Конспект заняття в старшій групі компенсуючої спрямованості для дітей з тяжкими порушеннями мовлення
Конспект заняття в старшій групі компенсуючої спрямованості для дітей з тяжкими порушеннями мовлення на тему: Звуки Р - Л
Автор: Сотникова Валентина Миколаївна - вчитель-логопед муніципального автономного дошкільного навчального закладу «Центр розвитку дитини - дитячий садок № 33 «Веселка» міста Губкін, Бєлгородської області Мета: 1. Закріплювати вміння правильно вимовляти звуки Р, Л Диференціювати звуки Р - Л в складах, словах, реченнях.
Вчити виконувати звуковий аналіз слова слон.
2. Удосконалювати вміння утворювати іменники родового відмінка. Активізувати словник дітей слова вертоліт, динозавр, буйвол. Закріплювати вміння граматично правильно будувати речення.
3. Розвивати фонематичний слух, дрібну моторику.
4. Виховувати самостійність, вміння працювати в колективі. Обладнання: іграшки: вертоліт, човен, слон, динозавр, буйвіл, білка, зебра, тигр, кенгуру, пароплав, автомобіль. Предмети: ручка, олівець, зошит, ложка, лопатка. Звуки Р, Л Нагрудники для виконання звукового аналізу. Хід заняття:
1. Логопед. Сьогодні до нас в гості прийшли два звуку: Р і Л (Картинки хлопчиків у синіх сорочках з дзвіночками). Розкажіть все, що ви знаєте про звуці Л.
Діти. Звук Л - приголосний, дзвінкий, твердий.
Логопед. Дайте характеристику звуку Р.
Діти. Звук Р - приголосний, дзвінкий, твердий.
Логопед. Ви помітили, що дали однакову характеристику звуків Р і Л.
Чому ж ці звуки відрізняються?
Діти. Вони вимовляються по-різному.
Логопед. Правильно! Як правильно вимовити звук Р?
Діти. Потрібно підняти язик до горбках і завести мотор.
Логопед. Куди треба поставити кінчик язика, щоб вимовити звук Л?
Діти. Ми піднімаємо кінчик язика до горбках і міцно притискаємо його.
Логопед. Пограємо в гру - Пароплав і автомобіль: якщо я покажу картинку з пароплавом, вимовляєте звук Л - пароплав гуде. Якщо побачите картинку з автомобілем, вимовляєте звук Р - заводиться мотор.
Логопед. Ви правильно вимовляли звуки Р, Л.
Звуки Р і Л хочуть пограти з вами в гру - Повтори ланцюжок складів:
ра - ла - ра
ла - ра - ра
лу - ру - лу
ро - ло - ро
ли - ри - ли
ло - ло - ур
тра - тра - тла
пла - пра - пла
Логопед. Звуки Р і Л сховали в групі іграшки, в назвах яких є їх звуки. Давайте знайдемо спочатку іграшки зі звуком Л.
Діти. Човен, слон, яблуко, клоун, ложка, лопата.
Логопед. Молодці, ви добре впорались із завданням. Знайдіть предмети та іграшки, у назвах яких є звук Р.
Діти. Вантажівка, вертоліт, груша, троянда, ручка, олівець, зошит.
Логопед. Звуки Р і Л раді, що ви впоралися з завданням.
2. Логопед. Найбільше звуки Р і Л люблять подорожувати. Вони запрошують вас в круїз на кораблі. Фізкультхвилинка - На кораблику ми пливли.
На кораблику ми пливли - діти імітують греблю веслами.
До тихої гавані припливли - присідають.
Вийшли ми на бережок - виходять на килим.
І вишикувалися в гурток - шикуються в коло.
Танцювали, співали - танцюють і співають пісню.
Ох, втомилися, сіли - сідають на килим.
3. Логопед. Ми з вами припливли на чарівний острів. Давайте погуляємо по острову.
Логопед. Подивіться, хто це стоїть в траві?
Діти. Слон, динозавр.
Логопед. Виконаємо звуковий аналіз слова слон.
Гра - Живі звуки:
Логопед. Назвіть перший звук у слові слон.
Діти. У слові " слон перший звук С. Звук З - приголосний, глухий, твердий.
