Автор - укладач: Алимова Олена Петрівна, МБОУ ДОД будинок дитячої творчості №1 ім. Ст. Волошиної, педагог додаткової освіти, р. Наро - Фомінськ Московська область.
Розділ: Формування математичних уявлень, ознайомлення з навколишнім світом.
Клас (вік): Підготовча до школи група, 6-7 років.
Тип заняття: Вивчення нового матеріалу.
Цілі:
- Сформувати уявлення про число 10: його утворення, склад, записи.
- Закріпити розуміння взаємозв'язку цілого і частин, уміння розпізнавати трикутники і чотирикутники.
Завдання:
Навчальні:
Ознайомлення з числом і цифрою 10, навчити співвідносити кількість предметів з цифрою.
Розвиваючі:
Розвивати мислення, слухове сприйняття і уважність.
Виховні:
Виховувати доброзичливе ставлення до однолітків, формування самостійності.
Методичне оснащення заняття: Воробей (іграшка), зошит «Раз - сходинка, два - сходинка» Частина
I. Організаційний момент.
Дзвіночок наш дзвенить,
Нам лінується, не велить.
На заняття квапить нас -
Математика зараз.
1.вступ в тему заняття.
Педагог: Вгадайте загадку, і ви дізнаєтеся, хто до нас сьогодні прилетів на заняття.
Цю птицю кожен знає,
В теплий край не відлітає.
Ця птиця - круглий рік.
У дворі у нас живе.
І цвірінькає вона.
Голосно з самого ранку:
- Прокидайтеся мерщій.
Всіх квапить.
Діти: Воробей.
Педагог: До нас в гості прилетів горобець.
Педагог показує картинку із зображенням горобця.
Пальчикова гімнастика з елементами кінезіології.
Педагог: Хлопці, давайте погодує нашого горобця.
Діти вимовляють слова.
Горобчик, горобчик.
Поїж наших зерняток. (Кругові рухи вказівним пальцем однієї руки по центру долоні іншої).
Одне житнє,
Друге вівсяне,
Третє лляне,
Четверте гірчичне,
П'яте пшеничне. (Затискаються по черзі пальчики).
Клюй, не бійся!
Наш улюблений горобець. (Кулак, ребро, долоня).
Педагог: Хлопці, а як ви думаєте, де був горобець раніше, до того, як прилетів до нас на заняття?
(діти висловлюють свої припущення, педагог стежить, щоб відповіді дітей були повними).
2. Робота по темі заняття.
Педагог: Хлопці, а давайте запитаємо у нашого чарівного дзеркала. Воно у нас все завжди знає. Повторюйте разом зі мною чарівні слова (педагог дивиться у дзеркало).
Світ наш люстерко скажи.
Нам всю правду розкажи.
Горобця нам покажи.
Педагог показує картинку із зображенням зоопарку.
Педагог: Ой, хлопці, куди ми потрапили?
Діти: В зоопарк.
Усний рахунок.
Педагог: Сьогодні на занятті ми дізнаємося, які тварини живуть в зоопарку. Познайомимося з числом 10.
Зараз ми порахуємо всіх звірів, а щоб не збитися з рахунку, кожен раз кладіть на стіл по одному кружечку.
Педагог бере в руки іграшкового горобця і читає вірш С. Я. Маршака «Де обідав горобець?»
Де обідав горобець?..
В зоопарку у звірів.
Пообідав я спершу,
За решеткою у лева.
Підкріпився у лисиці,
У моржа попив водиці.
Їв моркву у слона,
З журавлем поїв пшона.
Погостював у носорога,
Висівок поїв трохи.
Побував я на бенкеті
У хвостатих кенгуру.
Був на святковому обіді.
У волохатого ведмедя.
А зубастий крокодил
Трохи мене не проковтнув.
Педагог читає вірш. Показує картинки із зображенням тварин.
Педагог: Яких тварин відвідав горобець?
Відповіді дітей.
Педагог: Скільки всього тварин?
Діти: Тварин було 9.
Педагог: А самого горобця ви порахували? Яким за рахунком став воробей.
Діти: Десятим.
Педагог: Як отримали число10? (9+1).
Запис числа 10.
Педагог: Хлопці подивіться уважно на число 10. Ніж число 10 відрізняється від інших чисел? ( Робота в зошиті «Раз - сходинка, два - сходинка» Частина
Діти: При запису використовуємо дві цифри - 1 і 0. До цих пір для позначення чисел ми користувалися одним значком. Але всі значки закінчилися, можна використовувати тільки ті, що вже були. Десять позначається двома значками 1 і 0. Зараз ми будемо вчитися писати з вами число 10. Щоб наші пальчики гарно писали, давайте зробимо гімнастику для пальчиків.
Пальчикова гімнастика «Тварини»
За мамою слонихою крокує слоненя.
За ведмедицею тупотить ведмежа.
За лисою крадеться лисеня.
За левицею крокує маленький левеня,
За вовчицею крадеться вовченя.
За зайчихою стрибає зайченя.
За верблюдицею біжить верблюденя.
За тигрицею крадеться тигреня.
За ким же поспішає кожна дитина?
