Автор: Пільщікова Віра Василівна, вихователь, МБДОУ дитячий садок «Струмочок», місто Сорск, республіка Хакасія
Конспект гри-подорожі «По островах Королеви Математики» розрахований на дітей старшого дошкільного віку. Буде корисним для вихователів дитячого саду для спільної діяльності з дітьми, як закріплення пройденого матеріалу. Створена мотивація і часта зміна ігрових завдань дозволяє утримувати активність дітей до кінця заходу.
Мета: Створення умов для інтелектуального розвитку через формування математичних уявлень.
Завдання:
Розвиваючі: розвивати логічне мислення, творчу уяву; навички ефективного спілкування; активізувати словниковий запас.
Освітні: вправляти в умінні виділяти і знаходити предмет по чотирьом властивостям, в умінні співвідносити число з кількістю; закріплювати знання про знаки «більше», «менше», «рівність» і вміння ними користуватися; вправляти в прямому і зворотному рахунку.
Виховні: виховувати доброзичливі стосунки один до одного, цілеспрямованість.
Обладнання: лялька «Нулик», корабель (стільчики, поставлені у формі корабля), рятувальні круги, валізка з частуванням, 3 ключика, блоки Дьєнеша, картки з символами, хмаринка з краплями, знаки на липучках, паперові квіти з відповідною кількістю дітей пелюстками, обручі, камені з цифрами на звороті, картина з зображенням двох свинок.
Музичний супровід: фонограми (шум моря, шум дощу, голосу тварин).
1. Організаційний момент
Вихователь:
- Діти, до нас прибув незвичайний гість. Відгадайте, хто це?
Не схожий він на п'ятак,
Не схожий на рублик.
Круглий він, та не дурень,
З діркою, та не бублик.
(з'являється лялька Нулик)
Вихователь:
- Нулик живе в царстві кмітливості, де править Королева Математика. В її царстві багато островів. Всі жителі островів добре вважають, вміють вирішувати різні складні задачки, розгадувати головоломки. У королеви є математичний чарівний чемоданчик, в якому вона зберігає різні секрети і сюрпризи. Одного разу, об'їжджаючи острова, вона втратила ключ від своєї валізки. Тепер Нулик в пошуку цього ключа і запрошує вас прийти йому на допомогу. Яку ж відповідь ви дасте Нуликів?
- На чому відправимося в подорож?
(Діти пропонують різні види транспорту).
Завдання: З'єднати крапки, поставлені на листках паперу по порядку.
(після виконання завдання - вийшов пароплав, вихователь пропонує пройти і зайняти місця на пароплаві)
Вихователь:
- Отже, ми вирушаємо в подорож на пароплаві
Не в Антарктику, не в Арктику
А на острови математики.
Там нас чекають випробування-
2 частина. (фонограма шуму моря)
Сидячи на пароплаві (стільчиках, поставлених у формі пароплава)
Динамічна пауза:
«Від зеленого причалу
Відштовхнувся пароплав.
Він ступив назад спочатку, (нахил тулуба назад)
А потім ступив уперед (нахил вперед)
І поплив, поплив морем
Набираючи повний хід». (гребуть руками)
(звучить фонограма шторму)
Вихователь:
- Що це? Ми потрапили в складну ситуацію. Що може статися? Як уникнути цього?
(Діти з'ясовують, що необхідно надіти рятувальний круг)
Вихователь: (показує кола, вирізані з картону)
- Виявляється, вони спущені! Що робити? Та вони не прості, а чарівно - математичні. Кожен має своє питання. Давайте ж скоріше надувати кола - відповідати на запитання.
Питання.
1. Скільки сонечок на небі?
2. Скільки очей у сови?
3. Скільки днів у тижні?
4. Скільки лапок у двох ципляток?
5. Що легше мішок вати або мішок піску?
6. Скільки пальчиків у двох хлопчиків?
7. Скільки вух у трьох мишей?
8. Скільки кольорів у веселки?
9. Скільки хвостів у семи ослів? та інші.
(коло дається дитині після відповіді на питання)
Вихователь:
- Шторм закінчився, подивіться в біноклі, що бачите? Чи Можете ви сказати, хто живе на цьому острові?
