Р.П.Погодин. Розповідь «Час говорить - пора». II частина.
Мета: розвивати навички швидкого виразного читання цілими словами; ознайомити учнів зі змістом II частині розповіді.
Завдання:
1.Формирование навичок аналізувати вчинки героїв, давати їм характеристику; вміння виділяти головних героїв, розповідати про них.
2.Коррекция словесно - логічного мислення, зорового сприйняття, зв'язного усного мовлення, процесів пам'яті у процесі роботи над темою уроку.
3.Нравственное виховання учнів через аналіз поведінки, вчинків головних героїв.
Обладнання: підручник, портрет письменника, роздатковий матеріал.
Хід уроку.
І.Организационный момент.
ІІ.Проверка домашнього завдання.
1.робота з картками (кросворд):
Знайти в перших трьох рядках прізвище, ім'я, по батькові письменника, а трьох по-останніх назва твору.
2.Пересказ по ланцюжку.
-Як Іван Глухів втратив свою майстерність? Що на це вплинуло?
-Як жилося Володькові з п'яницею батьком?
Індивідуальна робота:
I група - пояснити значення слова ОПІКУНСТВО.
II група - визначити, портрет письменника із запропонованих.
III група - зібрати назва твору (пазли).
- Чому Володько, незважаючи на пияцтво батька, відмовився від оформлення опікунства над ним?
3.Выставление оцінок.
ІІІ.Работа над темою уроку.
1.Сообщение теми уроку.
2.Первичное читання II частини розповіді - учні I групи.
-Що сталося в родині Володька Глухова?
-Як це вплинуло на подальше життя Володька?
3.Чтение і аналіз II частині розповіді.
-Для чого Володько хотів влаштуватися на завод?
-Як ви думаєте, чому Володькові соромно слухати батька і його товаришів по чарці?
За визначенням здогадатися, яке слово воно пояснює:
ЗАМШІЛІ - покрилися пліснявою, мохом.
-Що запропонував батько Володька?
-Як поступив хлопчик?
-Чому Володько не хотів прощати батька?
Розвиток зв'язного мовлення і логічного мислення. Чим могла закінчитися сварка батька з сином? Виберіть відповідь і висловіть свою думку.
-батько тяжко поранив сина пляшкою;
-син побив батька;
-син випив разом з батьком.
За визначенням здогадатися, яке слово воно пояснює:
ТРИТОН - хвостате земноводна тварина по виду схожий на ящірку.
-Що сусід показав Гліб Володькового батькові?
-Про що було написано в газеті?
-Яке враження газета справила на Івана Глухова?
-У чому звинуватив сусід батька Володька?
-Що зробив батько Володька з годинником його матері?
-Як Володько відреагував на це?
-Що він зробив?
-Яке з слів найбільш точно характеризує почуття Володька? (зайве уб-рать)
ДОСАДУВАВ, ЗЛИВСЯ, РАДІВ, ГНІВАВСЯ, СЕРДИВСЯ
За визначенням здогадатися, яке слово воно пояснює:
ДОСАДА - почуття роздратування і незадоволення, внаслідок образи.
Індивідуальна робота:
II група - робота з класом.
III група-читання уривка, заданого на будинок.
4.Работа з картками.
-Розкласти картки в хронологічному порядку.
-Закінчити речення або фразу на картці.
Індивідуальна робота:
II група - робота з класом.
III група-робота з класом по мірі можливості.
5.Правильно охарактеризувати персонажів.
Співвіднести дані прикметники з персонажами (Володько Глухів, Іван Глухів).
самостійний
добрий
чуйний
безвольний
слабохарактерний
самолюбний
-Що значить сильний і слабкий характер?
IV.Итог уроку.
-Чи можна сказати, що своєю поведінкою Глухів зрадив свою майстерність, сина, пам'ять про дружину? Довести.
V.Домашнее завдання.