Конспект уроку читання у 7 класі школи VIII виду.
Тема: Н. А. Некрасов. Вірш «Генерал Топтигін».
Мета: познайомити учнів зі змістом вірша.
Завдання:
1. Формування в учнів вміння бачити комічне і драматичне на прикладі вірша; розвиток навичок смислового читання, уміння працювати з текстом.
2. Корекція словесно - логічного мислення, пам'яті та уваги у процесі роботи над темою уроку.
3. Моральне виховання учнів через аналіз поведінки доглядача.
Обладнання: підручник, портрет письменника, ілюстрації підручника, картки.
Хід уроку.
І.Организационный момент.
ІІ.Проверка домашнього завдання.
1.Выразительное читання вірша за ролями.
2.Вопросы:
- Які ознаки осені називає М.О. Некрасов у вірші?
Індивідуальна робота:
Друга група - контроль за звукопроизношением і виразністю.
Третя група - виразне (по мірі можливості) читання уривка з віршів-творіння.
3.Выставление оцінок.
ІІІ.Работа над темою уроку.
1.Подведение до теми уроку.
Серед даних букв знайти «заховане» слово і визнач, хто буде головним героєм вірша.
ИРПНКЕМКМЕДВЕДЬТИЩЗАМЖР
-Що ви знаєте про ведмедя?
Ведмідь дика тварина.
ВІН великий і сильний.
Ведмідь живе в лісі.
Його можна побачити в зоопарку, цирку.
-Згадайте, як називають ведмедя в оповіданнях, казках, віршах.
Ведмідь - михайло, Михайло Іванович, Михайло Потапич, Топтигін.
2.Формулирование теми уроку.
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з віршем Н.А.Некрасова «Генерал Топтигін», а головним героєм цього вірша буде ведмідь.
3.Чтение вірша вчителем
Першу частину спокійним голосом, другу частину гнівним, сильним голосом.
- Яке почуття викликає у вас цей вірш? Навчитися виразно читати вірш.
- Чи сподобався вам вірш? Чому?
4.Чтение і аналіз вірша.
Аналіз першої частини вірша за строфам.
- Коли відбуваються події, описані у вірші?
- Хто їхав по дорозі?
- Куди їхав ямщик?
- Як звали візника?
- Який описана дорога?
- Кого зустрів ямщик на дорозі?
- Як ви думаєте, чим займався ватажок з ведмедем?
- Як звали ватажка?
- Що сказав ватажок ямщику про ведмедя?
- Чому ведмідь залишився один в санях?
- Як природа сприяла розвитку подій?
- Чому коні рушили з місця?
- Чому трійка мчала швидко?
- Як реагували зустрічні люди на незвичайного їздця?
Індивідуальна робота:
Друга і третя групи - участь у фронтальній розмові по мірі можливості.
Розглянути малюнок підручника. Підібрати рядки з вірша, які найбільш підходять до її сюжету.
-Що можна сказати про доглядачеві, зображеному на рисунку?
Прочитати рядки, в яких розповідається про зустріч доглядача з іншими генералами.
-Чому доглядач не помітив залізного кільця в губі ведмедя?
-Про що говорить цей факт?
-Чим викликана звичка кланятися і бачити тільки ноги сідоків?
Вибрати з даних прикметників слова, які характеризують доглядача
(стр.103 завдання 5): сміливий, боязкий, гордий, забитий, верткий, повільний, догідливий.
Прочитати останню строфу вірша.
-Як описує Н.А.Некрасов посилення морозу до ночі?
-Як сама природа впливає на подальший розвиток подій?
-Які слова допомагають поетові передати все збільшується швидкість ез-ди?
5.Словарная робота (проходить паралельно з читанням).
Робота над значенням слів:
Стовпова дорога - дорога, вздовж якої стоять стовпи.
Зворотний ямщик - їздовий, який повертається після поїздки назад на станцію.
Шкалик - стара міра горілки.
Доглядач - людина, яка працює на поштовій станції.
Пан материк - важливий, багатий пан.
Тракт - велика проїзна дорога.
Пояснення виразів:
морозець знатний
злегка трусить
коні не слабкі
понеслася, як очманіла
гарчав завзято
на весь мах отдули
6.Чтение вірші по ланцюжку.
Індивідуальна робота:
Друга і третя групи - завдання те ж.
IV.Итог уроку.
1.Выставление оцінок.
2.Вопросы:
-Що ви бачите смішного, комічного в ситуації, описаної поетом?
-В чому проявляється драматизм, тяжкість сталося?
V.Домашнее завдання.
стр.98 - 102, виразно читати вірш
Індивідуальна робота:
Друга група - завдання те ж, контроль за звукопроизношением і вирази-тю.
Третя група - виразне читання уривка стор 98.