Конспект уроку української мови в 7 класі корекційної школи VIII виду на тему: "Займенник як частина мови"
Тема: Займенник як частина мови.
Мета:
познайомити учнів з роллю займенників у мовленні, своєрідністю особистих займенників.
Завдання:
1.Формирование умінь бачити займенники у тексті, правильно вживати їх у розмовній і писемній мові.
2.Коррекция уваги, фонематичного сприйняття і словесно-логічного мислення в процесі роботи над темою уроку.
3.Воспитание самоконтролю і самоорганізації через самостійну роботу на уроці.
Обладнання: сюжетні ілюстрації птахів.
Хід уроку.
І.Организационный момент.
ІІ.Проверка домашнього завдання.
1.Вопросы:
-Як прикметники узгоджуються з іменниками?
-Які приклади ви можете навести?
2.Согласование імен прикметників з іменниками (стр.144 упр.5).
Знайти мовні помилки у словосполученнях і пропозиції. Виправити їх.
Індивідуальна робота:
II група - знайти мовні помилки тільки в словосполученнях.
III група - списати речення з дошки.
3.Выставление оцінок.
ІІІ.Работа над темою уроку.
1.Сообщение теми уроку. Постановка навчальної задачі.
Прочитайте назву теми, з якої ми почнемо знайомиться з сьогоднішнього уроку (стор 145). Запишіть назву теми в зошит.
2.Наблюдение над особистими займенниками (стр.145).
Розгляньте малюнок. Поясніть, на яку він тему. Назвіть птахів, які зимують у нашій місцевості. Складіть про це пропозиція.
Прочитайте вірш (стор 145).
- Про що ведуть розмову воробей і сорока?
Визначте за змістом, на кого або на що вказують виділені у вірші слова:
- На кого вказує воробей словом ТИ?
- На кого вказує сорока словом Я?
- На кого або на що вказує сорока словами У НАС, ВІН, МЕНІ?
Прочитайте слова на картках.
Індивідуальна робота:
II група - завдання те ж.
III група - списати вірш на стор 145.
Висновок: Займенник - це частина мови. Займенники вказують на предмети, але не називають їх.
3.Упражнение у визначенні предметів, на які вказують займенники (стр.146 упр.184).
Прочитайте речення.
Визначте, на кого вказують виділені слова в кожному реченні. Запишіть іменники і виділені слова парами, поставте до них питання.
Прочитайте правило у рамці.
Індивідуальна робота:
II група - завдання те ж, під цифрами 1 - 5.
III група - списати перші три речення, підкреслити виділені слова.
4.складання пропозицій (стор 147 упр. 185).
Підберіть до пропозицій з лівого стовпчика пропозиції в правому стовпчику. Запишіть пропозиції парами.
В кожній парі речень підкресліть іменник і займенник, який його замінює.
Індивідуальна робота:
II група - завдання те ж, скласти три пари.
III група - списати речення з правого стовпчика, підкреслити в них займенники.
5.робота з загадками (стор 148 упр.186, перші три загадки).
Прочитайте загадки. Знайдіть у них займенника. Визначте, замість яких іменників вони вживаються. Відгадайте загадки.
Спишіть загадки. Відгадки зробіть заголовками. Підкресліть займенники.
Індивідуальна робота:
II група - завдання те ж, перші дві загадки.
III група - списати перші дві загадки.
IV.Итог уроку.
1.Выставление оцінок.
2.Вопросы:
-У яких випадках вживається займенник?
-Замість якої частини мови вживаються займенники?
V.Домашнее завдання.
стр.148 упр.186, останні три загадки
Спишіть загадки. Відгадки зробіть заголовками. Підкресліть займенники
Індивідуальна робота:
II група - завдання те ж, 4 і 5 загадки.
III група - списати останню загадку.
Література:
1.Аксенова А.К. Методика навчання російській мові в спеціальній (корекційної) школі: Учеб. для студ. дефектол. фак. Педвузів. - М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2002.
2.Аксенова А.К., Галунчикова П.Р. Розвиток мовлення учнів на уроках граматики і правопису в 5 - 9 класах спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду. - М.: «Просвіта», 2002.
3.Воронкова В.В., Перова МН, Екк В.В. та ін Програми для 5 - 9 класів спеціальних (корекційних) установ VIII виду. - М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2002.
4.Галунчикова П.Р., Якубовська Э.В. Українська мова: Підручник для 7 класу спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду. - М.: «Просвіта», 2004.