(діти з'ясовують, що на острові живуть геометричні фігури, виходять з пароплава)
Вихователь:
- Тут так тихо. Може безлюдний острів?
(звучить фонограма голосів тварин)
Вихователь:
- Хто ж тут живе? Які? Тільки виконавши їх завдання можна отримати ключ.
Завдання:
1.«Збери тварина з геометричних фігур». (Гра Танграм) - за зразком.
2. «Пригости свою тварину». (блоки Дьєнеша) - за символами.
3. Гра-атракціон «Близнюки чи свинки?» (діти діляться на дві групи і знаходять відмінності, свинка віддає дітям ключ)
(сідають на пароплав)
Вихователь:
- Пропливаємо по каналу Мовчанка.
Ігрове вправу: «Нічого не говори, а руками покажи»
Завдання:
Високо - низько
Далеко - близько
Широко - вузько
Ліворуч - праворуч
Вихователь:
- Здається зліва з'явився наступний острів. (діти дивляться в біноклі) чи Зможете ви дізнатися, хто живе на цьому острові?
1 завдання: «Цифровий дощик» (до хмаринці на нитці прикріплені крапельки, на них - дві цифри, діти ставлять знак «більше», «менше», «рівність». Правильно поставлений знак дозволяє крапельці впасти на підлогу - відрізати. Таким чином дощик припиняється).
2 завдання: «Цифровий квітка» (вихователь пропонує порахувати розпустилися після дощу квіти, зірвати одну квітку і пограти з них - діти передають по колу квітка один до одного зі словами: «На галявині росла квітка, втратив він пелюстка. Допоможи знайти його, порахуй до десяти» (або десяти). Дитина відриває пелюстку і починає рахувати від позначеної цифри)
3 завдання: «Жива клумба» (в обручі стоїть цифра, діти під музику рухаються, по закінченні музики утворюють «клумбу» у відповідності з цифрою, цифра кожен раз змінюється, в кінці гри в одному з обручів діти знаходять ключик)
Вихователь:
- Пропливаємо по протоці «Считалкино».
(діти розповідають лічилки, в яких є рахунок)
Завдання: «Камені - всезнайки» (на каменях із зворотного боку позначений відповідь). Правильну відповідь можна дізнатися, зсунувши камінь з місця.
Завдання:
1. Народилися у нас кошенята,
Різнокольорові хлопці.
Чорний, білий, сірий, рудий
Скільки всіх кошенят під дахом?
2.Еж запитав їжака - сусіда:
«Ти звідки, непосида?»
«Я запасаюся до зими,
Бачиш яблука на мені!
Збираю їх у лісі
Шість відніс, одне несу»
Задумався сусід:
Це багато чи ні?
3. Два їжака несли гриби
В нірку біля дороги.
Прибіг ще один
Один чотирилапий.
На їжаків ти подивися.
Скільки буде, рівне ...
(під останнім каменем діти знаходять третій ключ)
Вихователь:
- Ось ми і знайшли всі ключі!
(з'являється Королева)
Королева:
- Здрастуйте, мої дорогі друзі! Дуже рада зустрічі з вами. Поки ви сюди добиралися, я уважно спостерігала за вами. Ви молодці! Тільки ваші знання допомогли знайти ключ. Спасибі вам.
Чемодан мій не простий,
І всередині він не порожній.
Щось у ньому стукає, дзвенить
Там сюрприз для вас лежить!
(діти добирають ключик до чемоданчика, відкривають його, там частування - печиво у формі цифр)
Королева:
- Давайте, хлопці, вчитися рахувати
Ділити, множити, додавати, віднімати.
Запам'ятайте всі, що без точного рахунку
Не зрушиться з місця будь-яка робота.
Без ліку не буде на вулиці світла,
Без рахунку не зможе піднятися ракета.
Без рахунку лист не знайде адресата,
І в хованки зіграти не зуміють хлопці!
(Королева з Нуликом прощаються з дітьми, діти проходять на пароплав.)
- Чи сподобалося вам подорожувати?
- Що допомогло впоратися з усіма завданнями?
- Чим було цікавіше займатися?