Конспект НСД в старшій групі компенсуючої спрямованості для дітей з тяжкими порушеннями мовлення
Хочу запропонувати увазі вчителів-логопедів конспект НОД з використанням посібника «Місто звуків». Подорожі в чарівний місто допомагають підтримувати інтерес і високу працездатність у дітей на протязі всього заняття.
Конспект НСД в старшій групі компенсуючої спрямованості для дітей з тяжкими порушеннями мовлення на тему: «Звук».
Мета:
1. Познайомити дітей з новим гласним звуком О. Удосконалювати вміння виділяти звук О на початку ряду.
Вчити виділяти звук у кінці слова. Активізувати в мові поняття «в кінці слова».
2. Закріпити знання по темі «Овочі», вміння утворювати іменники у знахідному відмінку.
3. Розвивати пам'ять, слухове сприйняття.
4. Виховувати наполегливість.
Матеріал: посібник «Місто звуків», предметні картинки на звук О. Звукові кубики, картки. Зошити, кольорові олівці. Муляжі овочів. Таблиця для складання описового оповідання про овочі. Лялька.
Хід заняття:
1. Екскурсія в місто Звуків.
- Сьогодні ми полетимо в місто Звуків на хмарі.
Пальчикова гімнастика «Ми на хмарі летимо»:
Ми на хмарі летимо - схрестити пальці в замок, підняти прямі руки вгору
Немов ластівки паримо - плавно піднімати і опускати руки
Раз, два, три, чотири, п'ять - по черзі загинати пальці лівої руки
Як нам весело літати - розтискати і стискати пальці лівої і правої рук
- Ось ми і прилетіли в місто звуків.
- Який перший звук у слові хмара? (Перший звук О).
- В місті Звуків нас зустрічає звук О.
- Правильно вимовте звук. На що схожі наші губи, коли ми вимовляємо звук? (Овал).
- Звук - голосний, тому що ми можемо його співати. Співаючи звук (О-О-О)
- Намалюйте на червоному квадраті овал. Ось так ми повинні витягувати губи, щоб вимовити звук О.
- Звук Про хоче, щоб ви заспівали пісеньку голосних звуків з них:
АОИ, ЗОШ, ІОА, УДО (показ звуків у місті Звуків).
2. - Прочитайте звуковий ряд по картці: УОА, ИУО, ОУИ, ИУА (У кожної дитини картка з зображенням артикуляції трьох голосних звуків).
- Плесни в долоні, почувши звук О: Оля, качка, осінь, Алла, кіт, вікно, іграшки, стілець, стіл..
- Запам'ятай картинки, в назві яких є звук О:
ослик, вікна, літо, осінь, хмара, пальто
- Де стоїть звук в слові осінь? (На початку слова).
- Де стоїть звук в слові пальто? (Останнім).
- Якщо звук О стоїть останнім, він стоїть у кінці слова.
- Де стоїть звук в слові пальто? (Про Звук стоїть у кінці слова).
- Де стоїть звук в слові відро? (У слові відро Про звук стоїть у кінці слова).
3. Фізкультхвилинка:
Осінь в гості до нас прийшла - діти йдуть на місці, розставивши руки в сторони
Хмара з собою взяла - діти кружляють навколо себе
Дощик овочі полив - присідають, піднімаючи і опускаючи руки
Олю ними пригостив - витягують перед собою прямі руки
4. - Звук Про дружить з лялькою Олею і хоче зробити для неї подарунки. Які овочі ми покладемо у відро для Олі? (Я покладу огірок. Я покладу картоплю. Я покладу помідор. Я покладу цибулю і т.д.)
- Ціле відро овочів ми набрали для Олі.
- Давайте опишемо овочі, щоб Оля знала про них все: (Опис овочів по таблиці).
1) Назви овоч
2) Якої форми, кольору, розміру овоч
3) Який овоч на смак
4) Який овоч на дотик
5) Як можна їсти овоч
6) Що з нього приготуємо
5. - Навчимо Олю робити звуковий аналіз ряду ОА:
- Який перший звук у рядку ОА? (Перший звук О).
- Поставте кубик зі звуком на доріжку. Вимовте цей звук (О-О-О).
- Про Звук, який? (Про Звук - голосний).
- Який наступний звук в ряду ОА? (Звук А).
- Поставте звук А поруч зі звуком О. З'єднайте звуки з допомогою правого вказівного пальця (О-О - А-А).
- Ліза, прочитай звуковий ряд.
- Де стоїть звук О в ряду ОА? (Про Звук стоїть на початку ряду).
- Навчимо Олю викладати з кубиків ряд ІО.
- Який перший звук у рядку ІО? (Перший звук Й).
- Поставте кубик на доріжку. Назвіть звук (І-І).
- Який наступний звук в ряду ІО? (Наступний звук О).
- Поставте кубик зі звуком О поруч зі звуком В. З'єднайте звуки і прочитайте ряд (І-І - О-О).
- Де стоїть звук О в ряді? (Про Звук стоїть у кінці ряду).
- Приберіть кубики в коробку.
6. - Вивчимо вірш Маршака на Звук О:
Ослик був сьогодні сердитий,
Він дізнався, що він осел.
7. - Пограємо в гру «Закінчи речення словом зі звуком» (за малюнками).
- Настала осінь.... По небу пливе сіре .... хмара. Оля взула осіннє пальто.... Оля любить ... осінь.
8. Підсумок заняття.
- Подаруй Оле слово зі звуком О.