Конспект НОД у старшій групі дітей з тяжкими порушеннями мовлення на тему: «Звуки До - Кь»
Мета:
1. Закріпити знання дітей про звуки К, Кь. Удосконалювати вміння диференціювати звуки на слух і у вимові.
Вчити виконувати звуковий аналіз слова кіно.
2. Закріпити знання по темі «Зима», вміння відповідати повним реченням.
3. Розвивати фонематичний слух.
4. Виховувати самостійність.
Матеріал: Звуки К, Кь, звукові кубики, камера, предметні картинки.
Хід заняття:
1. 1) - Сьогодні ми з вами будемо знімати кіно. Назвіть перший звук у слові кіно (В слові кіно перший звук КЬ).
- Звук Кь допоможе нам знімати кіно. Розкажіть все про звук Кь.
- Звук Кь голосний чи приголосний? (Звук Кь згідний, тому що він не співається. Його заважає співати мова).
- Звук Кь - дзвінкий чи глухий? (Звук Кь - глухий, тому що при його вимові в горлі не дзвенить дзвіночок).
- Звук Кь - м'який, тому він у зеленій сорочці. Розкажіть все про звук Кь (Звук Кь - приголосний, глухий, м'який).
- Кіно ми будемо знімати камерою. Який перший звук у слові камера? (У слові камера перший звук К. Звук До - приголосний, глухий, твердий).
- Знімати кіно ми будемо про зимових канікулах, які скоро настануть.
- Чим відрізняється звук До від звуку Кь (Звук До - твердий, а звук Кь - м'який).
- Зараз ми з вами напишемо сценарій кіно. Головними героями будуть звуки До і Кь. Розфарбуйте в зошитах квадрати і перетворіть їх у звуки К, Кь.
- Яким кольором повинна бути сорочка Звуку? (Синім).
- Якого кольору має бути сорочка звуку Кь? (Зеленого).
2) У кіно буває музичний супровід. Наша пісенька буде такою:
Вправа - Пропій ланцюжок складів.
ка-кя-ка
кю-ку-кю
ко-ко-ке
ак-ка-ак
ки-ки-ки
ке-ке-ке
2. Перед початком фільму пишеться його назва. Ми викладемо слово кіно з кубиків.
- Який перший звук у слові кіно? (У слові кіно перший звук Кь. Звук Кь - приголосний, глухий, м'який).
- Поставте кубик зі звуком Кь на доріжці.
- Назвіть другий звук у слові кіно (В слові кіно другий звук В. Звук - голосний).
- Поставте поруч зі звуком Кь кубик зі звуком В. Прочитайте склад.
- Який третій звук у слові кіно? (У слові кіно третій звук Н. Звук Н - приголосний, дзвінкий, твердий).
- Поставте поруч зі звуком І кубик зі звуком Н.
- Назвіть четвертий звук у слові кіно (В слові кіно четвертий звук О. Про Звук - голосний).
- Поставте звук на доріжці.
- З'єднаємо звуки Кь, І (ки). З'єднаємо звуки Н, (але). Прочитаємо слово (ки).
3. - Яка зараз пора року? (Зима). Перетворіть картинку, намальовану у вас на аркушах, на зимову.
- Що лежить на кущах? (На кущах лежить сніг).
- Що кружляє в повітрі? (У повітрі кружляють сніжинки).
- Кого зліпили діти у дворі? (У дворі діти зліпили сніговика).
4.
Фізкультхвилинка.
Катя, Коля і Кирило на ковзанах каталися - виконують руху
ковзанярів
Спритно з крижаної гірки, не боячись, спускалися - присісти, встати
Закружляли, не впали - покрутитися навколо себе
Разом дружно танцювали - виконати танцювальні рухи.
5. - Звуки К, Кь залили у дворі каток. Подивіться, якого він незвичайного кольору. Одна половина ковзанки синя, а друга зелена. На синій половині ковзанки катаються діти і тварини, в іменах і назвах яких є твердий звук К. На зеленій половині катаються ті, в іменах і назвах яких є звук Кь. Поставте дітей і тварин на синій і зеленій половинах ковзанки.
- Назвіть дітей, які катаються на зеленому ковзанці (На зеленому ковзанці катається Кирило, Кіра).
- Назвіть дітей, які катаються на синьому ковзанці (На синьому ковзанці катається Катя і Коля).
- Назвіть тварин, які катаються на синьому ковзанці (На синьому ковзанці катається кіт, вовк, білка).
- Назвіть тварин, які катаються на зеленому ковзанці (На зеленому ковзанці катається кенгуру, кит).
6. Підсумок заняття.
- Згадайте, про який пори року ми знімали кіно? (Ми знімали кіно про зиму).
- Що ви малювали на своїх малюнках? (Ми малювали сніговиків, сніг на кущах, сніжинки).
- Хто були головними героями кіно? (звуки К, Кь).
- Розкажіть все про цих звуках (Звук До - приголосний, глухий, твердий. Звук Кь - приголосний, глухий, м'який).