Логопед. Таня, ти перетворюєшся на звук З, одягай нагрудник і ще раз розкажи про звуці С.
Дитина. Звук З - приголосний, глухий, твердий.
Логопед. Який другий звук у слові слон?
Діти. У слові " слон другий звук Л.
Логопед. Хто хоче стати звуком Л. Сашко, розкажи все про звук Л.
Дитина. Звук Л - приголосний, дзвінкий, твердий.
Логопед. Чому Саша надів синій нагрудник з дзвоником?
Діти. Тому що звук Л - дзвінкий, твердий.
Логопед. Який наступний звук у слові слон?
Діти. Третій звук О. Про Звук - голосний.
Логопед. Якого кольору нагрудник треба надіти?
Діти. Червоного.
Логопед. Про наступний звук у слові слон розповість Ваня.
Дитина. У слові " слон четвертий звук Н. Звук Н - приголосний, дзвінкий, твердий. Я одягну синій нагрудник з дзвіночком.
Логопед. Де стоїть звук Л в слові слон?
Діти. У слові " слон звук Л стоїть в середині слова.
Логопед. Де стоїть звук Р в слові динозавр?
Діти. У слові динозавр звук Р стоїть в кінці слова.
Логопед. Яке віконце ви закриєте квадратом у своїй схемі.
Діти. Останнє віконце.
Логопед. Чому?
Діти. Тому що в слові динозавр звук Р стоїть останнім, або в кінці слова.
Логопед. Діти, хто такий динозавр?
Діти. Динозавр - це стародавнє дика тварина, яке вимерло, коли на землі стало холодно.
Логопед. Подивіться, що це?
Діти. Це човен і вертоліт.
Логопед. Навіщо слону і динозавра човен і вертоліт?
Діти. Вони будуть на них кататися. Слон і динозавр будуть кататися в човні і вертольоті інших тварин.
Логопед. Пошукайте інших тварин на острові.
Діти. Тигр, кінь, кенгуру, буйвіл, білка, зебра.
Логопед. Підберіть слова - визначення до тварин.
Діти. Смугастий Тигр, хижий, швидкий. Кінь коричнева, травоядная, велика. Кенгуру сумчаста, травоядная і т. д.
Логопед. Молодці! Сфотографуйте своїх тварин.
4. Пальчикова гімнастика - Фотографи:
Фотоапарат ми взяли - зібрати пальці рук у формі прямокутника і
піднести до очей
Всіх звірів перезнімали - великими пальцями доторкнутися середніх
пальців
Раз, два, три, чотири, п'ять - плеснути в долоні п'ять разів
Будемо проявляти плівку - стиснути кулаки і розвести руки в сторони
5. Логопед. Отримайте знімки своїх тварин. По-моєму, фотографії вийшли не дуже якісними. Чого не вистачає у білки?
Дитина. У білки не вистачає хвоста.
Логопед. Чого не вистачає у коня?
Дитина. У коня не вистачає гриви.
Логопед. Чого не вистачає у зебри?
Дитина. У зебри не вистачає вух.
Логопед. Сідайте за столи і домалюйте тварин.
Логопед. Ви добре впоралися із завданням. Динозавр і слон хочуть запросити тварин в свій транспорт. Як ви думаєте, яким транспортом керує слон?
Діти. Слон керує човном.
Логопед. Як ви здогадалися?
Діти. Тому що в слові човен і слові слон є звук Л.
Логопед. В човні попливуть тварини, в назві яких є звук Л. Хто пливе в човні?
Діти. У човні пливе білка. У човні пливе кінь. У човні пливе буйвол.
Логопед. Які тварини полетять з динозавром у вертольоті?
Діти. У вертольоті полетить кенгуру. У вертольоті полетить тигр. У вертольоті полетить зебра.
Логопед. Ви правильно посадили тварин в човен і вертоліт. Нам теж пора повертатися в дитячий сад. Закрийте очі, чарівна паличка швидко перенесе нас в дитячий сад.
Логопед. Чим вам сподобалося займатися на острові?
Діти. Мені сподобалося шукати тварин. Мені сподобалося робити звуковий аналіз слів. Мені сподобалося фотографувати тварин. Мені сподобалося домальовувати тварин.
Логопед. Ви сьогодні всі старалися, дружно разом займалися! Молодці!