Автор: Сотникова Валентина Миколаївна - вчитель-логопед муніципального автономного дошкільного навчального закладу «Центр розвитку дитини - дитячий садок № 33 «Веселка», р. Губкін, Бєлгородської області
Хочу представити два конспекту заняття в старшій групі дітей з важкими порушеннями мови, з використанням звукових кубиків.
Першорядне значення для корекції та формування фонетичної сторони мови має успішне оволодіння дітьми навичками звукового і звукобуквенного аналізу.
Для викладання звукових схем складів, слів у старшій групі, виготовила звукові кубики. Нові моделі - кубики дозволяють більш точно розкрити дітям звукову форму слова і витрачати менше часу на викладання схем складів, слів та проведення звукового аналізу.
На гранях червоного кубика поміщені моделі артикуляції шести гласних звуків. Вона допомагає дитині правильно вимовити голосний звук і швидше визначити його місце в викладеною схемою. На грань кубика, що позначає дзвінкий приголосний, наклеєні дзвіночки. Дзвіночок допоможе дитині не забути про те, що даний звук дзвінкий і дати йому розгорнуту характеристику.
Рекомендую використовувати звукові кубики в першому півріччі старшої групи, коли дрібна моторика дітей з тяжкими порушеннями мовлення недостатньо розвинена.
Конспект НОД у старшій групі дітей з тяжкими порушеннями мовлення на тему: «Звук»
Мета: 1. Познайомити дітей з новими звуком К. Вчити виділяти звук у складі, слові. Виконання звуковий аналіз слова кіт.
2. Закріпити знання по темі «Зимові розваги». Вдосконалювати вміння складати розповідь за картиною.
3. Розвивати увагу, пам'ять.
4. Виховувати цілеспрямованість.
Матеріал: звук До, звукові кубики, картина «На ковзанці», предметні картинки.
Хід заняття:1. 1) - До нас в гості прийшов кіт. Цей кіт працює в цирку.
- Назвіть перший звук у слові КІТ (звук).
- Сьогодні ми з вами будемо розповідати все про звук К.
- Вимовте звук К. Розкажіть все про цьому звуці (Звук До - приголосний, глухий, твердий).
2) - Коли кіт ходить по канату, він співає пісеньки.
Гра - Повтори ланцюжок складів:
ка-ко-ко-ка
се-ку-се-ку
ак-ок-ка-ко
мка-мко-мку
ки-ка-ка-ки
2.
Звуковий аналіз слова кіт.
- Виконаємо звуковий аналіз слова кіт. Який перший звук у слові кіт? (У слові кіт перший звук К. Звук До - приголосний, глухий, твердий).
- Поставте на канаті-доріжці кубик зі звуком К.
- Назвіть другий звук у слові кіт (Другий звук О. Про Звук - голосний).
- Поставте поруч зі звуком До кубик зі звуком О. Прочитайте склад (ко).
- Який третій звук у слові кіт? (У слові кіт третій звук Т. Звук Т - приголосний, глухий, твердий).
- Поставте поруч зі звуком Про кубик зі звуком Т.
- З'єднаємо звуки, прочитаємо слово (до-т).
- Де стоїть звук у слові кіт? (У слові кіт звук До стоїть на початку слова).
3. - Кіт хоче показати вам улюблені фокуси. Ви повинні бути дуже уважними.
Дидактична гра - Що змінилося.
На дошці виставляється чотири картинки зі звуком До: кіт, кубик, компот, цукерки. Діти запам'ятовують картинки і їх місце. Потім картинки міняються місцями. Діти відзначають, який картинки не стало, або, які картинки помінялися місцями (олівець, мак, клоун, каструля).
4. - Кіт запрошує вас виступити з ним в цирку.
Фізкультхвилинка - Цирк.
Кінь копитом вибиває - руки на поясі, високо піднімати коліна
На арені виступає - кивають головою
Танго кіт танцює з кішкою - виконують танцювальні рухи
Клоун ловить щура ложкою - плескають у долоні
5. - Кіт любить отримувати подарунки. Подаруємо коту картинки зі звуком (Я дарую коту ковбасу. Я дарую коту котлету. Я дарую коту цукерку. Я дарую коту ковзани).
6. Вивчимо вірш Маршака на звук К.
Кіт ловив мишей і щурів,
Кролик лист капустяний гриз
7. - Після виступу в цирку кіт любить кататися на ковзанах. Він хоче познайомити вас зі своїми друзями. Виставляється картина «На ковзанці».
Бесіда з питань:
1) - Який час року зображено на картині? (На картині зима).
2) - Де катаються діти? (Діти катаються на ковзанці).
3) - На чому катаються діти? (Діти катаються на ковзанах).
4) - Назвіть дітей іменами зі звуком До (Катя, Коля, Костя).
5) - Скажіть про кожну дитину, чим він займається (Катя катається на ковзанах. Коля катається на ковзанах. Костя катається на ковзанах).
- Як ви думаєте, дітям подобається кататися на ковзанах? (Каті подобається кататися на ковзанах. Кості подобається кататися на ковзанах. Колі подобається кататися на ковзанах).
8. Підсумок заняття.
- Розкажіть все про звук К.