву цій музиці. Обговорити, у кого музика викликала образи - зорові, слухові, кінестетичні й інші
Рекомендації психолога: слід підвести учнів до того, що одна і та ж музика викликає різні переживання, образи, відчуття. Отже, наше сприйняття індивідуально і неповторно.
2. Список почуттів.
Правила: учні, стоячи в колі, кидають один одному м'яч і називають різноманітні емоції, почуття.
Обговорення: чи виникали труднощі при виконанні вправи? Якщо так, то чому?
3. "Крокодил".
Мета: відпрацювання способів передачі інформації з допомогою невербальних засобів.
Правила: група ділиться на 2 команди. Кожна команда загадує деяке слово або словосполучення і каже представнику 2-ої команди, який повинен зобразити це слово за допомогою міміки, жестів, пантомимики.
Обговорення: чи важко було вгадувати задумане слово або словосполучення? Чому? Що допомагало /заважало при відгадуванні?
Питання:
1. Назвати приклади стенічних і астенічних емоцій.
2. Яка різниця між почуттями та емоціями?
3. Які зміни в людині можуть говорити про випробовувані їм емоціях?