Діти по черзі з кулачків розтискати пальці лівої, то правої руки.
Педагог: 1 складається з двох «паличок», одна з яких менше іншого. Пишеться цифра 1 безвідривно. Спочатку пишеться менша паличка.
Починаємо її писати трохи вище центру клітини і ведемо її до верхньому правому кутку клітки. Потім, не відриваючи ручку від паперу, пишемо «основну похилу паличку» від верхнього правого кута до середини нижньої сторони клітинки.
Педагог:
Нуль котився по сторінці.
І не значив нічого.
Поруч встала одиниця.
Зробивши десять з нього.
Нуль встає за одиницею.
Цифра 10 на сторінці.
0 складається з одного елемента - великого овалу.
Починаємо писати трохи лівіше правого верхнього кута клітини. Лінію ведемо похило вниз, заокруглюємо, торкаючись середини нижньої лінії клітини, і ведемо вгору, в правий кут клітки, заокруглюючи до початкової формі.
Діти працюю в зошитах.
Фізкультхвилинка.
Педагог: Ой, хлопці, подивіться?
Тварини роблять зарядку.
Звірі рано всі встають.
На зарядку всі йдуть. (Ходьба на місці, руки на поясі).
Мишко виліз із барлоги,
Озирнувся на порозі. (Повороти вліво і вправо).
Щоб швидше набратися сил,
Головою ведмідь крутив. (Обертання головою).
Підмітає хомка хатку. (Нахили).
І виходить на зарядку.
Раз, два, три, чотири, п'ять! (Присідання).
Лисиця піднімає плечі, Підняти плечі).
Лисиця опускає плечі. (Опустити плечі).
Слони до п'яти вважають,
Слони піднімають гирі. (Імітація піднімання гирі, діти «піднімають гирі», фіксуючи рахунок так, щоб на рахунок «п'ять» руки були підняті вгору).
Раз, два, три, чотири, п'ять. (Зберегти положення «руки вгору»).
Будемо гирі опускати!
П'ять, чотири, три, два, один. («Опускання гирі», фіксуючи положення так, щоб на рахунок «один» руки були опущені до плечей).
Формування уявлень про склад числа 10.
а) Ознайомлення зі складом числа 10.
Педагог: Хлопці, а як треба себе вести в зоопарку?
Відповіді дітей.
Педагог: Правила поведінки в зоопарку повторюйте за мною:
НЕ годуйте,
НЕ дражніть,
НЕ лякайте тварин,
НЕ кидайте нічого у тварин.
НЕ заходьте за огорожу,
НЕ притуляйтеся до нього,
НЕ суньте руки.
Дотримуйтесь ЧИСТОТУ і ТИШУ.
Педагог: Хлопці, ви запам'ятали правила поведінки в зоопарку.
Діти: Так.
Педагог: Хтось пробіг?
Він рухливий, быстроног,
Цілий день скакати б міг.
З рудої сумкою скік та скік,
У сумці маленький синок,
Австралійську спеку.
Любить рудий...
Діти: Кенгуру.
Педагог показує картинку із зображенням кенгуру.
Педагог: Подивіться, які довгі і сильні задні лапи у кенгуру. Передні лапи у кенгуру виконують функцію захисту від ворога, так як забезпечені довгими кігтями. Рівновагу тримати допомагає довгий хвіст, який може бути завдовжки до 100 див. У кенгуру великі вуха, які допомагають чути хижаків здалеку. Побачивши ворога, кенгуру починає тупотіти ногами, попереджаючи родичів. Живиться кенгуру тільки рослинною їжею. Активні вони вдень. Кенгуру сімейні тварини. Їх дитинчата живуть в сумках.
Педагог: А тепер подивимося, яка тварина живе у вольєрі №2.
Хто живе в холодних морях?
Серед величезних айсбергів?
У нього вуса, як йорж,
Не боїться холоднечі...
Діти: Морж.
Педагог показує картинку із зображенням моржа.
Педагог: Морж мешкає в морях Північного Льодовитого океану. Довжина його тіла досягає 4-5 метрів. Важить тонну і навіть може досягати двох тонн, жиру у моржа може бути до 300 кг. Шкіра у нього товста, міцна. Вуса - густі, жорсткі, а на морді два ікла. За допомогою цих іклів морж захищається від ворогів, нападає навіть на білого ведмедя, а також пропахивает дно, витягуючи черепашки, восьминогів, кальмарів, тобто невеликих тварин, які живуть в морській воді. Живуть моржі стадом, на чолі стада - досвідчений ватажок. Цих тварин збереглося небагато. Вони занесені до Червоної книги, підлягають охороні.
Педагог:
Мимо пролетіла птиця.
Довгоногий, довгошиїй,
Длинноклювый, тілом сірий,
А потилицю голий, червоний,
Бродить по болотах брудним,
Ловить у них жаб,
Маленьких ропушок.
Діти: Журавель.
Педагог показує картинку із зображенням журавля.
Педагог:
По річці пливе колода -
Ох і злющее воно!
Тим, хто в річку догодив,
Ніс відкусить ...
Діти: Крокодил.